Ich Od 1 lipca we wszystkich gminach ma obowiązywać pełna segregacja. Jak powinniśmy zagospodarowywać odpady?
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Tymczasem Michał Paca, ekspert branży odpadów jest zdania że zachowania ludzi trzeba kształtować nie poprzez nakazy, a oddolne promowanie wzorców postępowania.
I podkreśla, że ministerstwo prosząc nas o bardzo dokładną segregację śmieci, prosi nas o poświecenie temu bardzo dużo czasu, gdy tymczasem można tę kwestie rozwiązać przy pomocy odpowiedniej technologii.
− Tymczasem ja uważam, że najważniejszą kwestią jest przekonanie konsumentów, aby nie wytwarzali odpadów. Wystarczy, że przyzwyczają się do chodzenia do sklepów z własnymi siatkami i opakowaniami, to zmienimy ten rynek. I to powinna wyjść od konsumentów, mówi gość radiowej Jedynki.
Michał Paca uważa, że szansą na zmianę ludzkich postaw stwarza inicjatywa Zero Waste.
Jak tłumaczy, to oddolna inicjatywa, gdzie ludzie angażują się jak prowadzić życie, aby generować jak najmniej odpadów.
I wylicza, że Polak wytwarza rocznie średnio ok. 300 kg odpadów.
− Ja odpady liczę, i wytwarzam ich ok. 80 kilogramów, natomiast w grupie Zero Waste są osoby, które redukują je niemal do zera, mówi gość radiowej Jedynki.
I wyjaśnia, że jest to możliwe, jeśli zaczyna się od wyborów na etapie zakupu.
− Ja robię zakupy dwa razy w tygodniu na bio-bazarze, gdzie kupuję produkty bez opakowań i dzięki temu bardzo redukuje ilość odpadów, mówi Michał Paca.