Efektywność energetyczna a inteligentne rozdzielnice niskiego napięcia

Efektywność energetyczna a inteligentne rozdzielnice niskiego napięcia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Postęp technologiczny typu "to be smart" dotykający każdego aspektu naszego codziennego życia przebojem wdziera się również w konserwatywne jak do tej pory rozwiązania układów sterowania, stosowane w rozdzielnicach elektroenergetycznych niskiego napięcia. A jednym z takich rozwiązań jest użycie standardu IO-Link.

Standard ten wyznacza nową jakość w komunikacji pomiędzy urządzeniami sterującymi załączeniem/wyłączeniem obwodu elektrycznego, diagnostykę pracy obwodu jak również pełną współpracę np. z czujnikami technologicznymi, siłownikami oraz pozostałymi elementami sterowniczymi, co w bardzo istotny i znaczący sposób zapewnia precyzyjną, opłacalną i cechującą się wysoką efektywnością energetyczną produkcję w zakładzie przemysłowym.

W konwencjonalnym układzie połączeń pomiędzy systemem elektroenergetycznym (np. rozdzielnice niskiego napięcia) a systemem zarządzania (nadrzędny system sterowania) dotychczasowe rozwiązania opierają się na zastosowaniu szeregu elementów pośrednich. Ponadto koniecznym jest stosowanie dedykowanych napięć pomocniczych. Tego typu "klasyczne" rozwiązania układów sterowania wiążą się z większym nakładem pracy, bardziej skomplikowanym okablowaniem jak również z koniecznością wygospodarowania większej ilości miejsca na zabudowę szaf sterowniczych, ponadto zużycie energii elektrycznej jest znacząco większe.

I stąd coraz częściej inżynierom FLUOR stawia się za zadanie analizę systemu elektroenergetycznego zakładu przemysłowego związaną z efektywnością energetyczną oraz innowacyjnością procesu technologicznego. Nowoczesne technologie sterowania wspierają ten proces jednakże wiążą się one z trudnościami związanymi z przekonaniem Klientów do wyższych kosztów inwestycyjnych oraz z przekonaniem kadry inżynierskiej Klienta do podjęcia trudów związanych z wdrożeniem i obsługą nowych rozwiązań technicznych.

Wiadomo jednak, że poprzez zastosowanie standardu IO-Link w rozdzielnicach niskiego napięcia jak również w elementach sterowania procesem technologicznym w znaczącym stopniu osiągamy maksymalną spójność oraz efektywność procesu technologicznego, bezproblemową komunikację a w konsekwencji oszczędzamy na elementach pośrednich.

A jak nowe rozwiązanie wpływa na koszty? Otóż dzięki zastosowaniu systemu i urządzeń pracujących w standardzie IO-Link, okablowanie pól odpływowych w rozdzielnicach niskiego napięcia jest znacząco prostsze oraz bardziej czytelne. Pola odpływowe mają możliwość bardzo szybkiej adaptacji do możliwych zmian w układzie sterowania danego obwodu. Aparaty elektryczne zabudowane w rozdzielnicach połączone są bezpośrednio z poziomem sterowania danego obwodu i jest to połączenie typu "point to point" bez zbędnych elementów pośrednich mogących wpływać na szybkość detekcji uszkodzenia obwodu sterownia, co w konsekwencji może się wiązać z postojem procesu technologicznego a tym samym ze sporymi stratami finansowymi dla zakładu.

Ważną rolą jaką spełnia tutaj FLUOR jest wykazanie, że poniesienie wyższych kosztów inwestycyjnych związanych z usługami inżynieryjnymi, w długoterminowej perspektywie wypracowuje Klientowi zysk związany z niższymi kosztami energii elektrycznej i większej niezawodności sterowania procesem technologicznym.

Jakie są zalety użycia systemu IO-Link w obwodach sterowania rozdzielnic elektrycznych? Chociażby możliwość integracji z wszystkimi dostępnymi systemami fieldbus, uproszczone okablowanie pomiędzy elementami wykonawczymi i sterowniczymi, czy możliwość zastąpienia kabli standardowymi kablami nieekranowanymi. System IO-link to także pełna parametryzacja obwodu elektrycznego, szybka diagnoza awarii oraz ich naprawa, pozyskiwanie danych energetycznych a tym samy efektywne zarządzanie energią. Zaletą jest również to, że styczniki i przekaźniki przeciążeniowe umożliwiają transmisję danych energetycznych do systemu oraz możliwe jest obniżenie zużycia energii elektrycznej zakładu przemysowego.

Dzięki zastosowaniu w układach sterowania cyfrowego systemu zarządzania osiągamy bardzo wysoki stopień przejrzystości danego obwodu, pozyskane dane możemy przesyłać do systemu nadrzędnego gdzie możemy je prezentować w sposób graficzny. Osiągamy bardzo wysoką kontrolę obwodu elektrycznego oraz zużycia energii.

Innowacyjność rozwiązań na dzisiejszym rynku usług inżynieryjnych rośnie, podobnie jak oczekiwania Klientów. Ze względu na nich FLUOR zwraca uwagę zarówno na innowacyjność rozwiązań projektowych jak i na ciągłe podnoszenie efektywności procesu technologicznego czy obniżenie kosztów wykonania/realizacji projektów. Doświadczeni inżynierowie wiedzą, że takie podejście docelowo prowadzi do zmniejszenia koszów eksploatacji urządzeń, a zastosowanie rozdzielnic i urządzeń typu "smart" staje się obowiązkową codziennością.

Adam Kaim, Inżynier Wiodący Branży Elektrycznej, Fluor S.A.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Efektywność energetyczna a inteligentne rozdzielnice niskiego napięcia

  • Maciek 2023-04-03 13:44:42
    IO-Link to na pewno przyszłościowa technologia, jestem jest zwolennikiem, tym bardziej, że jest to międzynarodowy standard

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!