Światowe zapotrzebowanie na energię szybko rośnie. Szacuje się, że do 2050 roku ludzkość będzie zużywała od dwóch do trzech razy więcej energii niż obecnie. Dirk Elvermann, dyrektor zarządzający BASF w Polsce przekonywał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że dostrzega potrzebę wprowadzania rozwiązań, które pomogą wychodzić naprzeciw wyzwaniom przyszłości, oferując produkty pozwalające oszczędzać energię.
- Oszczędzając energię, pamiętamy o wspieraniu w tym dziele naszych klientów. Na tym koncentrujemy nasze działania innowacyjne. Co roku wydajemy na nie prawie dwa miliardy euro. Zwiększanie efektywności energetycznej w BASF polega jednak nie tylko na podnoszeniu jakości samych produktów, ale także na myśleniu o tym, jak poprawić bilans pomiędzy nakładem energii niezbędnym do wytworzenia produktu a energetyczną korzyścią, którą odczuwa nasz klient z owego produktu korzystający - dodał Elvermann.
Koncern w ciągu ostatnich 10 lat ograniczył zużycie energii o ponad 40 procent. Wciąż na bieżąco kontroluje także bilanse energetyczne procesów produkcyjnych.
Przykłady tego typu działań to m.in. przetwarzanie raz wykorzystanych już produktów w systemach zamkniętej pętli, opartych na stosowaniu tworzyw w pełni biodegradowalnych (ecovio) czy korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Firma intensywnie pracuje także nad technologiami związanymi z energetyką wiatrową i solarną oraz biopaliwami.