PARTNERZY PORTALU

Prezes Azotów nie ma złudzeń. Zielona energia najpilniejszym celem

Zakładamy, że nasze inwestycje w obszarze OZE będziemy realizować głównie na własnych aktywach, w siatkach naszych fabryk. Oczywiście bierzemy pod uwagę możliwość zaangażowania się w realizację projektów zewnętrznych. Będziemy poszukiwać rozwiązań takich jak fotowoltaika, energetyka wiatrowa, czy produkcja energii z biomasy - mówi Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.

 • Konkretne projekty dotyczące m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji przedstawiliśmy w naszym Strategicznym Projekcie Korporacyjnym „Zielone Azoty” - mówi Tomasz Hinc. 
 • Jak wyjaśnia, zielone Azoty to przede wszystkim: zielone produkty, zielona organizacja, zielone technologie.
 • Działania z obszaru technologii wodorowych będą stanowić jeden z filarów naszego projektu „Zielone Azoty”.

Grupa Azoty opublikowała właśnie strategię do roku 2030. To chyba jeden z najbardziej wyczekiwanych dokumentów firm sektora przemysłowego…


- Globalna pandemia COVID-19, z którą przyszło nam się mierzyć jest przykładem na to jak szybko i gwałtownie zmieniają się w dzisiejszych czasach warunki prowadzenia biznesu. W takich okolicznościach kluczowa jest umiejętność elastycznego dostosowywania się do zmieniającego się otoczenia rynkowego.

Czytaj także: Azoty z nową strategią, na horyzoncie małe reaktory jądrowe

Nie mogliśmy pominąć w strategii wyzwań, które są związane z pandemią, a to oczywiście wymagało od nas dodatkowych analiz. Z drugiej strony, dalekowzroczna organizacja w czasach kryzysu tworzy wariantowe plany na przyszłość.

Zależało nam również na tym, aby w dokumencie jak najwięcej uwagi przeznaczyć na kwestie związane z Europejskim Zielonym Ładem. To idea, która nierozerwalnie łączy się z naszym biznesem. Zarówno w moim przekonaniu, jak i przekonaniu wszystkich członków zarządu, zagadnienia te wymagały rozbudowania w dokumencie Strategii.

Dlaczego Europejski Zielony Ład jest tak istotny dla Grupy Azoty i co w praktyce oznacza wdrożenie jego założeń do waszego dokumentu?

- Realizacja wymogów Europejskiego Zielonego Ładu to droga w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. W praktyce oznacza to, że aby spełniać założenia europejskiej polityki klimatycznej, musimy już teraz wdrażać w poszczególnych segmentach konkretne projekty, odpowiadające na stawiane wymagania. Naszym celem jest ochrona zasobów naturalnych m.in. dzięki efektywnemu zagospodarowaniu surowców, czy wprowadzaniu na rynek nowych katalizatorów, które zmniejszają ładunek gazów cieplarnianych.

Konkretne projekty dotyczące m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji przedstawiliśmy w naszym Strategicznym Projekcie Korporacyjnym „Zielone Azoty”. Zielone Azoty to przede wszystkim: zielone produkty, zielona organizacja, zielone technologie.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Prezes Azotów nie ma złudzeń. Zielona energia najpilniejszym celem

 • l 2021-11-04 10:52:08
  hmm, a w Puławach budują kocioł na węgiel (K6), który ma działać do 2047r i modernizują K2 też na węgiel
  • Anna 2021-11-08 22:18:04
   Bo to pomnik po Wojciechu, miał być mocznikowy, ale wyszedł węglowy. Za to będzie uwierał przez lata jak drzazga w ....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.112.140
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!