Przejęcie przez koncern farmaceutyczny Pfizer firmy Biohaven Pharmaceutical za 11,6 mld dol. obejmowało rzadko stosowaną formułę, która mogłaby stać się sposobem działania Big Pharmy w świetle zaostrzonego reżimu antymonopolowego – oceniają eksperci rynkowi.
- Pfizer przejmuje wszystkie pozostające w obrocie akcje Biohavenu, które nie są jeszcze własnością Pfizera, za 148,50 dol. za akcję. Część przejmowanej działalności przenosi do wydzielonej spółki.
- Plan firmy Pfizer, dotyczący wchłonięcia żądanych aktywów, a następnie wydzielenia pozostałych, nie miało na celu rozwiązania problemów antymonopolowych, ale może służyć za przykład dla innych transakcji.
- Firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne zawierają coraz mniej transakcji. Ich wartość w 2022 roku wyniosła zaledwie 71 mld dol., o 35 proc. mniej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.
Pfizer przejmuje wszystkie pozostające w obrocie akcje spółki Biohaven, które nie są jeszcze własnością Pfizera, za 148,50 dol. za akcję. Akcjonariusze Biohavenu, w tym Pfizer, otrzymają również 0,5 akcji za każdą akcję zwykłą New Biohaven, nowej spółki notowanej na giełdzie.
Pfizer płaci za transakcję w gotówce kwotę ok. 11,6 mld dol. Dokona również płatności w momencie zamknięcia transakcji, aby uregulować dług Biohavenu oraz umorzyć wszystkie pozostające w obrocie akcje tej spółki podlegające wykupowi po 148 dol.
Pfizer, przejmując wszystkie akcje, zatrzyma dwa leki na migrenę i kilka aktywów, które wciąż znajdują się w fazie badań laboratoryjnych, a pozostałą działalność przejmowanej spółki, czyli leki, które wciąż są w fazie rozwoju, przeniesie do wydzielonej spółki New Biohaven.
Czytaj: Johnson & Johnson zaplanował sztuczkę upadłościową? W tle miliardowe odszkodowania
Model antymonopolowy
Plan firmy Pfizer dotyczący wchłonięcia żądanych aktywów, a następnie wydzielenia pozostałych, nie miał na celu rozwiązania problemów antymonopolowych, ale może służyć za przykład dla innych transakcji – informuje cytowany przez yahoo.com ekspert. Jak dodaje, duże firmy farmaceutyczne mogłyby wdrożyć ten model, aby móc sprawnie poruszać się w otoczeniu regulacyjnym, wydzielając wszelkie aktywa, które mogą stwarzać przeszkody z powodu przepisów antymonopolowych, zamiast szukać nowych nabywców w celu ich sprzedaży.
- Otoczenie regulacyjne może spowodować, że zobaczymy więcej tego typu transakcji, ponieważ jest to w rzeczywistości dość czysty sposób na wyeliminowanie potencjalnie problematycznego nakładania się portfeli – ocenia cytowany przez yahoo.com prawnik ds. fuzji i przejęć Daniel Wolf, partner w Kirkland & Ellis.
Chociaż jest to rzadkie w przypadku biotechnologii, taka struktura transakcji nie jest niespotykana. Zakup szwajcarskiej firmy biotechnologicznej Actelion o wartości 30 mln dol. przez Johnson & Johnson w 2017 roku również obejmował wydzielenie działu badawczo-rozwojowego przejmowanej spółki, który obecnie nazywa się Idorsia Ltd.
- Struktura taka rozstrzyga również wszelkie spory dotyczące wartości innych aktywów Biohaven. Niektóre z nich mogą stać się hitowymi lekami, inne nie i kierownictwo firmy może zarządzać nimi pod auspicjami wydzielonej firmy - mówi Eric Tokat, partner w Centerview Partners, który kierował transakcją ze strony Biohaven.
Firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne zawierają coraz mniej transakcji. Ich wartość w 2022 roku wyniosła zaledwie 71 mld dol., o 35 proc. mniej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku – wylicza Bloomberg. Przejęcie Biohavenu przez Pfizera to największa transakcja w sektorze farmaceutycznym w tym roku.