Europa chce pełnego przejścia na gospodarkę cyrkulacyjną do 2050. Czy w Polsce jest to realne? Gospodarka obiegu zamkniętego będzie już wkrótce jednym z tematów EEC Online.
Jednym z tematów sesji EEC Online jest gospodarka obiegu zamkniętego.
Rejestracja na wydarzenie jest otwarta.
Aktualne tematy chcemy poddać dyskusji już teraz z uwagi na ich wagę dla polskiej gospodarki, dynamiczną sytuację, zmieniający się kontekst międzynarodowy, napięty kalendarz decyzji i zainicjowanych procesów. Jednym z nich jest gospodarka obiegu zamkniętego.
90 proc. produktów, z jakimi mamy do czynienia powstaje w sposób linearny, czyli z surowców pierwotnych, a po użyciu stają się odpadem. Europa chce przejść na gospodarkę cyrkulacyjną do 2050. Wydaje się więc, że czas na dyskusję się skończył, nadszedł czas na konkretne działania.
ROP prolongowany. A SUP?
W Polsce GOZ w ostatnich miesiącach to przede wszystkim dyskusja na temat rozwiązań mających obowiązywać w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Projekt ustawy, która ma wdrożyć w Polsce rozszerzoną odpowiedzialność producentów trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu. Rada Ministrów zajmie się nim w drugiej połowie roku. Przewiduje się, że wejdzie w życie nie wcześniej niż z początkiem 2023 roku (wcześniej termin ten był wyznaczany na rok 2022).Kolejny niezwykle ważny element cyrkularnej gospodarki to wdrożenie zapisów tzw. dyrektywy plastikowej (Single Use Plastic). Miała ona zacząć obowiązywać w lipcu 2021 roku, ale wiele wskazuje na to, że termin ten zostanie wydłużony. Ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska coraz częściej słychać głosy na temat złagodzenia wymogów dyrektywy, choćby w odniesieniu do mocno poturbowanej w ostatnim czasie branży gastronomicznej.
8 lat po rewolucji
Po 8 latach obowiązywania ustawy o odpadach coraz częściej wybrzmiewają głosy, że nie spełniła ona swojej roli, a na drodze do gospodarki obiegu zamkniętego potrzebna jest kolejna rewolucja. Podczas sesji poświęconej GOZ chcemy zapytać, jakich rozwiązań prawnych brakuje najbardziej, a także, czy mamy w Polsce przyjazne warunki dla innowacji w tym obszarze.Swój udział w sesji pt. "Gospodarka Obiegu Zamkniętego", zaplanowanej na 24 maja 2021 r. w godz. 11:45-13:00, zapowiedzieli m.in. Andrzej Gantner, wiceprezes zarządu, dyrektor generalny, Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców, Marlena Tryka, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii i Kamil Wyszkowski, prezes zarządu, UN Global Compact Network Poland. Będą obecni także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska i biznesu (m.in. Atlanta Poland SA).
Zobacz szczegóły agendy EEC Online 2021