Strategia ESG Grupy Ciech zawiera osiem zobowiązań w zakresie polityki klimatycznej, relacji społecznych i ładu korporacyjnego. Znajdują się wśród nich m.in. neutralność klimatyczna do 2040 roku, zmniejszenie ilości potrzebnej energii w procesach produkcji, ochrona zasobów naturalnych, wprowadzanie idei gospodarki obiegu zamkniętego w codziennej działalności biznesowej, rozwój pracowników oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pracy. O celach, które mają być zrealizowane w najbliższych latach, wypowiada się w rozmowie z WNP.PL prezes Ciechu Dawid Jakubowicz.
- Ciech znalazł się w gronie firm wyróżnionych WNP Awards – nagrodami przyznawanymi przez redakcję portalu WNP.PL dla osób, instytucji i przedsiębiorstw, które wywierają znaczący wpływ na pozytywne przeobrażenia gospodarcze.
- - Strategia ESG, którą Grupa Ciech przyjęła w maju 2021 roku, dotyczy głównie części środowiskowej. Niemniej mamy też cele związane z szeroko rozumianym społeczeństwem, pracownikami oraz zasadami ładu korporacyjnego - mówi Dawid Jakubowicz.
- Ciech podjął działania, którymi są m.in. obniżenie emisji, śladu węglowego o ponad jedną trzecią do 2026 roku, wyeliminowanie węgla z miksu energetycznego do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku.
Ciech znalazł się w gronie firm wyróżnionych WNP Awards – nagrodami przyznawanymi przez redakcję portalu WNP.PL dla osób, instytucji i przedsiębiorstw, które wywierają znaczący wpływ na pozytywne przeobrażenia gospodarcze, wskazując innym kierunki rozwoju, swoją aktywnością ilustrując ważne trendy w gospodarce. Wyróżnienia zostały wręczone 20 stycznia w trakcie uroczystej gali na konferencji EEC Trends w Warszawie.
W uzasadnieniu organizatorzy konkursu podkreślili, że wyróżnienie zostało nadane „za podjęcie odważnych zobowiązań i zaangażowanie w realizację ambitnej strategii ESG – szczególnie w obszarze redukcji emisji gazów cieplarnianych”.
O celach związanych z ESG, którego skrót oznacza: E – środowisko (environmental), S – społeczna odpowiedzialność (social responsibility), G – ład korporacyjny (corporate governance), wypowiada się w rozmowie z WNP.PL prezes Ciechu Dawid Jakubowicz.
- Strategia ESG, którą Grupa Ciech przyjęła w maju 2021 roku, dotyczy głównie części środowiskowej. Niemniej, mamy też cele dotyczące szeroko rozumianego społeczeństwa, pracowników oraz zasad ładu korporacyjnego. Przyjęliśmy ambitne cele związane z odpowiedzialnością dotyczącą środowiska naturalnego - mówi Dawid Jakubowicz.
I dodaje, że jego firma reprezentuje ciężki przemysł chemiczny, ma kilka zakładów w Europie, w tym dwa w Polsce, które są zasilane parą z dwóch elektrociepłowni węglowych, stąd dekarbonizacja znajduje się w samym centrum strategii Ciechu.
- Od wielu lat pracujemy nad zmianą miksu energetycznego. Podjęliśmy konkretne działania, aby wypełnić nasze zobowiązania, którymi są obniżenie naszych emisji, śladu węglowego o ponad jedną trzecią do 2026 roku, wyeliminowanie węgla z miksu energetycznego do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku, czyli 10 lat przed zobowiązaniami, które będzie na nas nakładała Unia Europejska - mówi Dawid Jakubowicz.
Od 2005 roku spółka Ciech notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku również na jednej z największych giełd w Europie – Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.