Grupa Azoty Siarkopol planuje otworzyć nową kopalnię siarki

Grupa Azoty Siarkopol planuje otworzyć nową kopalnię siarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa Azoty Siarkopol planuje uruchomić nową kopalnię siarki w świętokrzyskiej gminie Połaniec. Inwestycja o szacunkowej wartości ok. 200 mln zł ma być uruchomiona za ok. 5-6 lat - poinformował w środę na konferencji prasowej w Kurozwękach prezes firmy Trajan Szuladziński.

  • Siarkopol obecnie ma jedną kopalnię siarki w Osieku.
  • Nowa kopalnia położona będzie w pobliskiej gminie Połaniec, gdzie znajduje się złoże siarki Rudniki.
  • Utworzona będzie na niezagospodarowanych terenach.

Jak zaznaczył Szuladziński, jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć druga tura konsultacji społecznych.

- W ramach tego etapu chcemy podpisać umowę społeczną, w której zobowiążemy się m.in. do utworzenia ok. 100 nowych miejsc pracy, a pierwszeństwo w zatrudnianiu będą mieli mieszkańcy gminy Połaniec. Deklarujemy również elastyczną formę pozyskiwania gruntów, mówimy tutaj m.in. o dzierżawie czy zakupie. Zapewniam, że ceny będą bardzo racjonalne i rynkowe - powiedział prezes Siarkopolu, który przyznał, że część mieszkańców jest przeciwna budowie kopalni.

Na tę inwestycję nie zgadzają się również władze gminy Połaniec. Prezes Siarkopolu wierzy, że jeśli uda się przekonać mieszkańców do tej inwestycji, to "mieszkańcy przekonają władze gminy".

Według Szuladzińskiego, obecnie najbardziej istotną kwestią jest przygotowanie dokumentacji, uzyskanie zgód środowiskowych oraz kwestia zmiany zagospodarowania miejscowego planu przestrzennego.

- Na razie mamy koncepcję rozpoznawczą złoża Rudniki i musimy dokładanie zidentyfikować zasobność tego złoża i od tego będzie również wiele zależało, m.in. jakie nakłady będą na tę inwestycję ponoszone. Przeprowadzimy tę inwestycję wtedy, kiedy będzie ona uzasadniona ekonomicznie, ale tutaj jest naprawdę bardzo znaczny potencjał - mówił.

Nowa kopalnia może być uruchomiona za ok. 5-6 lat, szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 200 mln zł.

Pytany o złoża siarki w nowej kopalni prezes Siarkopolu odpowiedział, że jego zdaniem firma nie powinna "mieć większych problemów z wydobyciem kilkunastu milionów ton" z tego złoża. Szacunkowy czas eksploatacji kopalni to ok. 20 lat.

Szuladziński podkreślił, że otwarcie nowej kopalni nastąpi "płynnie" i będzie związane z ograniczaniem wydobycia z kopalni w Osieku.

Wśród innych planowanych inwestycji prezes Siarkopolu wymienił m.in. rozbudowę kolejowej bazy logistycznej.

Grupa Azoty Siarkopol zatrudnia obecnie ponad 800 osób. Produktami firmy są m.in. siarka płynna, mix, nierozpuszczalna i mielona. Siarkę sprzedaje głównie za granice m.in. do Maroka, Brazylii i Litwy. Surowiec wykorzystywany jest m.in. do produkcji kwasu siarkowego, nawozów fosforowych, a także w przemyśle oponiarskim, gumowym i rolnictwie.

W kopalni w Osieku firma wydobywa ok. 600 tys. ton siarki rocznie. Surowiec jest wydobywany metodą podziemnego wytopu siarki.

Spółka należy do Grupy Azoty - jest to największa polska korporacja chemiczna i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych oraz trzecią pozycję w produkcji Poliamidu 6.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Grupa Azoty Siarkopol planuje otworzyć nową kopalnię siarki

  • kornel 2020-04-03 18:19:24
    to są mrzonki, ot co
  • :(( 2018-10-11 22:52:38
    2 lata rządów i kurs spadł o 2/3 brawo :(
  • Gość 2018-10-11 17:51:40
    I na tę wiadomość kurs akcyji GA zanurkował o ponad 4 % w dół! I nie dziwota! Według koncepcji budowy tej kopalni wydobycie ma odbywać sie w Okrągłej, a cała infrastruktura ma działać dalej przy wygaszanej kopalni Osiek. DZIESIĘĆ KILOMETRÓW OD ZŁOŻA prosze mi podać koszty przesyłu mediów i wydobytej kopaliny na taką odległość i o ile wzrośnie koszt wydobycia/1t.
    • Połanczanin 2018-10-17 15:41:03
      Z tego co się orientuję, to parę technologiczną i tak biorą z elektrowni Połaniec, więc w tym wypadku straty będą mniejsze. Przepompownie płynnej siarki z miejsca odwiertu do zakładu w osieku, chyba będzie jednak tańsze niż budowa od podstaw całej potrzebnej infrastruktury przetworczej.
      • Gość 2018-10-18 09:43:20
        Nie parę, a wodę przegrzaną - przesyłać do Osieka, potem podgrzać nią wodę ,,kopalnianą,, do 160°, a potem wysłać tą wodę z powrotem prawie w to samo miejsce pod elektrownię. Z kolei z Rudnik pompować wodę ,,zużytą,, z odprężenia złoża mocno zmineralizowaną do Osieka. Oby rurociagi nie zarastaly kamieniem i osadem, znajac ,,fachowość,, kadry to rezerwowych kolektorow ze wzgledu na oszczednosci nie bedzie, a i w przekrojach (średnicach rur) na pewno sie yebną bo już maja w tym bogate doswiadczenie. Do tego doliczyć straty ciepla, no i kompresorownia też ma być w Osieku, a bez tego wydobycia nie bedzie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.148.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!