Zarząd spółki PDH Polska powołanej do wybudowania instalacji Polimery Police, poinformował, że płynęło kilka ofert na generalnego wykonawcę kontraktu w formule pod klucz za cenę ryczałtową. Wykonawca ma być wyłoniony w pierwszej połowie przyszłego roku.
- Budowa instalacji do produkcji polipropylenu w Policach to kluczowa inwestycja Grupy Azoty. Na kompleks złożą się terminal przeładunkowo-magazynowy, instalacja do produkcji propylenu metodą PDH oraz instalacja do produkcji polipropylenu z infrastrukturą logistyczną.
- Ze względu na dobro negocjacji nie ujawniono jakie firmy złożyły oferty przetargowe.
- Wybór generalnego wykonawcy zaplanowano na pierwszą połowę 2019 r., a komercyjne uruchomienie instalacji na koniec 2022 r.
- 14 listopada wpłynęły do spółki PDH oferty na realizację inwestycji za cenę ryczałtową pod klucz. Tych ofert wpłynęło kilka, to nas bardzo cieszy, ponieważ mamy utrzymaną konkurencyjność przetargu - wyjaśnił prezes zarządu PDH Polska Andrzej Niewiński.
Dodał, że nie może ujawnić, jakie firmy złożyły oferty, ponieważ jest to objęte tajemnicą. - Komisja przetargowa stwierdziła, że utrudniłoby jej to negocjacje - wyjaśnił.
Przeczytaj także: Nie brakuje chętnych na finansowanie Polimerów Police
Budowa instalacji do produkcji polipropylenu w Policach to kluczowa inwestycja Grupy Azoty. Na kompleks złożą się terminal przeładunkowo-magazynowy, instalacja do produkcji propylenu metodą PDH oraz instalacja do produkcji polipropylenu z infrastrukturą logistyczną.
Wypowiadając się na temat wartości ofert, Niewiński podał jedynie, że "projekt będzie nadal realizowany".
- Liczymy na ten etap negocjacji, że uda się coś jeszcze z tych propozycji cenowych oferentów ściąć i liczymy, że będzie to bardzo korzystne dla projektu - powiedział prezes PDH Polska. Dodał, że kolejnym etapem jest pozyskanie ofert finansowania, a następnym "podpisanie kontraktu na wykonawstwo i "odpalenie" całej inwestycji".
Jak poinformował zarząd, prowadzone są też rozmowy z dostawcami surowców oraz odbiorcami polipropylenu, który będzie produktem ostatecznym całego procesu.
- Prowadzimy w tym obszarze intensywne działania z wieloma potencjalnymi klientami w zakresie dostaw propanu i etylenu (to dwa podstawowe surowce dla tej instalacji). Mamy już podpisane z nimi listy intencyjne, które w pełni zabezpieczają naszą zdolność produkcyjną - powiedział wiceprezes zarządu PDH Polska Władysław Madej.
Wiceprezes spółki podkreślił, że dzięki "strategicznemu położeniu Polic" i dostępowi do portu będzie możliwe skorzystanie z "różnych kierunków zaopatrzenia: poprzez Morze Bałtyckie, Morze Północne, Morze Śródziemne". Dodał, że rozważane są także "takie kierunki jak Stany Zjednoczone czy Afryka".
PDH Polska jest w posiadaniu dwóch najnowocześniejszych licencji: do produkcji propylenu na technologii Oleflex od firmy UOP oraz do produkcji polipropylenu od WR. Grace & Co. - poinformowała spółka.
Polipropylen, który ma być produkowany w Policach to jedno z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystywany jest m.in. do produkcji części karoserii i wyposażenia samochodów, opakowań, zabawek, sprzętu medycznego, akcesoriów meblowych.
Wybór generalnego wykonawcy zaplanowano na pierwszą połowę 2019 r., a komercyjne uruchomienie instalacji na koniec 2022 r. Przewidywana wartość budżetu zadania inwestycyjnego projektu Polimery Police została ustalona na 1,27 mld euro netto (ok. 5 mld zł) , do którego oprócz nakładów inwestycyjnych zaliczone są także rezerwy wymagane w formule project finance.
Grupa Azoty to lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A., wchodząca w skład Grupy Azoty jest największą w województwie zachodniopomorskim spółką giełdową. Łącznie "Police" zatrudniają ok 3,5 tys. osób.
Przeczytaj także: Wykonawcę Polimerów Police poznamy w przyszłym roku