W zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku, największym w kraju kompleksie rafineryjno-petrochemicznym, powstanie instalacja metatezy, która zwiększy tam zdolności produkcyjne propylenu o jakości polimerowej o 100 tys. ton rocznie. Koszt inwestycji to ok. 400 mln zł.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Według PKN Orlen, budowa nowej instalacji to "jeden z kluczowych projektów petrochemicznych" płockiego koncernu. Decyzja o realizacji tej inwestycji uzyskała ostateczną akceptację zarządu i rady nadzorczej spółki.
"Stawiamy na produkty posiadające szerokie wykorzystanie w branży tworzyw sztucznych bowiem jej potencjał nabywczy wciąż rośnie, a perspektywy średnioterminowe wykazują trwały, pozytywny trend" - podkreślił cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes tej spółki Wojciech Jasiński.
Jak zaznaczył, celem całej grupy kapitałowej płockiego koncernu "jest skuteczna dywersyfikacja źródeł uzyskiwania przychodów i wzmacnianie efektywności segmentu downstream", czyli rafinerii, petrochemii i energetyki.
"Chcemy maksymalizować wykorzystanie potencjału produkcyjnego w Polsce i w Czechach oraz pogłębiać integrację petrochemii i rafinerii, co zapewni nam elastyczność rynkową wobec zmieniających się popytów na paliwa i petrochemikalia" - oświadczył Jasiński.
Jak podał PKN Orlen, instalacja metatezy zostanie wybudowana w zakładzie produkcyjnym spółki w Płocku w oparciu o licencję zakupioną od Lummus Technology Inc. z grupy CB&I (USA). Umowa płockiego koncernu z wykonawcą inwestycji obejmuje także usługi doradztwa technicznego i inżynieryjnego.
Kontrakt z Lummus Technology Inc. na licencję i projekt bazowy instalacji metatezy PKN Orlen zawarł w sierpniu 2014 r. Spółka informowała wtedy, że uruchomienie produkcji dzięki nowej inwestycji planowane jest na koniec 2017 r.
Propylen w normalnych warunkach jest bezbarwnym, nierozpuszczalnym w wodzie gazem palnym, cięższym od powietrza. Dzięki chemicznej reakcji metatezy można otrzymać wysokiej jakości propylen polimerowy, służący m.in. do wytwarzania polipropylenu wykorzystywanego w produkcji np. artykułów gospodarstwa domowego, pojemników i izolacji z tworzyw sztucznych.
PKN Orlen przypomniał, że obecna jego strategia, obejmująca lata 20014-17, zakłada wydatki w grupie kapitałowej tej spółki na realizację najważniejszych projektów inwestycyjnych w obszarze petrochemii na poziomie 1,6 mld zł.
Jak poinformował w czwartek wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk, do końca roku spółka przygotuje zaktualizowana strategię, która obejmować będzie priorytetowe działania na lata 2017-21.