Minister Środowiska udzielił Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska upoważnienia do opracowania i prowadzenia procesu legislacyjnego projektu ustawy, która regulować będzie postępowanie mające na celu przeciwdziałanie uciążliwości zapachowej - informuje Portalsamorzadowy.pl. Kwestię odorów powszechnie uważa się za jedno z najtrudniejszych do uregulowania zagadnień, a sprawa dotyczy m.in zakładów przemysłowych czy oczyszczalni ściegów.
Skąd tak duża ilość interwencji? Czy przybywa nam uciążliwych zakładów?
GIOŚ tłumaczy, że wynika to raczej z rosnącej świadomości społecznej, migracji ludzi z miast na tereny wiejskie oraz rozbudowie przestrzennej miast, która powoduje zbliżanie się osiedli do fabryk i hal.
Podejmowane przez inspektorat kontrole mają na celu zidentyfikowanie źródeł uciążliwości zapachowej. Wskazują na zaniedbania w prowadzeniu działalności gospodarczej, np. niewłaściwe magazynowanie odpadów, czy niewłaściwe postępowanie z nawozami naturalnymi. Nie oznacza to jednak, że rozwiązują problem.
W ostatnich dniach Minister Środowiska uznając, że skala zjawiska rośnie udzielił Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska upoważnienia do opracowania i prowadzenia procesu legislacyjnego projektu ustawy, która regulować będzie postępowanie mające na celu przeciwdziałanie uciążliwości zapachowej.
- Prace nad ustawą mają uwzględniać już istniejące dokumenty nieposiadające mocy prawnej, jakimi są opracowany w Ministerstwie Środowiska - Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej, ekspertyzy, m.in. "Lista substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej", a także projekt ustawy o zapobieganiu uciążliwości zapachowej, który został opracowany 10 lat temu w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska – tłumaczy GIOŚ.
Głównym założeniem projektowanej ustawy - potocznie zwanej „antyodorową” – ma być wzmocnienie i wyposażenie organów samorządu. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiada, że przy opracowywaniu projektu ustawy uwzględni opinie zespołu doradców, składającego się między innymi z przedstawicieli nauki (który został już powołany) oraz rozwiązania przyjęte w Kodeksie dobrych praktyk. Projekt ustawy ma być także szeroko konsultowany ze stroną społeczną, a także z przedsiębiorcami, których działalność wpływa na stan środowiska i wiąże się z emisjami zapachu.
Więcej szczegółów: Ustawa antyodorowa. Czy powstanie prawo zwalczające „uciążliwości zapachowe”?