PARTNERZY PORTALU

Wodór tak, ale zielony. Na razie w Polsce dominuje ten "brudny"

Uczestnicy sesji „Wodór - paliwo przyszłości” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zgodzili się, że gaz ten będzie głównym paliwem dla ludzkości. Podstawowe pytanie brzmi: kiedy? Obecnie bowiem przed wodorem jeszcze długa droga do wyparcia klasycznych paliw kopalnych.

  • Wodór jest paliwem przyszłości, ale istnieje jeszcze wiele problemów do rozwiązania.
  • Dla Polski ważne, aby nie skupiać się na „szarym wodorze”.
  • Dla rozwoju gospodarki istotna jest z kolei współpraca biznesu i nauki, np. w tzw. dolinach wodorowych.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu dyskusji „Wodór - paliwo przyszłości”, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


Wiele wyzwań stoi przed wodorem. Jednym z nich są ramy prawne, w jakich będzie zachodził rozwój rynku tego paliwa. Silne są obawy, aby nie doszło do przeregulowania...

- Wodór jest akceleratorem energetyki rozproszonej; najtańszy jest tam, gdzie jest produkowany. Jego przewożenie podwyższa koszt – mówi Tomoho Umeda, prezes spółki Hynfra.

Podkreśla, że w praktyce oznacza to, iż nie powinno się tworzyć jednego ogólnokrajowego centrum produkcji wodoru.

- Próba scentralizowania gospodarki wodorowej nie powinna mieć miejsca - wskazuje dobitnie.

Czytaj też: Polska odpowiada za blisko 10 proc. unijnej emisji CO2

Tymczasem powstają koncepcje pewnych regulacji, które w praktyce miałyby znaczący wpływ na produkcję i tworzenie gospodarki wodorowej. Jednym z pomysłów pozostaje tzw. obligo wodorowe.

Na czym miałoby ono polegać?

– W przypadku bardzo dużej produkcji, a wręcz nadprodukcji energii elektrycznej, część mocy z OZE byłaby obligatoryjnie kierowana do elektrolizerów. W ten sposób obligo przyczyniałoby się do produkcji tzw. zielonego wodoru – mówi Michał Piekarski, partner w Baker McKenzie.

Jednak na razie to idea... Jakie regulacje faktycznie wejdą w życie, będzie wiadomo dopiero w przyszłości.

Tymczasem rozwój technologii wodorowych wciąż postępuje. Inwestują w nie także nasze koncerny. 

– W tym roku oddamy pierwszy hub wodorowy w Trzebini. To będzie pierwszy hub produkujący wodór o czystości potrzebnej branży motoryzacyjnej – zapowiada Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych w PKN Orlen.

I akcentuje, że koncern chce być liderem w tej dziedzinie - i to nie tylko w skali regionalnej.

Podobnie jest w Grupie Lotos.

– Wodór postrzegamy nie tylko jako wyzwanie, ale także szansę dla Lotosu – mówi Jarosław Wróbel, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i innowacji pomorskiej spółki.  – Cały wodór i wszystkie związane z nim aspekty mają w naszej strategii ważną pozycję.

Wpływ na to ma fakt, że w Lotosie technologie wodorowe są dobrze znane, ale i położenie spółki. Lokalizacja nad morzem i rozwój morskiej energetyki wiatrowej dają bowiem nadzieję na uzyskanie dostępu do taniej energii elektrycznej. Zwłaszcza w sytuacji, gdy miałaby nadmiar jej produkcji.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Wodór tak, ale zielony. Na razie w Polsce dominuje ten "brudny"

  • Paweł 2021-10-09 01:53:19
    Wodór to dobra sprawa, sprawdzi się na pewno w motoryzacji. W sumie jeśli chodzi o elektryki to patrząc na zasięg i czas ładowania mirai jest jak na razie jedną z lepszych opcji. A kwestia pozyskiwania wodoru na pewno będzie rozwiązana i pewnie z czasem będzie tylko ten zielony.
  • gupek wioskowy 2021-10-07 10:23:16
    Nic z tego nie będzie! Jeszcze nie powstały kluczowe rozwiązania techniczne, a BIURWY i urzędasy już zabierają się za "regulacje"!!! Nie mówiąc o "firmach doradczych" typu McKenzie, które już zwęszyły obfite źródło kĄfitur. Ciekawe, jak wyglądałaby modernizacja, gdyby ZANIM Herr Benz skonstruował silnik spalinowy, kanclerz Bismarck ze swoimi "doradcami" ustaliłby przepisy dotyczące parametrów spalania, pojemności, mocy i emisji! Nie mówiąc już o naszym Łukasiewiczu, który skonstruował lampę naftową nie będąc nawet nafciarzem!!!!! Żyjemy w KOŁCHOZIE! OBRZYDLIWYM BOLSZEWICKIM KOŁCHOZIE!!!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!