PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kontrakt na budowę Polimerów Police podpisany

Autor: PAP/JP
11-05-2019 20:47
Kontrakt na budowę Polimerów Police podpisany

Polimery Police to największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty

Fot. mat. prasowe

W Policach (woj. zachodniopomorskie) spółka PDH Polska, której akcjonariuszami są Grupa Azoty i Grupa Azoty Police, podpisała z koreańskim Hyundai Engineering umowę na kompleksową realizację inwestycji Polimery Police. Władze Grupy podkreślają, że to strategiczna inwestycja.

 • Całkowity szacowany budżet realizacji Projektu Polimery Police wynosi ok. 1,5 mld euro, z czego ok. 1,2 mld euro stanowić będą nakłady inwestycyjne (wynagrodzenie wykonawcy, zakupy licencji, prace przygotowawcze, skapitalizowane koszty wynagrodzeń itp.).
 • Na koniec sierpnia 2019 r. planowane jest podpisanie umów kredytowych, które umożliwią rozpoczęcie prac ziemnych i budowlanych kompleksu w pierwszym kwartale 2020 r.
 • Uruchomienie komercyjne instalacji projektu Polimery Police planowane jest na 2022 r.


"Uruchomienie Projektu Polimery Police będzie oznaczało istotną, strategiczną dywersyfikację naszego biznesu o perspektywiczny i silnie rozwijający się rynek tworzyw sztucznych, zwłaszcza polipropylenu" - powiedział prezes zarządu Grupy Azoty Police i Grupy Azoty SA dr Wojciech Wardacki.

"Przewidujemy, że udział segmentu tworzyw sztucznych wzrośnie w ciągu kilku lat do ponad 30 proc. skonsolidowanych przychodów całej grupy kapitałowej Grupa Azoty, wobec blisko 16 proc. w 2018 r." - dodał.
fot. Grupa Azoty
fot. Grupa Azoty
"Nasz kraj dołączy do czołowych producentów polipropylenu w Europie. Będzie największym producentem w regionie CEE z produkcją ok. 700 tys. ton. Projekt Polimery Police to także wzrost niezależności energetyczno-surowcowej kraju poprzez oddanie nowego terminalu paliw płynnych" - dodał Wardacki.

"Cieszę się, że do realizacji inwestycji udało nam się pozyskać jako generalnego wykonawcę firmę Hyundai, wiarygodnego partnera, lidera branży konstrukcyjnej, firmę z ogromnym doświadczeniem w realizacji projektów na tak dużą skalę" - kontynuował.

Wardacki podziękował także "za dotychczasowe zaufanie i wsparcie ze strony rządu, władz wojewódzkich oraz partnerów biznesowych dla tego projektu".

W Policach powstanie nowy kompleks petrochemiczny składający się z: instalacji odwodornienia propanu (Instalacja PDH), instalacji wytwarzania polipropylenu (Instalacja PP), systemu konfekcjonowania, magazynowania, logistyki i spedycji polipropylenu, a także instalacji pomocniczych wraz z połączeniami międzyobiektowymi oraz terminalu przeładunkowo-magazynowego obejmującego urządzenia portowe do rozładunku i magazynowania propanu i etylenu ze statków morskich.

Docelowa planowana wydajność instalacji PDH ma wynosić 429 tys. ton na rok propylenu o czystości 99,6 proc. obj. (propylen klasy polimerowej), a Instalacji PP 437 tys. ton na rok polipropylenu - poinformowały służby prasowe spółki.

"Budowa w Policach kompleksu chemicznego w celu produkcji polipropylenu, jednego z najbardziej uniwersalnych tworzyw, ma strategiczne znaczenia dla polskiej gospodarki" - podkreślał prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości, który odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. "Dzięki temu przedsięwzięciu nasz kraj może zająć czołową pozycję w Europie w tej dziedzinie przemysłu chemicznego; z importera polipropylenu staniemy się jego znaczącym eksporterem" - dodał prezydent.

"Z zadowoleniem stwierdzam jednocześnie, że ta inwestycja stwarza obiecujące perspektywy dla całego regionu Pomorza Zachodniego. Właśnie tak powinniśmy urzeczywistniać bardzo ważną twórczą zasadę zrównoważonego rozwoju" - podkreślał Duda.

