Gospodarka wodorowa nie powinna zostać przeregulowana

Gospodarka wodorowa nie powinna zostać przeregulowana
Wodór uznawany jest za paliwo przyszłości Fot. Shutterstock

Podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego specjaliści przyznali, że wodór jest paliwem przyszłości. Jednak problem w tym, żeby przy jego wdrożeniu nie doszło do przeregulowania rynku.

- Wodór jest akceleratorem energetyki rozproszonej, najtańszy jest tam, gdzie jest produkowany. Jego przewożenie podwyższa koszt – mówi Tomoho Umeda prezes firmy Hynfra. Podkreśla, że w praktyce oznacza to, iż nie powinno się tworzyć jednego ogólnokrajowego centrum np. produkcji wodoru.

- Próba scentralizowania gospodarki wodorowej nie powinna mieć miejsca  - podkreśla Umeda.

Czytaj też: Ciech chce być neutralny klimatycznie do 2040 r.

Tymczasem powstają koncepcje pewnych regulacji, które w praktyce miałyby znaczący wpływ na produkcje i tworzenie gospodarki wodorowej.

Jednym z pomysłów jest tzw. obligo wodorowe.

Na czym miałoby ono polegać? – W przypadku bardzo dużej produkcji, a wręcz nadprodukcji energii elektrycznej część mocy z OZE byłaby obligatoryjnie kierowana do elektrolizerów. W ten sposób obligo przyczyniałoby się do produkcji tzw. zielonego wodoru – mówi Michał Piekarski, partner w Baker McKenzie.

Jednak na razie to idea. Jakie faktycznie wejdą w życie regulacje, to dopiero będzie wiadomo w przyszłości.

Przypomnijmy, ze gospodarka oparta na wodorze jest coraz bliższa. Przygotowana została w tej kwestii Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. Jest ona odpowiedzią na zmiany zachodzące w europejskim i globalnym krajobrazie energetycznym,

Wodór może odegrać istotną rolę w procesie dekarbonizacji, będącym obecnie centralną częścią globalnych i europejskich wysiłków w dziedzinie energii, koniecznym dla osiągnięcia celów Porozumienia paryskiego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gospodarka wodorowa nie powinna zostać przeregulowana

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.224.102
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!