Ministerstwo Skarbu Państwa oczekuje, że precyzyjny plan konsolidacji Zakładów Azotowych w Tarnowie i Zakładów Azotowych Puławy zostanie przedstawiony we wrześniu - poinformował minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
"(...) Przygotowujemy plan konsolidacji tak, aby w połączonym podmiocie Skarb Państwa miał udział znacznie wyższy niż obecnie w Tarnowie, czyli znacznie wyżej niż 32 proc., być może nawet powyżej 40 proc." - dodał.
Pytany, czy udział Skarbu Państwa w połączonym podmiocie może przekroczyć 50 proc. powiedział: "To nie wchodzi w rachubę, nie będziemy mieli powyżej 50 proc.".
Skarb Państwa kontroluje obecnie 32,04 proc. ZA Tarnów.
Budzanowski oczekuje, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zgody na fuzję ZA Tarnów i ZA Puławy zapadnie w listopadzie.
"Wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zgody na fuzję został wysłany pod koniec lipca, czekamy na odpowiedź, nastąpi to prawdopodobnie w listopadzie" - powiedział.
Minister poinformował też, że nie jest planowana zmiana parytetu wymiany akcji Tarnowa na akcje Puław.
Zakłady Azotowe w Tarnowie w połowie lipca wezwały do sprzedaży 6.116.800 akcji ZA Puławy, stanowiących 32 proc. walorów spółki, po 110 zł za akcję. W wezwaniu złożono zapisy na 1.968.083 akcje reprezentujące łącznie 10,3 proc. kapitału zakładowego ZA Puławy. Wzywający zdecydował, że kupi wszystkie akcje, na które złożono zapisy.
Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że w wyniku odpowiedzi przez Kompanię Węglową na wezwanie, udział Skarbu Państwa w ZAP obniżył się z 60,57 proc. do 50,67 proc. Drugim krokiem będzie zbycie przez Skarb Państwa pozostałych akcji w ZAP w ofercie wymiany akcji zapowiedzianej przez ZAT.
Azoty Tarnów planują zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku czego będą mogły zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na WZ. Parytet wymiany wynieść ma 2,5 akcji Tarnowa za 1 akcję Puław.