Z kolei premier RP Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że Polimery Police niosą nową jakość i znaczące wzmocnienie potencjału Grupy Azoty.

"Nad Zalewem Szczecińskim powstaje jeden z najnowocześniejszych zakładów chemicznych tej części Europy, wykorzystujący najbardziej efektywne technologie. Polipropylen, który będzie tu produkowany, jest wszechstronnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, a zapotrzebowanie na niego stale rośnie. Projekt Polimery Police jest zatem inwestycją kluczową nie tylko dla Grupy Azoty, ale również dla naszej gospodarki" - dodał Morawiecki.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

44.4000 PLN -0.1000 (-0.22%)

Notowania | Analiza techniczna


KOMENTARZE (24)

 • Kampania kłamstw. 2019-05-11 22:15:23
  No to pewnie przed wyborami znowu biznesmen deweloper marzy o urządzeniu szopki z łopatą pod polimery jak na mierzei. W jednym tym razem prezes układu ma rację - złotówka jest zagrożona i to bardzo a w zasadzie kurs złotówki w wyniku rozdawnictwa i prowadzonej gospodarki politycznej.
  • Agnieszka i Wojciech 2019-05-12 09:39:35
   Od wczoraj jesteśmy szczęśliwi dzieki prezesowi JK. Przyjechał pobłogosławił inwestycje a przecież każdy wie ze tak naprawdę chodziło o dobre słowo dla nas. Teraz już wiemy ze pozostaniemy na stanowiskach i wszystko będzie wspaniale. Nie musimy obawiać się żadnej odpowiedzialności. Jeszcze tylko ten Fakt musimy zaorać w sądzie a może nawet Azoty kupią Fakt? Na pewno będzie tańszy niż 5 miliardów jak za fabrykę i będą wtedy pisali same miłe rzeczy o nas. Ooo tak właśnie zrobimy.
 • eustachy 2019-05-12 06:32:30
  no to teraz uwierzyłem w ten projekt. zwłaszcza jak go posypał własnym łupieżem w windzie bo jakoś nie widać biskupa od obdarowanej katedry
  • Elle 2019-05-12 09:50:18
   Staram się zrozumieć Wardackiego. Jest w bardzo trudnej sytuacji. Wyniki poszczególnych spolek i sama Grupa ma za sobą finansowo bardzo zły rok. Ponadto Fakt wyciągnął Wardackiemu niewygodne wątki ze styku życia prywatnego i zawodowego. Co ciekawe te wątki nie dotyczyły tylko jego ale i pewnej asystentki a dziś już dyrektorki z GA. Zatem uruchomienie tej fabryki w Policach stało się jego kołem ratunkowym. Wydarzeniem, które ma za zadania przysypać wszystkie dotychczasowe niepowodzenia. Pomaga mu rok wyborczy i oczekiwanie Brudzinskiego, który chce się podpisywać pod sukcesami w zachodniopomorskim za wszelka cenę. Wardacki jest wiec między młotem a kowadłem. Niestety kolejnym czynnikiem działającym przeciwko Wardackiemu jest on sam - poziom intelektualny, samoocena i zdrowy rozsądek - w jego przypadku praktycznie nie istnieją. Nie uczy się wiec na własnych błędach, a nawet na bledach w windzie popełnianych. Zatem należy się spodziewać kolejnych wpadek a może nawet jakiejs spektakularnej porażki biznesowej, która zatopi Chemicznego Narcyza.
 • Wyborca 2019-05-12 08:39:22
  "Polska musi pozostać Polską, a Polacy Polakami" I nic nie powiedział o tym, że PiS to żydowsko-amerykańska targowica od wielu lat? Nic nie powiedział o ustawie JUST 447 i knowaniach PiS-u w tej sprawie? Nic nie powiedział o notatce ujawnionej przez red. Michalkiewicza? Nie mówił nic o przekupstwie wyborczym PiS z użyciem ogromnych środków publicznych zwanym dla niepoznaki 500+ na pierwsze dziecko, podobnie moralnym jak kiedyś przekupywanie posłów Samoobrony? Teraz będzie nas wszystkim straszył i wszystko obiecywał, aby odwrócić uwagę od prawdziwej natury tego, co robi.
