Jeżeli chodzi o przyszłość i współpracę gospodarczą między Europą Środkową i Afryką, to trzeba stworzyć nową wizję i nadać działaniom dynamikę - przekonuje Baidy Agne, przewodniczący National Council of Employers w Senegalu. Krzysztof Jałosiński, prezes Zakładów Chemicznych Police deklaruje rozwój współpracy ze strony Grupy Azoty.
- Rozpoczęliśmy współpracę z Grupą Azoty. Transportujemy fosforyt do Polski. Tak więc te kontakty biznesowe już się rozpoczęły i chcemy je wzmacniać - zadeklarował Baidy Agne, który uczestniczył w tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Import fosforytów z krajów afrykańskich i eksport do nich nawozów i siarki - to według Krzysztofa Jałosińskiego, prezesa zarządu Zakładów Chemicznych Police, główne cele afrykańskich przedsięwzięć Grupy Azoty SA. - Grupa Azoty ma obroty z Afryką rzędu 150 mln euro - stwierdził Jałosiński, podkreślając, że generują je głównie zakłady w Policach. Składa się na nie przede wszystkim zakup fosforytów w Maroku, Tunezji i Egipcie. Ostatnio jednak została zakupiona również partia tego surowca w Senegalu.
- Afryka potrzebuje dwóch rzeczy. Po pierwsze nawozów i chcemy budować tego typu relacje, że w zamian za surowce eksportujemy tam nawozy - powiedział Krzysztof Jałosiński, który uczestniczył w tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
- Z drugiej strony Afryka potrzebuje tez pewnych surowców. Jednym z nich jest siarka. Deal jest więc bardzo prosty, dajemy siarkę, a w zamian za to bierzemy fosforyt - dodał. Zadeklarował też, że Grupa Azoty rozważa budowę fabryk związanych z produkcja nawozów w Senegalu i w Maroku.
Zobacz pełny zapis wideo sesji "Praktyka i przyszłość. Współpraca gospodarcza krajów Europy Centralnej i Afryki" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego