Grupa BASF, globalny lider przemysłu chemicznego, podsumowuje wyniki roczne za 2017 oraz dzieli się przewidywaniami odnośnie rozwoju branży w roku 2018.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
W 2017 r. Grupa osiągnęła następujące wyniki finansowe:
- sprzedaż - 64,5 mld euro
- zysk z działalności operacyjnej - 12,7 mld
- zysk netto - 6 mld
- zysk na akcję - 6,62 euro.
W podziale na segmenty produktów, największy wzrost w 2017 roku firma zanotowała w obszarze chemikaliów (aż 27 proc. rok do roku). Spore wzrosty rzędu 11-17 proc. osiągnięto w segmencie materiałów i rozwiązań funkcjonalnych, ropy naftowej i gazu, oraz pozostałych. Niewielkie wzrosty w skali roku pojawiły się natomiast w działach produktów uszlachetniających oraz rozwiązań dla rolnictwa.
Jeśli chodzi o podział geograficzny, największy wzrost 19 proc. zanotował oddział azjatycki (Azja i Pacyfik). W Europie wzrost przychodów osiągnął poziom 13 proc., a w Ameryce Północnej 9 proc. Klienci z Ameryki Południowej, Afryki i Bliskiego Wschodu zamówili natomiast więcej o 5 proc. Zróżnicowanie zysków na różnych kontynentach wynika nie tylko z zaawansowania technologicznego, ale też z globalnej i lokalnej koniunktury. W wielu krajach świata ubiegły rok upłynął pod kątem szybkiego rozwoju gospodarczego. Dzięki temu Grupa BASF osiągnęła wyższe wolumeny sprzedaży we wszystkich działach i znacznie zwiększyła rentowność, również poprzez zwiększenie cen produktów.
PRZEWIDYWANIA NA ROK 2018
W rok rachunkowy 2018 Grupa BASF wchodzi z jasno nakreślonymi planami, dzięki którym uzyska jeszcze lepsze wyniki niż w roku 2017.
Podstawowe parametry makroekonomiczne, wpływające na działalność Grupy, zostały przyjęte na następującym poziomie:
- globalny wzrost gospodarczy +3,0% (+3,1% w roku 2017)
- wzrost globalnej produkcji chemikaliów +3,4% (+3,5% w 2017)
- średni kurs wymiany EUR do USD: 1,20 dolara za euro (1,13 dolara za euro w 2017)
- przeciętna cena ropy typu Brent: 65 dol za baryłkę (54 dolarów za baryłkę w 2017).
Do wzrostu sprzedaży w segmencie rolnictwa z pewnością przyczyni się nabycie istotnych części działalności firmy Bayer z sektora nasiennictwa i herbicydów. Finalizacja tej transakcji jest planowana na pierwszą połowę roku. Dzięki temu zostaną uzupełnione linie produktów BASF w zakresie ochrony roślin, biotechnologii, oraz nasiennictwa.
W tym roku BASF chce nabyć globalną działalność firmy Solvay z segmentu poliamidów. Rozszerzy to asortyment tworzyw konstrukcyjnych dla branży transportowej, budowlanej i produktów konsumpcyjnych, poprawi dostęp BASF do bazy surowców oraz do rynków w Azji i Ameryce Południowej.
Również w segmencie ropy naftowej i gazu zajdą poważne zmiany. Planuje się połączenie firm BASF i grupy LetterOne w spółkę joint venture pod nazwą Wintershall DEA. Nowa spółka będzie jednym z największych w Europie niezależnych przedsiębiorstw w branży rozpoznawania i wydobywania o znakomitych perspektywach wzrostu. Po podpisaniu umów dotyczących transakcji, zysk segmentu ropy naftowej i gazu nie będzie uwzględniany w sprzedaży i zysku Grupy BASF za 2018 rok. Wartość ta będzie natomiast przedstawiana w zysku przed opodatkowaniem i udziałami mniejszościowymi Grupy BASF jako oddzielna pozycja o nazwie "zysk z działalności zaniechanej".