 • lex 2019-05-12 08:50:27
  Zawsze znajdzie się jakiś lewak co będzie negował polska inwestycje, za jakoś nie słychać głosów przeciwko budowie Lidlów na każdym skrzyżowaniu.
  • tadeusz 2019-05-12 13:48:25
   dziwi mnie,że zmianowcy nie powiedzieli przywódcy ,że tę idiotyczną inwestycję wymyślił aktyw PO . będzie jak z Możejkami agenta WSI, którą ten przywódca w Ostrej Bramie błogosławił... pokolenia będą spłacać i nie wystarczy na pomniki reformatorów
   • Gość 2019-05-15 11:47:19
    Łączenie PDH z Możejkami to najlepszy dowód braku rozeznania.
 • Mgrinz 2019-05-12 10:42:20
  Taa super 1,5mld EUR a 0ewnue doplacimy więcej ale już to pal licho. Chiny maja największe moce wytworcze i kończą budować najwydajniejsza tego typu instalacje. I my wydając tyle kasy będziemy konkurować z.... Chinami? Tak? Wywalimy tyle hajsu. W błoto żeby nigdy na tym nie zarobić? ZAK W KEDZIERZYNIE KOZLU NA 2MLD PRZYCHODU MIAŁ 16MLN ZYSKU Netto. Przy takim zarządzenie to oni ATT zajada niebawem. Dobrze ze PiS kupił banki które dadzą kredytowanie i znając życie pomogą w finansowaniu inwestycji robiąc odroczenia i umorzenia. Sektor finansów dołoży się do planów pusowkich. Kolejny podatek nie będący podatkiem
  • Simon 2019-05-12 15:10:53
   Mamy 3,3 mld euro deficytu w handlu polimerami i i ich wyrobami. Od lat w kraju nie powstała nowa instalacja. Cała branża tworzyw sztucznych w Polsce zatrudnia ponad 160 tysięcy osób i rośnie dożo szybciej niż reszta przemysłu. Projekt ma charakter wybitnie antyimportowy. Coś w stylu Trampa. Grupa Azoty musi się zmienić, bo stawianie na nawozy azotowe nie ma racji bytu. Nie mamy dostępu do taniego gazu czy energii.
   • roman 2019-05-12 17:02:10
    ten import to głownie LyondellBasell uzupełniajacy swoją produkcje w Płocku i orlenowska produkcja w Czechach. Swiat walczy z tworzywami a nas paru karierowiczów wodzi za nos. To kpiny z suwerena.
   • Simon 2019-05-12 20:03:32
    A to dlatego 1/3 importu tworzyw pochodzi z Niemiec - jasne. Tendencja co do polipropylenu jest dokładnie odwrotna. Coraz więcej części w samochodach jest z tworzyw sztucznych. Wszystkie rury w mieszkaniu mam plastikowe, niby czym je można zastąpić?
   • marzena 2019-05-13 10:33:06
    wyprodukowanie polimeru to jedno a jego przetwórstwo i budowanie rynku to jakby inna bajka. Całuśny nie ma surowca (propanu) ,rynku i kasy a bierze się za konkurowanie w wójtem z Pcimia. Obaj siebie warci , ale dlaczego się zabawiają naszym kosztem?!
   • Rys 2019-05-13 14:49:03
    a mamy dostęp do LPG ?
   • M. 2019-05-13 21:15:34
    Mamy lpg z obu rafinerii ale jest go za mało. Nawet gdybyś ściągnął wszystko co sprzedajesz na stacjach.
   • Gość 2019-05-15 12:25:48
    Do Romana - Świat nie walczy z tworzywami lecz z opakowaniami i innymi wyrobami krótkiego użytkowania (sztućce, kubki talerze ...), które my ludzie zamiast utylizować (np. spalać w odpowiednich spalarniach a uzyskane ciepło wykorzystywać) wyrzucamy gdzie popadnie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.148.165
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


POLSKA I ŚWIAT

27 194 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

102 532 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 218 ofert w bazie

397 692 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.