Unipetrol, czeski koncern z grupy PKN Orlen, podpisał kontrakt z austriacką firmą Bertsch Energy GmbH & Co KG na budowę nowego bloku kotłów wytwarzających pod wysokim ciśnieniem parę dla jednostki krakingu parowego w zakładach Chempark Zaluzi w Litvinowie.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Chempark Zaluzi w Litvinowie to największy w Czechach podmiot chemiczny.
- Zakład należy do grupy Unipetrolu, w którym PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów.
Inwestycja ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2018 r. Jej koszt to 1,2 mld CZK. Zakończenie budowy planowane jest w 2020 r. - poinformował w czwartek Unipetrol.
- Inwestycja wpisuje się w ogłoszoną w tym roku średniookresową strategię całej grupy, dotyczącą modernizacji produkcji i rozwoju. Nowy blok kotłów dla jednostki krakingu parowego będzie bardziej wydajny, spełniając przy tym surowe limity emisji, które zaczną obowiązywać w 2020 r. - podkreślił wiceprezes Unipetrolu Krzysztof Zdziarski, cytowany w komunikacie czeskiego koncernu.
Jak wyjaśnił m.in. Unipetrol, dotychczasowe dwa kotły krakingu parowego w zakładach Chempark Zaluzi zostaną zastąpione nowymi, dzięki czemu znacznie zmniejszy się emisja substancji szkodliwych do atmosfery, w tym tlenków azotu oraz pyłu. Ich wydajność będzie większa o ok. 3 proc.
W sierpniu 2015 r. w zakładach Chempark Zaluzi doszło do poważnej awarii, wybuchu, a następnie pożaru krakingu parowego w instalacji etylenu w kompleksie olefin. Odbudowa krakingu parowego trwała 10 miesięcy i obejmowała m.in. wzniesienie czterech nowych pieców, naprawę uszkodzonego komina i estakad, a także wymianę elementów pomiarowych i sterujących. Koszt napraw szkód powstałych w wypadku wyniósł 4,1 mld CZK.
W czerwcu 2016 r. Unipetrol rozpoczął w Chempark Zaluzi budowę nowej instalacji polietylenu PE3 o zdolności produkcyjnej 270 tys. ton rocznie. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 8,5 mld CZK. Realizacja tego projektu ma wzmocnić pozycję grupy PKN Orlen na rynku chemicznym i petrochemicznym w Europie Środkowej. Nowa instalacja, która ma powstać do 2018 r., będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu w całej Europie. Wykonawcą inwestycji jest Technip.
Nowa instalacja polietylenu PE3 w zakładach w czeskim Litvinowie zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1. Jednocześnie nadal działać tam będzie instalacja polietylenu PE2 o mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton rocznie.