Grupa Azoty wchodzi w 3D

Grupa Azoty wchodzi w 3D
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Bartosz Dyląg
 • Dodano: 30-10-2018 00:01

- W perspektywie kilkunastu tygodni uruchomimy produkcję filamentów do druku 3D, to jest bardzo duży i dynamicznie rozwijający się rynek. Grupa Azoty w oparciu o swoje tworzywo, o swoje poliamidy ma wszelkie predyspozycje do tego, by być tu znaczącym graczem – podkreśla Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty w rozmowie z WNP.PL.

 • W Tarnowie Grupa Azoty otworzyła centrum badawczo-rozwojowe. Inwestycja kosztowała 88 mln zł.
 • Ma ono umożliwić m.in. dywersyfikację portfela produktowego. Grupa Azoty chce być znaczącym graczem na tym rynku filamentów do druku 3D.
 • Spółka chce systematycznie zwiększać nakłady na badania i rozwój, które dziś wynoszą 1 proc. przychodów (ok. 100 mln zł). Za pięć lat ma być to co najmniej 2 proc. – zapewnia Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty.


Jakie znaczenie będzie miało nowo otwarte centrum badawczo-rozwojowe Grupy Azoty?

Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty:  – Wielkie, nie tylko dla Tarnowa, także dla Małopolski oraz polskiej gospodarski, chemii. To 6 tys. mkw., ponad 40 laboratoriów, gdzie będziemy wykuwali w dalszym ciągu nowe idee, pomysły dla Grupy Azoty, które następnie będziemy przenosili i testowali, walidowali w skali ćwierć- i pół-technicznej. To wszystko po to, byśmy mogli przejść potem do produkcji na skalę przemysłową.

Tym bardziej, że przed Azotami spore wyzwania.

– Grupa Azoty musi zmagać się dziś z dosyć specyficznym otoczeniem gospodarczym. To, co dzieje się na rynku nawozowym, a nawozy są znaczącym produktem w naszym portfelu, wymusza na nas dywersyfikację portfela produktowego. Centrum badawczo-rozwojowe dedykowane jest pracom, które mają właśnie tę dywersyfikację umożliwić. Chcemy wchodzić w nowe obszary, z którymi w dniu dzisiejszym się nie kojarzymy.

Jakie?

– W nowe technologie materiałowe, w druk 3D, obróbkę powierzchniową. Mam nadzieję, że już niebawem z centrum wyrośnie co najmniej kilka nowych jednostek biznesowych, które w perspektywie 2-3 lat będą znaczące w portfelu przychodowym i produktowym.

Kto będzie korzystał z nowego centrum? Zapraszacie start-upy.

– Tak, zapraszamy start-upy, podmioty technologiczne. Centrum to miejsce, do którego zapraszamy beneficjentów naszego autorskiego programu akceleracyjnego Idea4Azoty. Tu będą potwierdzali swoje pomysły, tu będą zderzali je z rzeczywistością. To miejsce, w którym realizowana będzie akceleracja w ramach programu PARP, czyli Poland Prize.

Ściągamy w tym momencie podmioty technologiczne, start-upy z różnych części świata i tu właśnie w Tarnowie, w centrum badawczo-rozwojowym będziemy wspólnie pracowali nad technologiami, produktami, pomysłami. Tu będziemy je sprawdzali, zanim uruchomimy ewentualną produkcję przemysłową.

To miejsce, które docelowo ma stanowić hub dla start-upów, podmiotów technologicznych. Ma działać tak, by każdy zainteresowany współpracą z Grupą Azoty znalazł tutaj miejsce dla siebie. By zarówno na hali półtechnik, jak też w laboratoriach, mógł przetestować wspólnie z nami dane rozwiązanie, obojętnie na którym będzie stopniu zaawansowania technologicznego. By mógł przyjść do Grupy, konkretnie do centrum badawczo-rozwojowego i swoje wizje, pomysły zderzyć z rzeczywistością w warunkach zbliżonych do przemysłowych.

Proszę podać przykłady start-upów, z którymi już współpracujecie.

– To na przykład Science BioTech, AdVentures, SatAgro, z którym realizujemy całą usługę rolnictwa precyzyjnego. Tych podmiotów jest coraz więcej, program akceleracyjny Idea4Azoty uruchomiliśmy w listopadzie ubiegłego roku, do dzisiaj mamy około 40 podmiotów, które zgłosiły się do tego programu, z 17 podjęliśmy już współpracę, z pięcioma negocjujemy warunki współpracy, czyli kwestie finansowo-formalne.

Jakie konkretne cele stawiają władze Grupy Azoty przed tym centrum?

