PARTNERZY PORTALU

Dekarbonizacja przemysłu nie ma szans, jeśli czegoś nie wymyślimy

Bez technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS) nie uda się dekarbonizacja niektórych sektorów przemysłu, jak np. cementowego, gdzie CO2 powstaje nie wskutek spalania paliw, ale jest efektem procesów produkcyjnych - mówi Krzysztof Kobyłka z Fundacji WISE Europa.

 • Bez upowszechnienia CCS nie uda się dekarbonizacja dużej części przemysłu w Europie i Polsce. Po prostu nie ma na to szans.
 • Mówi o tym w rozmowie z WNP.PL Krzysztof Kobyłka z Fundacji WISE Europa.
 • Około 62-63 proc. emisji CO2 w przemyśle cementowym to emisja procesowa, której nie da się uniknąć. Zachodzi ona w trakcie rozkładu węglanu wapnia. 
 • Z wyliczeń Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że potencjał Bałtyku to 1 mld ton dwutlenku węgla.
 • Nie trzeba składować całego wychwyconego CO2. Wychwycony CO2 można wykorzystać do produkcji np. materiałów budowlanych i paliw, jak np. metanolu i metanu.

 

- Technologia CCS (carbon capture & storage - wychwytywanie i składowanie CO2) jest już wykorzystywana, ale nie jest traktowana jako technologia zrównoważona. CO2 jest wychwytywane np. w procesie oczyszczania gazu ziemnego. Wychwycone CO2 jest używane do zintensyfikowania wydobycia gazu, czyli CO2 jest wprowadzane do złoża w celu wydobycia większej ilości węglowodorów - mówi WNP.PL Krzysztof Kobyłka, kierownik Programu Energia i Klimat w Fundacji WISE Europa.

Branże trudne do zdekarbonizowania. Bez CCS nie da rady

Przypomina, że prawie 10 lat temu o CCS mówiło się jako o technologii zrównoważonej. Teraz ta technologia przeżywa renesans z tego względu, że zaczynamy myśleć o dekarbonizacji sektorów przemysłu, które będą trudne do zdekarbonizowania. Trudno mówić np. o dekarbonizacji przemysłu cementowego, bez zastosowania technologii CCS. 

Większość, bo około 62-63 proc., emisji CO2 w przemyśle cementowym to emisja procesowa, której nie da się uniknąć. Zachodzi ona w trakcie rozkładu węglanu wapnia. Emisja jest efektem reakcji chemicznej zachodzącej w piecu cementowym, bez której nie ma możliwości wyprodukowania klinkieru cementowego.

- Dlatego ważne jest, żeby wychwycić CO2 powstający w procesie produkcji klinkieru, a następnie je wykorzystać lub składować - podkreśla Krzysztof Kobyłka.

Przypomina, że w Cementowni Kujawy, należącej do Lafarge w Polsce (Grupa Holcim), planowana jest budowa instalacji wychwytywania i składowania CO2. Rozwiązanie pozwoli na wychwycenie 100 proc. emisji CO2. Grupa Lafarge zakłada, że wychwycony dwutlenek węgla z Cementowni Kujawy będzie przewożony do Gdańska, a potem jako skroplony trafi na Morze Północne, gdzie zostanie wtłoczony w wyeksploatowane złoża ropy naftowej.

Bez zmian prawnych rozwoju CCS w Polsce nie będzie

Z kolei Lotos Petrobaltic planuje składowanie dwutlenku węgla w eksploatowanym złożu B3 na Morzu Bałtyckim. 

Przypomnijmy, że Lotos Petrobaltic wraz ze swoimi partnerami – Grupą Lotos oraz Grupą Azoty – zaprezentowali w listopadzie 2021 r. zbiór rekomendacji co do zmian legislacyjnych mających umożliwić uruchomienie w Polsce wielkoskalowych, komercyjnych projektów dot. podziemnego składowania dwutlenku węgla. 

Jak podkreśliły spółki, technologia CCS wdrażana jest już przez czołowe światowe gospodarki, w tym Stany Zjednoczone, Chiny, Norwegię, Francję i Holandię.

Wstępne szacunki wskazują, że pojemność zlokalizowanych w Polsce struktur geologicznych nadających się do działalności CCS wynosi setki milionów ton CO2. Ich optymalne wykorzystanie może przyczynić się do zaoszczędzenia miliardów złotych przez polskie firmy – emitentów CO2, które dziś zmuszone są do nabywania uprawnień do emisji.

Nie trzeba składować całego wychwyconego CO2. Krzysztof Kobyłka podkreśla, że wychwycony CO2 można wykorzystać do produkcji np. materiałów budowlanych i zdekarbonizowanego paliwa, jak np. do produkcji metanu i metanolu.

Także Grupa Ciech w Inowrocławiu posiada instalację wychwytu CO2, który następnie jest wykorzystywany w procesach produkcyjnych.

 

×

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Dekarbonizacja przemysłu nie ma szans, jeśli czegoś nie wymyślimy

 • Polak stary 2022-11-19 13:06:43
  Red. Ciepiela, to bzdety.
 • igel 2022-11-18 12:29:00
  Bez określenia kosztów CCS zachwalanie instalacji wychwytu to bujanie w różowych obłokach. Żadne przepisy prawa nie przełamią bariery ekonomicznej wdrożenia tej technologii na skalę przemysłową
  • Jeż 2022-11-21 15:02:41
   W tekście są przywołane przykłady m.in. cementowni które takie projekty przygotowują więc koszty mają policzone. O ile wiem to jeden z pierwszych przemysłów który się za poważnie za to wziął.
 • Gość 2022-11-18 08:59:14
  Pozwólcie ludziom produkować prąd a będzie problem co zrobić z nadmiarem prądu, tylko pozwólcie, lobby energetyczne zwiążcie ręce i nogi i na żywca zakopcie
  • skorpion 2022-11-18 14:27:18
   Weź stań przy ścianie i walnij barana. Może klepki na miejsce wrócą. Ten prunt jest niepotrzebny przemysłowi, gdyż jego produkcja odbywa się w rytm powiewów zefirka i cykli dobowych i byle chmurka czy flauta redukuje produkcję kilkukrotnie! A PRZEMYSŁ POTRZEBUJE PEWNEGO I STABILNEGO ZASILANIA DZIEŃ, NOC, TYDZIEŃ, ROK... Procesy przemysłowe to nie jest pieczenie tortu babuni!
 • Grupak 2022-11-18 08:55:25
  Przemysł chemiczny, GA ZAK SA, w 2018 r. trzech pracowników opracowało rozwiązanie dzięki którem spółka zrezygnowała z budowy kotła węglowego i ograniczy zużycie węgla o 120.000 t/r tym samy 240.000 t CO2 pozyskując zeroemisyjną parę technologiczną. Rozwiązanie zafunkcjonuje od przyszłego roku. Większy problem maja autorzy bo zostali zwolnieni gdyż nie chcieli poszerzyć listy twórców o partyjno-przydupasowych członków zjednoczonej prawicy. Tak wynagradza się w GA pod pisowskimi rządami. Z takim podejściem nie ma szans na pomysły i rozwój.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.169.3
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!