Większe bezpieczeństwo i niezawodność procesu produkcji

Większe bezpieczeństwo i niezawodność procesu produkcji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sposobem na realne zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności produkcji jest wdrożenie systemu efektywnego zarządzania alarmami dla instalacji procesowej w oparciu o uznane na świecie międzynarodowe standardy.

Chcąc być konkurencyjnym, a jednocześnie spełniać obecne wymagania rynkowe, jakie stawiane są przedsiębiorstwom produkcyjnym, muszą one nieprzerwanie unowocześniać automatyzację procesów produkcyjnych, zwiększać wydajność pracy instalacji oraz wydłużać okresy jej eksploatacji. Wkraczająca do przemysłu procesowego cyfryzacja, wprowadzająca elementy Przemysłu 4.0, powoduje, że instalacje stają się coraz bardziej bezobsługowe. Wszystko to sprawia, że przed służbami odpowiedzialnymi za bezawaryjną, a przede wszystkim bezpieczną pracę instalacji, stawiane są nowe wyzwania.

Podczas gdy cyfrowe systemy sterowania zapewniają automatyczne utrzymanie i optymalizację procesu, to gdy parametry pracy zostaną przekroczone i zwiększa się ryzyko wystąpienia awarii, czynności zaradcze i natychmiastowe decyzje podejmuje operator instalacji. To w jego gestii jest nadzór nad procesem i właściwa reakcja na alarm sygnalizowany przez system sterowania. Interwencja operatora stanowi pierwszą warstwę zabezpieczeń i często wystarcza do przywrócenia poprawnych warunków pracy.

Kluczowym elementem systemu przeciwdziałania poważnym awariom jest wykonanie właściwej analizy i oceny zagrożeń zgodnie z wymaganiami obowiązującej Dyrektywy Seveso III Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/18/UE. Podczas przeprowadzanych takich analiz bezpieczeństwa np. HAZOP, akcję operatora przyjmuje się jako czynnik zmniejszający ryzyko, co niejednokrotnie bywa alternatywą dla zautomatyzowanego systemu zabezpieczeń. Należy jednak pamiętać, że operator lub obsługa instalacji musi potrafić bezbłędnie odczytać pojawienie się alarmu, musi mieć dostateczną ilość czasu na podjęcie działań oraz być świadomym czynności, które mają wykonać. Dlatego też wymagania dotyczące odpowiedniej implementacji i dokumentacji systemu alarmowego stają się tak istotne.

Ramy dla skutecznego projektowania, wdrażania, obsługi i zarządzania systemami alarmowymi w instalacjach procesowych stanowią istniejące zalecenia i standardy EEMUA 191, ISA S18.02 oraz przyjęta przez Polski Komitet Normalizacyjny norma PN-EN 62682: 2015-03 „Zarządzanie alarmami w przemyśle procesowym”, które wykorzystują podejście oparte na cyklu życia systemu alarmowego. Ma to na celu wdrożenie takiego systemu począwszy od fazy koncepcyjnej inwestycji, dopracowanie go podczas projektowania i utrzymanie przez cały okres użytkowania powstałej instalacji. Zarządzanie alarmami może zostać zaprojektowane dla nowej instalacji w trakcie przygotowywania dokumentacji technicznej, bądź może być wdrożone na już pracującym obiekcie w ramach jego modernizacji.

Ponieważ bezpieczeństwo jest jedną z podstaw działalności korporacji Fluor, dlatego też w ramach realizowanych projektów firma ściśle współpracuje z inwestorami nad opracowywaniem dokumentacji pozwalającej na określenie optymalnej koncepcji systemu alarmowego danej instalacji oraz wytycznych do implementacji w systemie sterowania. Dzięki takiej dokumentacji koncepcyjnej i projektowej możliwym jest wskazanie wytycznych dla specyfikacji nowoczesnych systemów służących do nadzoru produkcji. Dla inwestora kluczowym jest, aby dzięki optymalizacji systemu alarmowego operator jego instalacji otrzymywał z systemu przede wszystkim istotne powiadomienia o zakłóceniach w procesie, a tym samym jego uwaga nie była rozpraszana przez komunikaty o niższym priorytecie. Stąd w projektowanych przez Fluor instalacjach, zarządzanie alarmami realizowane jest w oparciu o wyspecjalizowane pakiety oprogramowania dla rozproszonych systemów sterowania DCS lub sterowników programowalnych, umożliwiając służbom utrzymania ruchu skuteczne zarządzanie alarmami zgodnie ze standardem ISA 18.2 / PN-EN 62682.

Bezpieczeństwa nie należy lekceważyć. Wprowadzenie zaawansowanego, ustandaryzowanego systemu zarządzania alarmami zasadniczo wspiera operatora, zapewniając więcej czasu dla analizy zakłóceń w procesie, podjęcie właściwej interwencji, ale także umożliwia optymalne, niezawodne, bezpieczne i zgodne z wymaganiami firm ubezpieczających sterowanie procesem. Inwestorzy muszą wiedzieć, że skuteczny system zarządzania alarmami to także potencjalne zmniejszenie nieplanowanych przestojów w produkcji i związanych z tym kosztów. A to z kolei pozwala na zwiększenie zysków produkcyjnych, no i przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo pracy.

 
Krzysztof Niemiec, Control Systems Engineer and Functional Safety Engineer (TÜV Rheinland), Fluor

Adam Augustyniak, Principal Design Engineer and Certified Functional Safety Specialist, Fluor
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Większe bezpieczeństwo i niezawodność procesu produkcji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.72.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!