Odejście od składowania tworzyw sztucznych w Polsce pozwoliłoby wykorzystać do 2020 r. dodatkowe 8,5 mln ton tych odpadów, o równowartości 7,5 mld euro - uważa dyrektor fundacji PlasticsEurope Polska Kazimierz Borkowski.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Według tych badań, odejście od składowania tworzyw sztucznych w całej Europie pozwoliłoby wykorzystać dodatkowo 80 mln ton tych śmieci o równowartości 1 mld baryłek ropy naftowej lub 70 mld euro. "Wyrzucanie na wysypiska tak wartościowych odpadów, jakimi są odpady z tworzyw sztucznych, nie ma sensu" - podkreślił Borkowski.
Jego zdaniem należy wykorzystać wartość energetyczną takich śmieci. "Dzisiaj blisko 100 proc. tworzyw sztucznych jest wytwarzane z ropy naftowej lub materiałów ropopochodnych. Są to surowce o wysokiej wartości energetycznej, a odpady z takich tworzyw to inna odmiana tego wysokoenergetycznego paliwa. Nikt nie wylewa oleju opałowego na wysypiska, my nie powinniśmy wyrzucać na wysypiska takich odpadów" - zauważył Borkowski.
Anna Kozera-Szałkowska z fundacji poinformowała na konferencji, że w związku z zamiarem zwiększenia recyklingu tworzyw sztucznych po raz szósty organizowana jest kampania bilboardowa pod hasłem "Każdy plastikowy odpad ma wartość. Pozwól ją odzyskać". W ramach akcji w 20 największych miastach Polski zawisną plakaty promujące selektywną zbiórkę i recykling odpadów z tworzyw sztucznych.
"Jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o recykling, a tworzywa sztuczne to konkretna wartość - wykorzystajmy ją" - apelowała.
Borkowski dodał, że akcja wpisuje się w "rewolucję śmieciową", która wystartowała 1 lipca. "Mamy nadzieję, że prędzej czy później gospodarka (śmieciowa - PAP) w gminach będzie zmierzała w kierunku odzysku, a nie tylko zapłacenia za odbiór odpadów najniższej ceny" - powiedział.
W Polsce ponad 70 proc. odpadów komunalnych, w stosunku do całości zebranych, jest składowanych na wysypiskach. Dla porównania nasi zachodni sąsiedzi składują zaledwie ok. 0,5 proc. śmieci - najmniej w całej Europie. Zgodnie z prawem europejskim ponowne wykorzystanie plastików, szkła, metali, papieru - ma wzrosnąć. W 2020 r. w Polsce poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Obecnie recyklingowi poddawanych jest ok. 11-12 proc. śmieci.
PlasticsEurope Polska jest fundacją reprezentującą producentów tworzyw sztucznych w naszym kraju. Działa w ramach ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope.