"Papierowa" butelka na piwo rozwiąże część problemów z plastikiem?

"Papierowa" butelka na piwo rozwiąże część problemów z plastikiem?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Carlsberg zaprezentował dwa nowe prototypy butelek z włókna roślinnego. Jest to kontynuacja prac firmy Carlsberg nad innowacyjnymi, zrównoważonymi opakowaniami.

Nowe prototypy butelek koncern pokazał podczas Szczytu Burmistrzów Miast C40 w Kopenhadze.

Są wykonane z włókien drzewnych pozyskanych z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Opakowania mają specjalną wewnętrzną powłokę, dzięki której butelki mogą być napełniane piwem i w pełni nadają się do recyklingu.

Jeden z prototypów ma cienką powłokę wewnątrz z tworzywa sztucznego PET pozyskanego z recyclingu, a drugi w 100 proc. biodegradowalną powłokę z bioplastiku PEF (biodegradowalnego polimeru).

Oba prototypy posłużą do testów, aby sprawdzić właściwości barierowe poszczególnych materiałów czyli czy chronią np. piwo przed utratą jakości. Carlsberg chce dzięki tym testom opracować butelkę, która w 100 proc. wytworzona będzie z materiałów organicznych (bio-based bottle), bez użycia syntetycznych polimerów.

– Pracujemy nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla wszystkich formatów naszych opakowań i jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie zrobiliśmy przy tworzeniu Green Fibre Bottle. Jesteśmy jeszcze w fazie testów, ale dwa nowe prototypy są ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia naszego celu –wprowadzenia tego przełomowego opakowania na rynek. Innowacje wymagają czasu, dlatego kontynuujemy współpracę z ekspertami, aby sprostać technicznym wyzwaniom. Podobnie wyglądał proces pracy nad naszym rozwiązaniem Snap Pack, który umożliwia znaczące ograniczenie stosowania plastiku do owijania multipacków piwa  – mówi Myriam Shingleton, Vice President Group Development w Grupie Carlsberg.

Badania nad alternatywnymi opakowaniami dla piwa trwają od wielu lat, o czym w  WNP.PL pisaliśmy tutaj: Dzięki chemii powstaną papierowe butelki na piwo

W 2015 r. Carlsberg rozpoczął projekt, mający na celu opracowanie butelki na piwo wykonanej z pozyskanego w zrównoważony sposób włókna drzewnego. Do współpracy nad Green Fibre Bottle zaproszono ekspertów od innowacyjnych opakowań z ecoXpac, duńską firmę opakowaniową BillerudKorsnäs i  naukowców z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Wsparcie dla przedsięwzięcia zapewnił też Duński Fundusz Innowacji (Innovation Fund Denmark). Wspólnym wysiłkiem powstało Paboco® - Paper Bottle Company – przedsięwzięcie BillerudKorsnäs i firmy Alpla, specjalizującej się w produkcji butelek. 

Firma Paboco® zainicjowała dzisiaj powstanie społeczności, która wspólnie działać będzie na rzecz innowacyjnych opakowań papierowych. Do Grupy Carlsberg dołączą w ramach tej społeczności takie firmy, jak: The Coca-Cola Company, The Absolut Company i L’Oréal. Inicjatywa zrzeszać będzie  globalne firmy i światowych ekspertów, których misją jest rozwój zrównoważonych opakowań najwyższej jakości, przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko.

– Współpraca z naszymi partnerami od 2015 r. nad projektem Green Fibre Bottle pokazuje, że tego typu innowacje mogą powstawać, kiedy pracuje się razem. Cieszymy się, że teraz także inne, myślące w podobny sposób firmy dołączyły do Paboco®. Partnerstwa takie jak to, mogą przynieść prawdziwą zmianę i zjednoczyć wszystkich w dążeniu do stworzenia zrównoważonych, przyjaznych środowisku opakowań – dodaje Myriam Shingleton.

Opakowania, które nie obciążają środowiska to także rozwiązanie dla konsumentów, by pomóc im żyć w bardziej zrównoważony sposób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: "Papierowa" butelka na piwo rozwiąże część problemów z plastikiem?

  • Teodoryk 2019-10-16 11:01:05
    Bzdura , Wyglada na to że szkło nie jest SEXY
  • obserwator 2019-10-14 16:16:21
    Po co do piwa mają być papierowe butelki jak szklane przecież można recyklingować. Natomiast papierowe butelki powinny zastąpić przede wszystkim plastykowe z wodami mineralnymi, sokami i wszystkimi innymi napojami i cieczami.
  • gupek wioskowy 2019-10-14 13:49:38
    Więc ile milionów hektarów lasów trzeba będzie wyciąć na te "ekologiczne" butelki?
  • Zeghar 2019-10-13 21:47:19
    A do którego kubła trzeba będzie ją wyrzucać?
    • Stanisław Jarzyna 2019-10-14 10:28:40
      Będzie można nimi palić w piecu?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!