PARTNERZY PORTALU

Grupa Acron ogłosiła wezwanie na akcje Azotów Tarnów. Chce mieć 66%

Grupa Acron ogłosiła wezwanie na akcje Azotów Tarnów. Chce mieć 66%
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: ISB
  • Dodano: 16-05-2012 11:57

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) analizuje wezwanie rosyjskiej Grupy Acron na większościowy pakiet akcji Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce, ale w szerszym ujęciu, nie tylko przez pryzmat ceny, wynika z wypowiedzi wiceministra skarbu Rafała Baniaka. Skarb Państwa ma 32,05% akcji Azotów.

"Analizujemy wezwanie, ale w szerszym ujęciu, nie tylko przez pryzmat ceny. Chodzi nam o ewentualne późniejsze synergie przy konsolidacji rynku" - powiedział Baniak dziennikarzom w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Dodał, że cena w wezwaniu jest atrakcyjna, w związku z tym nie można wykluczyć kontrwezwania na akcje Tarnowa. "Są sygnały z rynku, że może być kontrwezwanie, ale na razie oficjalnie nic o tym nie wiem" - powiedział wiceminister.

Prezes ZA Tarnów Jerzy Marciniak powiedział wcześniej w TVN CNBC, że ogłoszenie wezwania nie budzi "zachwytu" spółki. "Mieliśmy własne plany rozwojowe" - powiedział prezes.

Rosyjska Grupa Acron, za pośrednictwem spółki zależnej Norica Holding S.à r.l, ogłosiła wezwanie na akcje Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, po cenie 36 zł za sztukę, co daje 18,3% premii do ceny z 6 miesięcy i 12,1% do ceny 15 maja 2012 r. Acron chce osiągnąć 66% akcji, podano w komunikacie.

"Ogłosiliśmy dziś wezwanie na akcje spółki Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, lidera na polskim rynku chemicznym. Obserwując dużą zmienność uwarunkowań ekonomicznych, a także rosnące ceny surowców, wierzymy, że konsolidacja aktywów jest najlepszym środkiem by wciąż osiągać dobre wyniki oraz dalej dynamicznie się rozwijać zarówno w przypadku Acronu, jak i Azotów Tarnów" - powiedział Vladimir Kantor, wiceprezes Grupy Acron ds. strategii, cytowany w komunikacie.

Według niego, po wezwaniu Acron chce rozwijać działalność obu Grup. "Spółki produkcyjne z Grupy Azoty Tarnów mogą stać się bazą dla naszej działalności na terenie Unii Europejskiej. Jednocześnie chcemy rozwijać sieć sprzedaży, tak aby polskie produkty chemiczne trafiały na rynki na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że potencjał Azotów Tarnów w połączeniu z naszym globalnym doświadczaniem, znaczącą bazą surowców i rozbudowaną siecią logistyczną, stworzą wyraźną przewagę konkurencyjną obu spółek i przyniosą znaczące korzyści ich pracownikom i akcjonariuszom" - podkreślił.

Zapisy na sprzedaż akcji przyjmowane będą od 6 do 22 czerwca 2012 r.

Obecnie głównym akcjonariuszem Grupy Azoty Tarnów jest Skarb Państwa, posiadający 32,05% akcji.

Grupa Acron to wiodący globalny producent nawozów mineralnych z siedzibą w Nowogrodzie Wielkim. W swojej ofercie ma 40 produktów chemicznych sprzedawanych do 60 krajów na całym świecie. Acron posiada znaczące bazy surowcowe w tym potasu i fosforytów, a także wysokie możliwości produkcyjne amoniaku (1,7 mln ton rocznie), który jest podstawowym składnikiem produkcji nawozów mineralnych.

Acron to jeden z dziesięciu największych producentów nawozów mineralnych w Europie, posiadający aktywa w Rosji, Chinach, Estonii oraz Kanadzie. Spółka notowana jest na giełdach: London Stock Exchange oraz Micex w Moskwie. W 2011 Grupa wypracowała 2,2 mld USD przychodów, 706 mln USD EBITA oraz 692 mln USD zysku netto. W ubiegłym roku produkcja Grupy osiągnęła 5,8 mln ton.

Grupa Zakłady Azotowe Tarnów-Mościce miała 461,53 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2011 roku wobec 390,95 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 581,33 mln zł wobec 422,21 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 5338,03 mln zł wobec 1901,78 mln zł rok wcześniej.

Zakłady Azotowe Tarnów-Mościce miała 161,74 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2012 roku wobec 68,29 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 240,71 mln zł wobec 114,77 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 1905,71 mln zł wobec 1014,03 mln zł rok wcześniej.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Acron ogłosiła wezwanie na akcje Azotów Tarnów. Chce mieć 66%

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.204.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!