Polimery Police są na ostatniej prostej. Inwestycja ma pomóc wypłynąć Azotom na globalne rynki

- Projekt jest na bardzo dużym stopniu zaawansowania: prawie 95 proc. zaawansowania rzeczowego. Wszystko idzie zgodnie z planem, nie mamy żadnych opóźnień względem harmonogramu, który założyliśmy - mówił podczas Innovatorium 2022 Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.

 • Projekt Polimery Police to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle petrochemicznym.
 • Inwestycja ma wzmocnić pozycję Polski na europejskim rynku producentów tworzyw sztucznych i umożliwić zróżnicowanie działalności biznesowej Grupy Azoty.
 • W rozmowie z WNP.PL Grzegorz Kądzielawski podsumował też wyniki spółki.

Przypomnijmy, w ramach projektu Polimery Police wybudowany zostanie zintegrowany kompleks petrochemiczny, w którego skład wejdzie: instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu i instalacja do produkcji propylenu o mocy produkcyjnej do 437 tysięcy ton rocznie, a także gazoport i terminal przeładunkowo-magazynowy, zapewniający możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych produktów.

Globalne ambicje

- Zdecydowanie mamy ambicje, żeby lokować produkt bardziej globalnie. Dziś możemy mówić, iż tworzywa są złe, że powinniśmy odejść od tworzyw w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Natomiast jak się rozejrzymy (…), to większość rzeczy, które nas otaczają, bierze swój początek w Grupie Azoty. Prosty przykład - ostatnie dwa lata pandemii wszyscy chodziliśmy w maseczkach właśnie z polipropylenu, który będziemy produkowali w naszej nowej fabryce w Polimerach Police. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie, to tutaj nie mamy wątpliwości, że te zdolności ulokujemy na rynku - mówi w rozmowie z WNP.PL Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.

Na początku czerwca 2022 roku postęp rzeczowy realizacji projektu oceniono na blisko 95 procent. Zamontowane i dostarczone zostały już wszystkie najważniejsze urządzenia. Zakończenie testów integralności zaplanowane jest na sierpień 2023 roku. Według obecnie obowiązującego harmonogramu to też moment, kiedy instalacja będzie gotowa do rozpoczęcia pracy komercyjnej. Samo rozpoczęcie produkcji ma się jednak rozpocząć na etapie rozruchu instalacji.

Polimery Police zgodnie z terminem

- Na dziś nic nie wskazuje na to, żebyśmy go (terminu) nie dotrzymali. Prace idą pełną parą - zapewnia wiceprezes zarządu Grupy Azoty. - Już niebawem w ramach tej naszej największej flagowej inwestycji będziemy produkowali spore ilości czystego wodoru, który już mógłby się nadawać pod potrzeby automotive. Będzie on miał charakter wodoru odpadowego - kontynuuje.

Jak dodaje, Grupa Azoty rozmawia z partnerami z przemysłu i z Sieci Badawczej Łukasiewicz nad możliwością zagospodarowania tego wodoru. 

Grzegorz Kądzielawski krótko podsumował też dobre wyniki spółki:

- Bardzo się cieszymy, że w tym niestabilnym okresie, jako największy w tej części Europy producent nawozów, utrzymaliśmy produkcję na niezmienionym poziomie. Wielu z naszych zachodnich konkurentów miało z tym duży problem.

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Polimery Police są na ostatniej prostej. Inwestycja ma pomóc wypłynąć Azotom na globalne rynki

 • Rolnik spod Buska 2022-06-30 21:42:49
  Nie znam się na chemii i tego się nie wstydzą. Po informacji że Azoty rozwijają produkcję z ziemniaków skrobi biodegradowalnej, mój syn zwietrzył interes i zadzwonił do działu zakupów GA z ofertą sprzedaży 5000ton ziemniaka. jakże było jego zdziwienie gdy Pani z tego działu powiedziała mu że nic nie kupują bo to jest fikcja bo kupili jedynie 100 kg na próbę i jeszcze mają bo to tylko na pokaz że coś robią. Jeśli taki sam sukces ma być w tych polimerach to jak to mówią u nas na taczkach go wywieście, bo to chwast a jak w Biblii pisze trzeba go tępić.
  • Azotniaczek 2022-07-01 14:15:58
   Grupaki z ziemniaków niech lepiej zrobią frytki i wódkę - koniecznie ze słowem innowacyjne/a
 • ZIZI TOP 2022-06-24 02:23:49
  Co ten doktorek po tajnych kompletach PIS może wiedzieć o chemii. Cały czas gra osobę na świeczniku, a jest cienki jak skórka z pasztetówki. Dramat taki, jak większość Zarządców Spółek Państwowych. I jeszcze jedno. Dla celów finansowych zdradził swojego wieloletniego Protektora, czyli Pana Gowina. Cóż, pekunia non olet. A zasady, lojalność??? Nie dla nich Cóż Panie Kądzielawski zrobiłeś w swoim życiu?? Ile masz rzeczywistych patentów, ile projektów???? Tylko na partii jedziesz i korzystasz. Ale to się skończy. Skończy się czas uzurpatorów i po prostu nominowanego plebsu!!
 • Obeznany z tenatem 2022-06-23 09:55:45
  Zastanawia mnie optymizm osoby która nigdy na placu budowy się nie pojawiła. Obawiam się że przekazy partyjne nie odzwierciedlają prawdy i chciałbym zobaczyć minę pana prezesa gdy uruchomienie instalacji zostanie odłożone o kolejne miesiące.
 • Picipici 2022-06-22 10:13:35
  A propan skąd dziubki kupicie?
 • Władysław 2022-06-22 09:35:12
  Ten projekt zakładał chyba przetwarzanie rosyjskiego gazu i ropy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!