– Przede wszystkim produkcja niskotonażowa, wysokomarżowa, nowe specjalizacje, nowe specjalności, nowe technologie, które w perspektywie kilku lat mogłyby odgrywać znaczącą rolę w portfelu produktowym. Zadaniem centrum będzie odwrócenie wektorów jeśli chodzi o prace badawcze wykonywane i zlecane przez Grupę Azoty.

Dzisiaj dużo robimy na zewnątrz, chcemy to odwrócić, do Grupy zaprosić i ośrodki naukowe, i start-upy, i podmioty technologiczne, i zespoły badawcze po to, by w Grupie Azoty te prace prowadzić, a nie zlecać je na zewnątrz.

Czym już dzisiaj możecie się pochwalić?

– Pracujemy nad katalizatorami, filamentami do druku 3D, czyli żyłkami czy proszkami do drukarek. Myślę, że w perspektywie kilkunastu tygodni uruchomimy produkcję filamentów do druku 3D, to jest bardzo duży i dynamicznie rozwijający się rynek. Grupa Azoty w oparciu o swoje tworzywo, o swoje poliamidy ma wszelkie predyspozycje do tego, by być znaczącym graczem na tym rynku. Chcemy się na nim odnaleźć, znaleźć na nim miejsce i wejść w nowy, zupełnie niekojarzony do tej pory z Grupą Azoty obszar biznesowy.

Z wyceną Grupy Azoty nie dzieje się dobrze od wielu miesięcy. Pana zdaniem otwarcie centrum będzie miało wpływ na notowania spółki?

– Robimy wiele przedsięwzięć, nie patrzymy na kurs. To wiele przedsięwzięć, które zaplanowaliśmy w naszej strategii. Jesteśmy generalnie optymistami.

Na badania i rozwój Grupa Azoty przeznacza 100 mln zł rocznie. Zachodnia konkurencja wydaje na ten cel miliardy.

– To jest moim marzeniem, ale wychodzę z takiego założenia, że najważniejsze, żeby działać systematycznie i ciągle. Nie wyobrażam sobie, by za 5 lat na badania i rozwój był również 1 proc. przychodów. Liczę na 2 proc. lub więcej.

Jak ocenia pan obniżenie ceł UE na nawozy i domniemaną działalność międzynarodowych agencji PR w tym kontekście?

– Dzisiaj świętujemy działalność centrum badawczo-rozwojowego, myślimy o nowych produktach, nowych technologiach, badaniach, innowacji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że bez rozwoju innowacji nie ma rozwoju Grupy Azoty. Na tym się skupiamy.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Grupa Azoty wchodzi w 3D

 • WWW.TWORZYWA.PL 2018-11-06 18:50:54
  Szanowny Panie! Aktualnie rynek materiałów do druku 3D jest szacowany globalnie na poziomie ok. 4,2 mld USD. Z tego nieco mniej niż 50% stanowią materiały. Opierając się na dostępnych analizach rynkowych filamenty stanowią 18% tej wartości. Zostaje ok. 750 mln USD. W 2025 roku całościowo rynek winien osiągnąć poziom 18 mld USD, z czego materiały stanowić będą ok. 8 mld a filamenty... 13% tej wartości. Czyli nieco ponad 1mld USD... A to wszystko dlatego, że przyszłością tej branży będą jednak... proszki metali... Najistotniejszym problem wydaje się być jednak obecność na tym rynku od lat takich graczy z sektora chemicznego jak LG, Solvay czy choćby Evonik...
 • observer 2018-11-06 12:46:17
  Grupa w Warszawie (WAT, IŁ, PW) wydały miliony złotych na badanie światłowodów i co? Bardzo mały Zespół młodych zapaleńców zaczął wbrew opiniom, że się nie da produkować kable światłowodowe w tysiącach kilometrów aż nabywca TPSA sprzedał OTO Lublin a maszyny do produkcji kabli zostały sprzedane i wywiezione do TURCJI bo tam tańsza roboczogodzina.
 • Ks 2018-11-01 18:30:37
  Ten chłopek uczciwie bez polityki nie przepracował dnia pracy. Co on wie o potencjale rozwoju Grupy lub o infrastrukturze... kolejny misiewicz.
 • stefan 2018-10-31 13:49:39
  oni są już od dawna w 3D ! i nie widać nawet światełka w tunelu. żadnego pomysłu na życie. szkoda bo potencjał duży
 • policaj 2018-10-31 12:50:04
  Proponuję więcej artykułów o "sukcesach" GA. Jeden artykuł dziennie ! Na przykład: " dziś rano Wszechwiedzący przyszedł do pracy i zjadł całe dwie bułki, okruszki otrzepał z marynarki potem wyciągnął małą rączkę przed siebie wskazując ludziom kierunek, do którego mają zmierzać aby osiągnąć wielkość. -To cel ! drodzy poddani, to cel...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.31.206
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!