Duża strata Ciechu w 2012 roku, ale będzie lepiej?

Duża strata Ciechu w 2012 roku, ale będzie lepiej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wyniki operacyjne Grupy Ciech, oczyszczone z wpływu zdarzeń o charakterze jednorazowym, są dużo lepsze niż w 2011 roku – mówi Dariusz Krawczyk, prezes Zarządu Ciech – Rosnąca rentowność Grupy potwierdza słuszność prowadzonych działań restrukturyzacyjnych- uważa prezes firmy.

Grupa Ciech miała w IV kw. 2012 roku 88,8 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 8,8 mln zł straty rok wcześniej. Wynik był niższy od średniej prognoz analityków na poziomie 69,4 mln zł straty netto. W całym 2012 roku grupa miała 449,5 mln zł straty netto.

Po czterech kwartałach zeszłego roku wynik operacyjny segmentu sodowego spadł do plus 132 mln zł z plus 180,4 mln zł rok wcześniej, segmentu organicznego spadł do minus 216,7 mln zł z minus 73,1 mln zł w 2011 r., segmentu krzemiany/szkło do plus 4,3 mln zł z plus 9,9 mln zł, a agrochemicznego do minus 33 mln zł z plus 37,6 mln zł.

Raportowane wyniki zostały obciążone szeregiem zdarzeń o charakterze jednorazowym takich jak odpisy aktualizujące wartość aktywów, czy zawiązywane rezerwy. Urealnienie wartości linii biznesowych było koniecznym elementem wdrażanego programu restrukturyzacji operacyjnej.

Istotna część odpisów została wykazana już w sprawozdaniu za pierwsze półrocze 2012 roku. Odpisy aktualizacyjne wpływają na wynik czysto księgowo, a w przyszłych okresach zmniejszą negatywny wpływ amortyzacji na zysk netto generowany przez Grupę Ciech. Wyniki zostały także obciążone przez koszty związane z refinansowaniem działalności Grupy i zapewnieniem wsparcia dla załogi Zakładów Chemicznych Zachem.

Negatywny wpływ odpisów został częściowo zmitygowany przez rozpoznanie pozytywnego wpływu transakcji sprzedaży aktywów związanych z biznesem TDI, której finalizacja spodziewana jest w I kw. 2013 roku. W chwili obecnej trwają prace nad raportem rocznym Grupy Ciech. Niewykluczone, iż w toku prac oraz konsultacji z audytorem wartość rezerw i odpisów ujętych w wyniku Grupy ulegnie zmianom.

Spółka wśród negatywnych czynników wpływających na jej działalność w 2012 roku wymienia m.in. spadek krajowej produkcji budowlano-montażowej, spadek cen energii elektrycznej i wzrost cen gazu w Niemczech, co wpływa na koszt produkcji sody kalcynowanej w grupie Soda Deutschland, a także osłabienie popytu na europejskim rynku sody kalcynowanej w stosunku do roku poprzedniego.

Dodatkowo wysoki poziom cen ropy naftowej przekładał się na wzrost cen surowców dla przemysłu organicznego. Odnotowano też niski poziom rynkowych cen żywic epoksydowych i epichlorohydryny w stosunku do roku poprzedniego. Negatywnie na wyniki wpłynęło też pogorszenie się koniunktury w krajowym przemyśle meblarskim, który jest głównym odbiorcy pianek poliuretanowych i - pośrednio - TDI.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duża strata Ciechu w 2012 roku, ale będzie lepiej?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.112.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!