Jest łatwy sposób, aby zwiększyć poziom recyklingu plastiku

Jest łatwy sposób, aby zwiększyć poziom recyklingu plastiku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Narasta problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Dlatego Unia Europejska dąży do wprowadzenia zakazu wykorzystywania wielu jednorazowych produktów wykonanych z tego materiału. Proponuje się też wytwarzanie butelek z przymocowanymi do nich zakrętkami, co ma zwiększyć poziom recyklingu.

- To ostatnie rozwiązanie ma jednak kilka mankamentów - uważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Jak mówi, nakrętek i butelek nie da się poddać temu samemu procesowi recyklingu, bo nakrętki są wykonane z zupełnie innego rodzaju plastiku.

Co więcej - wskazuje Gantner - według wyliczeń, jeśli zostałby wprowadzony nakaz przytwierdzania nakrętek do butelek, to trzeba by było zużyć rocznie ok. 200 tys. ton plastiku rocznie, a także przebudować linie produkcyjne. Wg wyliczeń PwC kosztowałoby to 8 miliardów euro.


Zdaniem Gantnera poszukiwanie sposobów rozwiązania problemu. jakim jest nagromadzenie plastikowych odpadów w środowisku, daje już wymierne efekty.

Powstały na przykład butelki plastikowe, z których 30 proc. jest wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego. Na razie jednak "zwykły" plastik jest najczęściej wykorzystywany jeśli chodzi o opakowania.

Jak podano w raporcie firmy doradczej Deloitte, jedna trzecia z 3,5 mln ton tworzyw sztucznych zużywanych przez polski rynek, wykorzystywana jest do produkcji opakowań. Jednak poziom recyklingu opakowań wprowadzonych do gospodarstw domowych wynosi jedynie 40 procent.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Jest łatwy sposób, aby zwiększyć poziom recyklingu plastiku

  • em 2019-01-31 22:15:22
    Kaucje za butelki. To się sprawdziło np. w Szwecji. I problem z głowy. Chyba najtańsze rozwiązanie. Nie wiem dlaczego jeszcze tego u nas nie wprowadzono.
  • GTZ 2019-01-31 12:10:31
    Wprowadzić kaucje 1 PLN za butelkę - jeżeli butelka była by droższa jak woda mineralna w niej zamknięta nic by się po lasach i poboczach nie walało. Dodatkowo na butelki ze szkła dać mniejszą kaucję np. 0.5 PLN co spowoduje odwrót od plastiku. Dodatkowo KAŻDE opakowanie powinno mieć oznaczenie do jakiej frakcji w selekcji należy przy segregowaniu odpadów - wystarczyły by znaczki (+ - o) w różnych kolorach tak jak worki na śmieci bo widzę nawet po mojej rodzinie że jest z tym problem ( czy to jeszcze papier czy już tworzywo).
  • paws 2019-01-30 21:45:40
    sprawa jest prosta. Zakazać składowania wszelkich odpadów nie biodegradowalnych. Owszem zapłacilibyśmy więcej jako klienci, ale wtedy "Kowalski'' nie kupowałby np 2 reklamówek w biedrze tylko użyłby 20x tej samej. W Niemczech butelki PET są zwrotne, dlaczego u nas nie mogą być?
  • observer 2019-01-30 16:59:45
    To bardzo ważne stwierdzenie, że 40 % plastyku podlega recyklingowi a zatem powstaje pytanie gdzie ląduje reszta? można mniemać, że na wysypiskach a to jest karygodne podwójnie dlatego bo: 1. zanieczyszcza środowisko naturalne; 2. ten niewykorzystany surowiec to ewidentne marnotrawstwo. Dalej NIKt nie pyta co w tej sprawie robi Nauka Polska - dlaczego?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!