Po ostatnich zakupach fundusze emerytalne PZU przekroczyły próg 10 procent w akcjonariacie Zakładów Chemicznych Police. Oznacza to, że większym akcjonariuszem spółki jest tylko Grupa Azoty.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Po rozliczeniu transakcji OFE Złota Jesień (należy do PZU) posiada ponad 7,9 mln akcji Polic. Oznacza to 10,55 procentowy udział w kapitale zakładowym spółki i taki sam udział w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu chemicznej firmy.
Papiery Zakładów Chemicznych Police są najdroższe od niemal pięciu lat. Za jedną akcję spółki trzeba zapłacić ponad 20 złotych. Tymczasem niedawno jeden z domów inwestycyjnych wskazywał, ze docelowa cena akcji spółki powinna wynosić około 10,9 zł.
Zakupy ze strony funduszy PZU oznaczają, że to ta spółka mogła także przyczynić się do wzrostu cen akcji Polic. Jednak zakupy nie są aż tak duże aby tłumaczyły ostatnie wzrosty.
ZCh Police to jeden z czterech głównych zakładów wchodzących w skład Grupy Azoty. Pozostałe to Puławy, Kędzierzyn i Tarnów. Firma specjalizuje się w produkcji nawozów sztucznych i bieli tytanowej. Biel tytanowa to jedyny produkowany w Polsce pigment dwutlenku tytanu (TiO2). Głównymi odbiorcami pigmentów TiO2 są producenci farb i lakierów, których końcowe wyroby zaopatrują takie sektory gospodarki, jak budownictwo czy branża samochodowa. Inne ważne gałęzie przemysłu, dla których ten surowiec jest niezbędny, to m.in. sektor tworzyw sztucznych i papierniczy. Dwutlenek tytanu znajduje także zastosowanie w przemyśle ceramicznym, tekstylnym.