Mniejszy zysk Azotów Tarnów w III kw. 2012 r.

Mniejszy zysk Azotów Tarnów w III kw. 2012 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 14-11-2012 18:31

Grupa Azoty Tarnów miała w trzecim kwartale tego roku 11,6 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 100 mln zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie. Średnia prognoz rynkowych zakładała zysk na poziomie 31,5 mln zł. Zysk operacyjny grupy spadł do 20,7 mln zł z 152 mln zł rok temu.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Azoty Tarnów spodziewają się, że ceny nawozów azotowych w czwartym kwartale pozostaną na obecnym, relatywnie wysokim poziomie, natomiast ceny nawozów NPK na rynkach światowych wzrosną, ale na lokalnych rynkach europejskich trend ten nie będzie jednoznaczny. Na rynku bieli tytanowej poprawa popytu spodziewana jest od pierwszego kwartału 2013 roku.

"W porównaniu z sezonem wiosennym poziom nawożenia, zwłaszcza azotowego, w okresie jesiennym jest realizowany na niższym poziomie i przybiera charakter nawożenia uzupełniającego. Ceny nawozów azotowych, mimo schłodzenia popytu, pozostają na relatywnie wysokim poziomie i zgodnie z obecnymi prognozami szacuje się, iż utrzymają swój dotychczasowy poziom w IV kwartale 2012 roku" - podała spółka w komentarzu do raportu kwartalnego.

Czynnikiem, który wpłynie na ceny nawozów azotowych w przyszłości, będzie sytuacja na rynkach Europy Zachodniej, a także ceny surowców używanych do ich produkcji, gazu ziemnego i amoniaku.

W przypadku nawozów wieloskładnikowych wysokie ceny surowców - fosforytów, siarki, soli potasowej - ograniczają możliwości obniżek cen przez producentów, co zachęcałoby do zakupów przedsezonowych. Dotychczasowe obniżki cen surowców do produkcji nawozów wieloskładnikowych nie były wystarczające.

"W IV kwartale prognozuje się, że ceny standardowych nawozów NPK na rynkach światowych wzrosną, ale na lokalnych rynkach europejskich trend ten nie będzie jednoznaczny" - napisano w raporcie.

"W Europie IV kwartał jest zwykle okresem magazynowania nawozów przed sezonem wiosennym. Wysokie ceny nawozów powodują, że rolnicy w pierwszej kolejności zaopatrują się w nawozy azotowe, a w drugiej kolejności w nawozy wieloskładnikowe" - podano w komunikacie.

Tarnów przewiduje, że na rynku benzenu mogą wystąpić ograniczenia podażowe.

Na rynku fenolu, w dłuższym horyzoncie czasowym, prognozowana jest stabilizacja i spadki cen, czego potwierdzeniem są - jak podaje spółka - pojawiające się oferty na sprzedaż fenolu na rynek polski ze źródeł rosyjskich. Największy wpływ na ceny tego surowca będą miały jednak kontraktowe ceny benzenu. W czwartym kwartale przewidywany jest niski popyt na kaprolaktam oraz spadek jego cen.

Na rynku polskim dla siarki prognozuje się istotniejsze obniżki cen na przełomie czwartego kwartału 2012 roku i pierwszego kwartału 2013 roku, gdyż większość odbiorców krajowych do końca 2012 roku będzie realizować kontrakty według ustalonych rocznych mechanizmów cenowych.

"Notowania cen propylenu na rynku europejskim będą ściśle uzależnione od notowań ropy naftowej i popytu na ten surowiec rynków aplikacji. Przewiduje się, że cena tego surowca nie powinna gwałtownie wzrosnąć, co z kolei przełoży się na ceny alkoholi OXO. W odniesieniu do tych ostatnich należy spodziewać się stabilnego poziomu zapotrzebowania i zbilansowania rynku. W przypadku plastyfikatorów, w tym przede wszystkim DEHP, prognozuje się natomiast obniżenie potrzeb i spłaszczenie marż producenckich" - ocenia spółka.

Z kolei na rynku bieli tytanowej dopiero od pierwszego kwartału przyszłego roku spodziewana jest poprawa popytu, zgodnie z sezonowością.

Przychody Grupy Azoty Tarnów w III kw. wzrosły do 1,69 mld zł z 1,31 mld zł w analogicznym okresie minionego roku. Konsensus rynkowy zakładał sprzedaż na poziomie 1642 mln zł.

Po trzech kwartałach 2012 r. grupa miała 262,8 mln zł zysku netto, 373,6 mln zł zysku operacyjnego i 5,51 mld zł przychodów.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mniejszy zysk Azotów Tarnów w III kw. 2012 r.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!