Grupa Azoty: musimy mieć dostęp do gazu dopóki nie zmienimy technologii

Grupa Azoty: musimy mieć dostęp do gazu dopóki nie zmienimy technologii
Musimy mieć dostęp do gazu dopóki nie zmienimy technologii - powiedział wiceprezes Grupy Azoty Filip Grzegorczyk Fot. materiały Grupa Azoty ZAK

Musimy mieć dostęp do gazu dopóki nie zmienimy technologii - powiedział w środę wiceprezes Grupy Azoty Filip Grzegorczyk. Zaznaczył, że nawozy w Polsce i UE produkowane są w oparciu o technologię gazową.

Wiceprezes Grupy Azoty Filip Grzegorczyk  stwierdził w środę, że nawozy w Polsce i Unii Europejskiej produkowane są w oparciu o technologię gazową, są też potrzebne do przemysłowej produkcji żywności.

Nie możemy pozwolić na zachwianie bezpieczeństwa żywnościowego. Musimy mieć dostęp do paliwa gazowego, dopóki nie zmienimy technologii - stwierdził Grzegorczyk podczas panelu "Jak kształtować politykę zapewniającą stabilność dostaw energii i chroniącą środowisko?".

"Mamy reorientację w polityce europejskiej, nie zmieniamy polityki klimatycznej tylko przyspieszamy. Nie mówimy tylko o polityce energetycznej mającej na celu ratowanie klimatu, lecz o polityce, która ma zadbać o bezpieczeństwo energetyczne" - podkreśliła, biorąca udział w panelu, posłanka PiS Jadwiga Emilewicz.

Grupa Azoty to największy producent nawozów i chemikaliów w Polsce. Głównym surowcem w procesie ich wytwarzania jest gaz ziemny.

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Grupa Azoty: musimy mieć dostęp do gazu dopóki nie zmienimy technologii

  • J23 2022-05-12 18:12:02
    Do produkcji amoniaku wcale nie jest potrzebny gaz ziemny a wodór który wytwarza się z metanu w procesie konwersji z parą wodną. Wodór bez problemu można wziąć z elektrolizy wody która wykonuje się z energii z solarów. Inny sposób to wodór znoaliw kopalnych. Problem w tym że aby zmienić technologie to trzeba 10 lat a wcześniej nic nie robiono z tym.
    • Binio 2022-05-13 13:01:45
      Jakie to łatwe! Zastąpić tani (ruski) metan baaardzo drogim wodorem z elektrolizy i nie splajtować. Pisząc bzdety, przykładasz rąsię do likwidacji Azotów. No bo po co polskie nawozy solidurniom?
    • Rosomak 2022-05-13 13:09:00
      A nie mamy dość węgla bo polikwidowali kopalnie, fotowoltaika też fajnie ale znowu pierwiastki są w Rosji najtańsze, więc nawet jakby to zmienić to ceny idą w górę, i tak Rosja zarabia i tak. Tego nie obejdziesz. Jak gazu nie sprzedadzą to alu, stał, lit, krzem itd podniosą ceny. Lub kupimy z Chin na rosyjskich surowcach i energii robionej.
  • Gość Wloclawek 2022-05-12 18:08:09
    Ostatnio Grupa Azoty opublikowała wyniki które są bardzo wysokie. Gaz miałby tak drogi i należy drogie ale widać zyski ważniejsze. Nieźle z łupili rolników. Wstyd!!!!!!!
    • Rosomak 2022-05-13 13:10:12
      Bo nakradli gazu rosyjskiego z Francji i Włoch, a potem będzie zonk.
  • Robert 2022-05-12 17:01:03
    ale PGNiG twierdzi że nie ma problemu z dostawami gazu. Dlaczego Azoty tak się martwią ? Mają zagwarantowane dostawy.
  • Albin 2022-05-12 08:55:20
    Oczywiście nikt tam nie przyłoży ręki do lokalnego zagospodarowania amoniaku ulatniającego się z przemysłowych kurników, chlewni, obór i składów gnoju. Niech nam dalej truje okolicę!
    • Ty już sobie 2022-05-12 15:17:49
      odpierdzacz na odbyt założyłeś, że innych pouczasz, prostaczku?
    • Śmiało 2022-05-12 18:35:35
      Bierz sitko albinie, i wyłapuj ten amoniak. Co cię powstrzymuje?
    • Jacuś 2022-05-13 06:56:15
      Cewniki wszystkim założyć!!!
  • Gość 2022-05-11 22:53:30
    Grupa Azoty to największy producent nawozów i chemikaliów w Polsce. Głównym surowcem w procesie ich wytwarzania jest gaz ziemny................ To może by tak popatrzył co robi Yara w tym temacie, a nie jojczył i myślał o tym jak by tu wszystko mogło zostać po staremu.
    • X 2022-05-12 08:51:40
      Czyli kupowal tani amoniak od ruskich a chwalil sie niby zielonym wodorem?
      • Gość 2022-05-12 09:21:24
        Proosze- jak w,, Misiu" Barei - Yara i Lantmännen są pierwszymi firmami, które podpisały umowę handlową na wprowadzenie na rynek nawozów wolnych od paliw kopalnych. Te zielone nawozy, produkowane z wykorzystaniem energii odnawialnej, mają kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji łańcucha żywnościowego i oferowania konsumentom bardziej zrównoważonych wyborów żywieniowych – poinformowała firma w komunikacie prasowym.
      • Janusz 2022-05-12 12:03:15
        Ammonia is the key component of fertilizer manufacturing, but producing it requires natural gas. Yara’s plan is to remove the natural gas, replacing it with ammonia derived from solar power.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!