Grupa Azoty w I kwartale tego roku działała pod silną presją wysokich cen produktów i materiałów, a zwłaszcza ponad 500-procentowej podwyżki ceny gazu ziemnego niezbędnego w procesach technologicznych. Po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę dodatkowo pojawiły się problemy z dostępnością surowców wykorzystywanych w produkcji.
Grupa Azoty w I kwartale 2022 roku zanotowała skonsolidowane przychody netto na poziomie 6,827 miliarda złotych, zaś EBITDA wyniosła 1,33 miliarda złotych.
Jak czytamy w komunikacie, I kwartał tego roku był kolejnym okresem zakłóceń równowagi popytowo-podażowej na rynkach spowodowanych wychodzeniem z pandemii Covid-19 spotęgowanych dodatkowo zbrojną napaścią Rosji w Ukrainie.
Dla segmentu agro odnotowano wzrost cen wszystkich surowców niezbędnych do produkcji, w tym zwłaszcza cen gazu ziemnego, które zdrożały 5 razy.
Tak wysokie podwyżki zmusiły do podniesienia cen gotowych produktów w tym także nawozów sztucznych. Oznaczało to ograniczenie popytu i w efekcie niższy wolumen sprzedaży. Strategia grupy założyła maksymalizację produkcji we własnych zakładach przy utrzymaniu jednych z najniższych cen w Unii Europejskiej.
Równocześnie po wprowadzeniu unijnych sankcji ograniczony został import gotowych nawozów z Rosji.
W segmencie chemii także odnotowano wzrost cen i surowców, a największa dynamika dotyczyła wodnych roztworów na bazie mocznika, melaminy oraz siarki. Problemem była także dostępność części produktów ponieważ zablokowany został import z Rosji przez wprowadzenie sankcji i z Ukrainy ze względu na zablokowanie eksportu przez porty czarnomorskie. Niedobory pojawiły się także na innych rynkach europejskich.
W segmencie tworzywa o wzroście cen decydowały wyceny rynkowe benzenu i fenolu co przenosiło się na ceny produktów. Udało się natomiast zwiększyć produkcję poliamidu naturalnego.
Ostateczne, szczegółowe wyniki kwartalne zostaną przedstawione 25 maja tego roku.
Czytaj także: Grupa Azoty w 2021 r. miała 634mln zł zysku