Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 16-07-2018 20:03

Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w Grupie Azoty Puławy Michał Świderski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że planowana pikieta ma być wyrazem protestu przeciwko łamaniu praw związkowych.
  • Świderski mówił, że w ubiegłym tygodniu "jeden z ważnych działaczy" Solidarności został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. W ocenie związkowców powód zwolnienia był "absurdalny". Inny z działaczy miał otrzymać upomnienie za udział w posiedzeniu komitetu strajkowego i zarządu Solidarności w godzinach pracy, choć miał stosowne zwolnienie.
  • Zarząd Spółki uznał twierdzenia związkowców za bezpodstawne. "Pracownicy, co do których podjęto w ostatnich miesiącach stosowne kroki dyscyplinarne, dopuścili się rażących zaniedbań w zakresie podstawowych obowiązków pracowniczych i w związku z tym zostały wyciągnięte wobec nich odpowiednie kroki prawne, zgodne z zapisami Kodeksu pracy" - oświadczył zarząd.

W puławskich Azotach od listopada ubiegłego roku trwa pogotowie strajkowe. Komitet strajkowy powołany przez NSZZ Solidarność i Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego domaga się zaniechania zmian organizacyjnych, które - ich zdaniem - zmniejszają znaczenie puławskiej spółki w Grupie Azoty.

Wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w Grupie Azoty Puławy Michał Świderski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że planowana pikieta ma być wyrazem protestu przeciwko łamaniu praw związkowych. Będzie miała charakter ogólnopolski; udział w niej już zapowiedzieli przedstawiciele różnych organizacji zrzeszonych w Krajowej Sekcji Przemysłu Chemicznego Solidarności, do których apel wystosowali związkowcy z Puław.

Świderski mówił, że w ubiegłym tygodniu "jeden z ważnych działaczy" Solidarności został dyscyplinarnie zwolniony z pracy, mimo braku zgody organizacji związkowej. W ocenie związkowców powód zwolnienia był "absurdalny". Inny z działaczy miał otrzymać upomnienie za udział w posiedzeniu komitetu strajkowego i zarządu Solidarności w godzinach pracy, choć miał stosowne zwolnienie.

Według niego wpłynęły wnioski o zgodę na zwolnienie dyscyplinarne czterech kolejnych działaczy. "W poniedziałek część związkowców nie mogła uczestniczyć w nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu Solidarności, ponieważ nie zgodzili się na to ich przełożeni" - mówił Świderski.

Zarząd Spółki uznał twierdzenia związkowców za bezpodstawne. "Pracownicy, co do których podjęto w ostatnich miesiącach stosowne kroki dyscyplinarne, dopuścili się rażących zaniedbań w zakresie podstawowych obowiązków pracowniczych i w związku z tym zostały wyciągnięte wobec nich odpowiednie kroki prawne, zgodne z zapisami Kodeksu pracy" - oświadczył zarząd.

Jak czytamy, w jednym z przypadków, dotyczącym naruszenia zasad bezpieczeństwa w spółce, sprawa skierowana została do wyjaśnienia przez zewnętrzne organy dochodzeniowe.

Zarząd zaprzeczył też, jakoby ostatnio zwalniani byli działacze pełniący funkcje członków zarządów organizacji związkowych, natomiast przyznał, że trzem takim pracownikom wypowiedziano dotychczasowe warunki płacy. Miało to związek z wejściem w życie nowego układu zbiorowego pracy.

W puławskich Azotach prowadzone jest referendum strajkowe. Jego wyniki mają być znane pod koniec lipca. Komitet strajkowy domaga się zaprzestania oddzielania jakichkolwiek części organizacyjnych ze struktury Zakładów Azotowych Puławy, przestrzegania umowy konsolidacyjnej i umowy społecznej obowiązujących w Grupie Azoty oraz odwołania z zarządu Azotów Puławy wiceprezesa Krzysztofa Homendy.

Czytaj: Komitet strajkowy w Puławach: Rozdźwięk wśród związkowców

W poniedziałek list otwarty do komitetu strajkowego wystosowali liderzy trzech innych związków zawodowych działających w puławskich Azotach: związku "Solidność", "Kadra-Azoty" oraz Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników ZA Puławy. Napisali w nim, że działania komitetu strajkowego "duża grupa pracowników odbiera, jako wyreżyserowaną manipulację ukierunkowaną na zbudowanie tematu zastępczego dla niegodnych działań wewnętrznych grup interesów niszczących fundamenty i wizerunek jednej z najlepszych firm naszego regionu".

Świderski poproszony o ustosunkowanie się do tego listu, powiedział, że wkrótce zrobi to komitet strajkowy.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!