Przewidywania BASF - co czeka branżę chemiczną?

Przewidywania BASF - co czeka branżę chemiczną?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa BASF, globalny lider przemysłu chemicznego, podsumowuje wyniki roczne za 2017 oraz dzieli się przewidywaniami odnośnie rozwoju branży w roku 2018.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
WYNIKI FINANSOWE
W 2017 r. Grupa osiągnęła następujące wyniki finansowe:
  • sprzedaż - 64,5 mld euro
  • zysk z działalności operacyjnej - 12,7 mld
  • zysk netto - 6 mld
  • zysk na akcję - 6,62 euro.
Na podstawie powyższych wyników zarząd rekomendował wypłacenie dywidendy w wysokości 3,10 euro na akcję (w roku poprzednim było to 3,00 euro).
W podziale na segmenty produktów, największy wzrost w 2017 roku firma zanotowała w obszarze chemikaliów (aż 27 proc. rok do roku). Spore wzrosty rzędu 11-17 proc. osiągnięto w segmencie materiałów i rozwiązań funkcjonalnych, ropy naftowej i gazu, oraz pozostałych. Niewielkie wzrosty w skali roku pojawiły się natomiast w działach produktów uszlachetniających oraz rozwiązań dla rolnictwa.
Jeśli chodzi o podział geograficzny, największy wzrost 19 proc. zanotował oddział azjatycki (Azja i Pacyfik). W Europie wzrost przychodów osiągnął poziom 13 proc., a w Ameryce Północnej 9 proc. Klienci z Ameryki Południowej, Afryki i Bliskiego Wschodu zamówili natomiast więcej o 5 proc. Zróżnicowanie zysków na różnych kontynentach wynika nie tylko z zaawansowania technologicznego, ale też z globalnej i lokalnej koniunktury. W wielu krajach świata ubiegły rok upłynął pod kątem szybkiego rozwoju gospodarczego. Dzięki temu Grupa BASF osiągnęła wyższe wolumeny sprzedaży we wszystkich działach i znacznie zwiększyła rentowność, również poprzez zwiększenie cen produktów.

PRZEWIDYWANIA NA ROK 2018
W rok rachunkowy 2018 Grupa BASF wchodzi z jasno nakreślonymi planami, dzięki którym uzyska jeszcze lepsze wyniki niż w roku 2017.
Podstawowe parametry makroekonomiczne, wpływające na działalność Grupy, zostały przyjęte na następującym poziomie:
  • globalny wzrost gospodarczy +3,0% (+3,1% w roku 2017)
  • wzrost globalnej produkcji chemikaliów +3,4% (+3,5% w 2017)
  • średni kurs wymiany EUR do USD: 1,20 dolara za euro (1,13 dolara za euro w 2017)
  • przeciętna cena ropy typu Brent: 65 dol za baryłkę (54 dolarów za baryłkę w 2017).
Firma przewiduje zatem niewielkie spowolnienie rozwoju i niewielkie ogólne pogorszenie warunków w branży. W odpowiedzi na te parametry zostały przygotowane odpowiednie działania, mające na celu zwiększenie sprzedaży (przede wszystkim) oraz zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności (w drugiej kolejności).
Do wzrostu sprzedaży w segmencie rolnictwa z pewnością przyczyni się nabycie istotnych części działalności firmy Bayer z sektora nasiennictwa i herbicydów. Finalizacja tej transakcji jest planowana na pierwszą połowę roku. Dzięki temu zostaną uzupełnione linie produktów BASF w zakresie ochrony roślin, biotechnologii, oraz nasiennictwa.
W tym roku BASF chce nabyć globalną działalność firmy Solvay z segmentu poliamidów. Rozszerzy to asortyment tworzyw konstrukcyjnych dla branży transportowej, budowlanej i produktów konsumpcyjnych, poprawi dostęp BASF do bazy surowców oraz do rynków w Azji i Ameryce Południowej.
Również w segmencie ropy naftowej i gazu zajdą poważne zmiany. Planuje się połączenie firm BASF i grupy LetterOne w spółkę joint venture pod nazwą Wintershall DEA. Nowa spółka będzie jednym z największych w Europie niezależnych przedsiębiorstw w branży rozpoznawania i wydobywania o znakomitych perspektywach wzrostu. Po podpisaniu umów dotyczących transakcji, zysk segmentu ropy naftowej i gazu nie będzie uwzględniany w sprzedaży i zysku Grupy BASF za 2018 rok. Wartość ta będzie natomiast przedstawiana w zysku przed opodatkowaniem i udziałami mniejszościowymi Grupy BASF jako oddzielna pozycja o nazwie "zysk z działalności zaniechanej".

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przewidywania BASF - co czeka branżę chemiczną?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.152.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!