75 proc. tworzyw sztucznych, które zostały wprowadzone na rynek od chwili rozpoczęcia ich produkcji, stało się już odpadem. To 6,3 mld ton, z których mniej niż 10 proc. zostało poddanych recyklingowi. Reszta zanieczyszcza środowisko. Dlatego Komisja Europejska pracuje intensywnie nad strategią dla tworzyw sztucznych. Nowe regulacje z bacznie obserwuje branża produkcji i przetwórstwa tworzyw sztucznych, która ostrzega: za recykling plastiku zapłacimy wszyscy.
- Ok. 75 proc. tworzyw sztucznych wprowadzonych na rynek od chwili rozpoczęcia ich produkcji (6,3 mld ton), stało się już odpadem.
- Mniej niż 10 proc. z nich zostało poddanych recyklingowi, a 12 proc. odzyskowi energetycznemu. Reszta zalega na nielegalnych wysypiskach, w tym w wodach śródlądowych i morskich.
- Propozycja, aby do roku 2025 obowiązkiem recyklingu objąć połowę materiałów opakowaniowych, jest zadaniem ambitnym, ale jego realizacja będzie trudna.
- Proponowanych przez KE nowych regulacji obawia się branża produkcji i przetwórstwa tworzyw sztucznych.
- To ok. 60 tys. firm działających w Europie, o łącznym obrocie około 350 mld euro. Zatrudniają one 1,5 mln pracowników.