Dyskusje o zielonej przyszłości są coraz bardziej konkretne

Dyskusje o zielonej przyszłości są coraz bardziej konkretne
Woda świetnie nadaje się do tego, żeby używać jej w obiegu zamkniętym Fot. Shutterstock.com

Zmiany w programie Czyste Powietrze, paliwo z plastiku, strategia zrównoważonego rozwoju w fabryce 3M we Wrocławiu, coraz poważniejsza debata o obliczach konsumpcji to przykłady potwierdzające, że troska o planetę nie jest chwilową modą, ale coraz wyraźniejszym trendem w życiu gospodarczym i społecznym. Sformułowanie „robimy to dla naszych dzieci” przestaje brzmieć jak truizm. Oto przykłady.

 • Na przełomie marca i kwietnia do programu Czyste Powietrze zostanie wprowadzony pakiet zmian służący uproszczeniu składania wniosków.
 • Program 3 P (Pollution Prevention Pay) w fabryce 3M Superhub we Wrocławiu przynosi wymierne pozytywne skutki dla środowiska.
 • W skali świata nie można powstrzymać wzrostu konsumpcji, ale można spróbować nadać jej bardziej przemyślany charakter.
Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreśla, że w ostatnich dwóch latach zaprogramowano precyzyjną ścieżkę walki ze smogiem w Polsce, z której administracja nie ma już odwrotu, nawet gdyby chciała.

Oprócz „uruchomienia” Czystego Powietrza (wymiana pieców i termorenowacja jednorodzinnych budynków), uchwalono przepisy dotyczące sprzedaży pieców, ustalono normy jakości węgla, wprowadzono program Stop Smog (wsparcie dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym).
Przekroczony został Rubikon. To skutek m.in. nacisków opinii publicznej, w tym działalności Polskiego Alarmu Smogowego, ale także Najwyżej Izby Kontroli, która już w roku 2000 sygnalizowała, że w Polsce coraz trudniej oddychać.

W maju 2020 r. nastąpi podsumowanie pierwszego roku działania Czystego Powietrza. Wstępnie wiadomo, że złożono 119 tys. wniosków i zawarto 70 tys. umów. Program wystartował z problemami, ale zdaniem Piotra Woźnego, mimo potknięć, jest na dobrej drodze. Co więcej, już na przełomie marca i kwietnia zostanie wprowadzony do niego pakiet zmian.

Chodzi m.in. o uproszczenie wniosku, opracowanie jego elektronicznej wersji na stronie gov.pl, ale przede wszystkim o „odkorkowanie” wojewódzkich funduszy ochrony środowiska przeciążonych weryfikacją finansów wnioskodawców.

Czytaj także: Kurtyka: chcemy w Czystym Powietrzu wykorzystać doświadczenia Mojego Prądu

Wojewódzkie fundusze zamieniły się w biura rachunkowe. Po zmianach w podstawowej grupie wniosek będzie rozpatrywany na podstawie oświadczenia o dochodach, którego weryfikacją będzie zajmowała się Krajowa Administracja Skarbowa. W przypadku osób mniej zamożnych, które mają prawo do zwiększonego finansowania, sprawdzaniem danych mają się zająć miejskie lub gminne ośrodki pomocy społecznej.

- Z jednej strony wciągamy gminy do realizacji programu, oferując w zamian zapłatę za każdy skutecznie złożony wniosek. Z drugiej odciążamy wojewódzkie fundusze - podkreśla Woźny.

Współpraca rządu i samorządu modelowo przebiega na obszarze tzw. obwarzanka krakowskiego. W Skawinie samorząd podjął się zadania identyfikacji osób najbardziej potrzebujących pomocy i gotów jest za nie wymienić źródła ciepła. W Zabierzowie wynajęto specjalistyczną firmę, której zadaniem jest przekonanie mieszkańców, we współpracy z gminą, do idei termomodernizacji domów i wymiany pieców.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Dyskusje o zielonej przyszłości są coraz bardziej konkretne

 • Ala 2020-03-12 08:46:40
  a może okres wydłużyc dla osób które złożyły wnioski a nie zdarzyły z realizacją do 31.12.19 przy domach w budowie. ...
 • Trybik 2020-02-28 07:33:27
  Haha. Przestańcie wciskać ludziom ciemnotę!
  • Lol 2020-02-28 07:41:51
   Znaczy się wungiel? Zgadzam się.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!