Wzrost świadomości korozyjnej

Wzrost świadomości korozyjnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Roczny bilans zniszczeń, będących wynikiem procesów korozyjnych, szacowany jest na miliardy dolarów. Pomimo tego, świadomość zagrożeń jakie niesie za sobą korozja wciąż jest bardzo niska. Podobnie jak wiedza na temat ochrony stali przed korozją.

Sytuacja jednak z roku na rok mocno się poprawia. Obecnie można zaobserwować stały wzrost świadomości korozyjnej u specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektów publicznych. Jedną z coraz częściej wykorzystywanych metod, zabezpieczających stal jest cynkowanie ogniowe. Pomimo wielu korzyści płynących ze stosowania tej technologii, w świadomości wielu ludzi wciąż utrzymują się dwa mity związane z tą metodą. Powszechnie panuje błędne przekonanie o niedostępności ocynkowni w Polsce. Rzeczywistość pokazuje jednak, że w naszym kraju jest ich naprawdę sporo i można je znaleźć w każdym województwie. Drugi mit dotyczy wysokich kosztów, które są związane z zastosowaniem tej metody. Biorąc jednak pod uwagę koszty zabezpieczenia, konserwacji, recyklingu oraz całkowity cykl życia obiektu, cynkowanie ogniowe zapewnia najbardziej ekonomiczną formę ochrony przed korozją.

Niewiedza może doprowadzić do wielu nieprzemyślanych decyzji, które będą brzemienne w skutkach. Przykładem są nasi zachodni sąsiedzi. Blisko 15 tys. niemieckich mostów i wiaduktów nadaje się do generalnego remontu. Przyczyną tego jest fakt, iż do zbrojenia konstrukcji żelbetowych wykorzystano zwykłą stal zbrojeniową - okres żywotności konstrukcji ma swoje limity, w konsekwencji podczas normalnego użytkowania naturalnie pojawia się korozja. Obecnie renowacja tych obiektów wiąże się z zamknięciem linii kolejowych i drogowych, co z kolei grozi ogromnymi utrudnieniami komunikacyjnymi. Według danych Najwyższej Izby Kontroli, polska administracja drogowa w fatalny sposób zarządza obiektami mostowymi. W konsekwencji mosty, wiadukty, estakady, kładki oraz przepusty nie są utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym, który zapewniłby bezpieczeństwo ludzi i sprawność ruchu drogowego. Z ustaleń kontroli wynika, że na sieć polskich dróg publicznych, która wynosi 412 tys. km, znajduje się ponad 35 tys. mostów i wiaduktów, z czego ponad połowa wymaga gruntownego remontu. Proces renowacji obiektów mostowych można już zauważyć na polskich drogach. Przy wykorzystaniu technologii cynkowania ogniowego, żywotność tych obiektów mogła zostać przedłużona o kilkadziesiąt lat. Kwestia ta podobnie wygląda w innych branżach, stąd też coraz większe grono specjalistów, którzy rekomendują metodę cynkowania ogniowego jako najbardziej skuteczną ochronę przed korozja.

Również edukacja w tym zakresie jest bardzo ważna. Na problem ten uwagę zwróciło Polskie Towarzystwo Cynkownicze:

- Skupiając się na działaniach edukacyjnych, chce zachęcić i uświadamiać wszystkich: inwestorów, projektantów, użytkowników, decydentów w sprawie zagrożeń, jakie wynikają z bagatelizowania problemu korodowania stali. W Europie wyróżnia się cztery środowiska korozyjne oraz morskie, Polska znajduje się w strefie trzeciej, tak więc obiekty w dużym stopniu są narażone na korozję - mówi Jacek Zasada, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego. Jest wiele kroków, jakie należy podjąć w walce z korozją. Rozmawianie o tym problemie i rekomendowanie najlepszych rozwiązań zabezpieczających jest naszym priorytetem. Z prowadzonych przez PTC działań wynika, że jedną z najlepszych metod zabezpieczenia stali jest cynkowanie ogniowe, które chroni konstrukcje co najmniej przez 40 lat - dodaje.

Dzięki uświadamianiu o problemach wynikających z korozji można uniknąć wielu problemów oraz przyczynić się do ochrony środowiska. Korozja powoduje ogromne szkody w gospodarce. Ograniczenie jej występowania to nie tylko zapobieganie stratom materialnym, ale także przedłużenie okresu użytkowania konstrukcji oraz ograniczenie ilość elementów odpadowych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost świadomości korozyjnej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.82.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!