Synthos zaczyna inwestycję za 135 mln euro

Synthos zaczyna inwestycję za 135 mln euro
fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 29-11-2012 18:34

Synthos zaczyna w lutym 2013 roku nową inwestycję o wartości 130-135 mln euro, która pozwoli na rozszerzenie portfolio jego produktów w perspektywie 3-5 lat. Spółka chce nadal dywersyfikować swoje produkty i rynki sprzedaży w oczekiwaniu na trudny 2013 rok - poinformował PAP Tomasz Piec, członek zarządu Synthosu.

"W lutym 2013 roku rozpoczniemy nową inwestycję w naszej strefie ekonomicznej. Będzie to fabryka typu swing plant, umożliwi nam produkcję na dwóch równoległych liniach polibutadienu i kauczuków SSBR. Zdolność produkcyjną chcemy osiągnąć w czerwcu 2015 roku, łączne moce produkcyjne to 80-90 tys. ton. Zakładamy, że inwestycja będzie rodzajem katalizatora, który da nam znacznie większe portfolio produktów w ciągu najbliższych 3-5 lat" - powiedział PAP Tomasz Piec.

"Domykamy ostateczne ustalenia, ale szacujemy, że suma zainwestowanych środków wyniesie 130-135 mln euro. Do końca roku chcemy mieć zamkniętą kwestię finansowania, myślimy o pozyskaniu na tę inwestycję kredytów bankowych" - dodał.
Poinformował, że Synthos planuje w kolejnych latach następne inwestycje.

"Myślimy o kolejnych rozwiązaniach w perspektywie pięcioletniej. Skupiamy się na kauczuku syntetycznym jako naszym biznesie podstawowym, ale myślimy też o innych dywizjach, czyli o termoizolacjach, polistyrenach ekspandowanych, myślimy o rozwoju dyspersji" - powiedział Piec.

Wiosną Synthos uruchomił dodatkową linię do produkcji EPS o mocy 20 tys. ton. Uruchomiono też linię dyspersji, zwiększającą potencjał produkcyjny firmy o około 20 tys. ton. Synthos prowadzi również zaawansowane projekty w zakresie tworzyw styrenowych.

Kilka miesięcy temu prezes Synthosu Tomasz Kalwat mówił, że plany inwestycyjne spółki w ciągu najbliższych 5 lat przekraczają 2 mld zł.
W przekonaniu zarządu Synthosa, inwestycje nie powinny negatywnie wpływać na możliwości wypłaty dywidendy przez spółkę w przyszłości.
W 2012 i w zeszłym roku spółka wypłaciła dywidendę wyższą niż pierwotnie proponował zarząd. Walne zgromadzenie spółki zdecydowało pod koniec marca o przeznaczeniu na dywidendę za 2011 rok 661,63 mln zł, co dało 0,50 zł na akcję. Tymczasem wcześniejsze plany spółki zakładały wypłatę 0,23 zł dywidendy na akcję.

Członek zarządu Synthosu, pytany o swoje oczekiwania co do globalnej koniunktury, ocenia, że przyszły rok na pewno nie będzie łatwiejszy niż 2012.
"2013 rok będzie bardzo ciężkim rokiem. W pierwszej połowie tego roku jedynym rynkiem, który może się rozwijać, są Stany Zjednoczone. Oczekuję, iż w Chinach wzrost gospodarczy zacznie przekraczać w końcu 8 proc. Jeśli kołem zamachowym w Azji będą Chiny, to w ślad za nią ruszy Japonia i również Europa się do tego dostosuje" - powiedział Piec.

"2013 rok będzie na pewno słabszy niż 2011, który był wyjątkowy ze względu na surowce, których było mało. Przyszły rok nie będzie też łatwiejszy od 2012 roku" - dodał.

Przy okazji publikacji wyników za trzeci kwartał Synthos wśród niekorzystnych czynników wymienił pogorszenie koniunktury w branży petrochemicznej od czerwca tego roku i kiepską sytuację budowlanki oraz branży motoryzacyjnej. Szczególnie mocno to pogorszenie koniunktury grupa Synthos odczuła w segmencie kauczuków ESBR. Dodatkowo dla rynku polistyrenu, którego jednym z podstawowych zastosowań jest przemysł opakowań, negatywny wpływ miało spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach i oferowanie dodatkowych ilości tego produktu, pierwotnie dedykowanych na rynek azjatycki, w Europie.

W opinii członka zarządu Synthosu, szansą dla grupy jest duże zdywersyfikowanie produktowe i sprzedażowe spółki.

"Gdy będziemy widzieć oznaki kryzysu w 2013 roku, będziemy odpowiednio szybko reagować dywersyfikując produkty, klientów i kanały sprzedaży, szukając różnych rozwiązań. Już dawno wyszliśmy poza operowanie na regionalnych rynkach. Kryzys lat 2008/2009 nauczył nas, że należy bardzo szybko podejmować decyzje i być konsekwentnym, nie bać się wchodzić na rynki alternatywne. W ostatnich latach weszliśmy na rynek chiński, indyjski, teraz bardzo mocno skupiamy się na rynkach Ameryki Południowej, gdzie sprzedajemy nasz kauczuk" - powiedział członek zarządu Synthosu.

Mówiąc o planach na 2013 rok Piec wymienia osiągnięcie pełnych zdolności produkcyjnych instalacji kauczuku polibutadnienowego, a także podwojenie sprzedaży klejów białych.

"W przyszłym roku będziemy w pełni kapitalizować naszą inwestycję w kauczuk polibutadnienowy, którą uruchomiliśmy w lipcu 2011 roku. To będzie pierwszy pełny rok po uzyskaniu homologacji od dużych firm oponiarskich. Zakładamy, że w 2013 roku będziemy mogli sprzedać pełny wolumen na poziomie 80 tys. ton. Na razie negocjujemy z naszymi odbiorcami i przygotowujemy się do większej sprzedaży" - powiedział członek zarządu Synthosu.
Należący do Synthosu zakład produkcyjny kauczuku polibutadnienowego znajduje się w Kralupach nad Wełtawą, w Czechach.

"W 2013 roku zwiększymy dwukrotnie wolumen sprzedawanych klejów białych do przemysłu meblarskiego. Staliśmy się istotnym partnerem dla firmy Swedwood, która jest agendą IKEA w Polsce" - dodał Piec.

Sythos jest producentem kauczuków i lateksów syntetycznych, tworzyw styrenowych, dyspersji winylowych i kopolimerowych. Spółka posiada fabryki w Polsce (Oświęcim) i w Czechach (Kralupy). Po trzech kwartałach tego roku grupa miała 462,7 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, 654,1 mln zł zysku operacyjnego i 4.847 mln zł przychodów.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Synthos zaczyna inwestycję za 135 mln euro

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.24.209
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!