Yara żeni OZE, wodór i amoniak

Yara żeni OZE, wodór i amoniak
Zakłady Yara w Porsgrunn Fot. mat. pras.

To może być największa od wielu lat rewolucja w biznesie nawozowym. Wraz z Zielonym Ładem, Komisja Europejska zauważyła, że produkcja przynajmniej części nawozów to ogromne emisje CO2. Nic więc dziwnego, że największy na świecie producent nawozów, norweska Yara, stawia na ekologiczną produkcję amoniaku, dodatkowo wiążąc ją z wodorem.

 • Przemysł nawozowy to znaczący emitent gazów cieplarnianych (GHG). Yara chce produkować amoniak bez emisji.
 • Zielony Ład może spowodować, że zapotrzebowanie na amoniak spadnie.
 • Związek ten można będzie natomiast wykorzystywać jako magazyny wodoru.
Amoniak to nieorganiczny związek chemiczny azotu i wodoru. Jest praktycznie nieodzowny w produkcji nawozów (sam także nim jest). Z dzisiejszego punktu widzenia jego zaletą jest to, że nie zawiera węgla. Jednak powszechnie wykorzystywany do produkcji amoniaku proces syntezy amoniaku, azotu i wodoru (metoda Boscha i Habera) ma jedną ogromną wadę. Jest nią wysoka energochłonność, a co za tym idzie i emisyjność.

Czytaj też: Dylemat Azotów i Anwilu. Zaczynamy puchnąć od nadmiaru nawozów

Zielony prąd napędzi instalacje

I za to wzięła się norweska Yara. Koncern ten zamierza w pełni zelektryfikować swoją fabrykę amoniaku w Porsgrunn, umożliwiając zmniejszenie emisji CO2 o 800 tys. ton rocznie, co odpowiada emisji 300 tys. samochodów osobowych. Docelowo w ten sposób ma być produkowane ponad pół miliona ton amoniaku rocznie. Projekt ma zacząć funkcjonować w 2026 roku.

Ile będzie kosztować? – Wciąż na szacunki jest zbyt wcześnie – mówi dyrektor generalny Yara, Svein Tore Holsether.

– Yara stawia na amoniak produkowany bez paliw kopalnych, który stanie się preferowanym surowcem o zerowej emisji dwutlenku węgla. Dzięki temu zmieni się sytuacja na rynku nawozowym, a także w technicznych zastosowaniach amoniaku – przyznają specjaliści.

To konsumenci dyktują bowiem warunki. Coraz częściej chcą towarów i surowców wyprodukowanych przy zerowej lub minimalnej emisji CO2. Co więcej, godzą się za takie „czyste” towary zapłacić więcej.

Czy inni mogą pójść śladem Yary? Yara zielony amoniak ma produkować we współpracy z dostawcą energii odnawialnej Statkraft i Aker Horizons. Przewagą norweskiego giganta jest to, że Norwegia ma dodatnie saldo produkcji energii elektrycznej. Co więcej, ze względu na OZE – ona także jest „zielona”. W przypadku Yary mówienie więc, że proces produkcji amoniaku będzie „zielony”, to nie slogan reklamowy.

Dwie pieczenie na jednym ogniu

Tyle że Yarze nie o sam amoniak chodzi. Związek ten idealny jest także z punktu widzenia gospodarki wodorowej.

Wodór to najczystsze z możliwych paliw. Jego produkcja nie jest jednak prosta. Problemem jest zużywana w niej energia, a później jej magazynowanie. I tu na scenę wchodzi Yara. Właściwości chemiczne amoniaku sprawiają, że idealnie nadaje się on do gospodarki wodorowej.

Nie wymaga chłodzenia do ekstremalnych temperatur i ma wyższą gęstość energii niż ciekły wodór, dzięki czemu jest bardziej wydajny w transporcie i przechowywaniu. Oznacza to, że jest to najbardziej obiecujący nośnik wodoru.

Aby nie było tak różowo, amoniak trzeba wyprodukować. I tu wracamy do kwestii energii. W przypadku Norwegii, nie dość że czysta, to jeszcze może być ona tania. Przy nadprodukcji energii w źródłach OZE – zwłaszcza farmach wiatrowych – nadwyżkę prądu Yara chce właśnie wykorzystać w gospodarce wodorowej.

Dlaczego to tak ważne? Bo przyszłość branży nawozowej w obecnej postaci wcale nie jawi się różowo. Zielony Ład ma dotknąć także rolnictwo. Oznacza to, że nawozy mają być wykorzystywane lepiej, efektywniej. Już teraz pojawiają się szacunki, że oznacza to zmniejszenie nawożenia nawet o 20-30 proc. To zaś oznacza mniejsze zapotrzebowanie na ten rodzaj związków chemicznych.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Yara żeni OZE, wodór i amoniak

 • Jorg 2021-03-21 19:43:33
  norwegia ma 95 % pradu z rzek wiatraków tutaj praktycznie nie ma A do 2 spalarni smieci sprowadzają smieci z UK bo inaczej nie pracowałyby
 • Maliniak 2021-03-21 15:43:21
  Dariusz MALINIAK Malinowski jak zawsze błyszczy swoją elokwencją równoważną swojej CAŁKOWITEJ INDOLENCJI w temacie chemii... Zasadniczo co materiał to jakiś "błysk" i odmienne stany świadomości... Tym razem głęboko zryty zielony ślad na umyśle może odcisnąć się każdemu kto tu zaglądnie i to przeczyta...
 • Alladyn 2021-03-21 12:26:08
  ,,Konsumenci domagają się produktów bez śladu węglowego" no to się autor tekstu popisał....
 • chemik 2021-03-21 09:39:10
  Super , to trumna dla ZAK i innych trucicieli !!!!!!!!
  • Razparuk 2021-03-21 11:56:46
   Pierwszy wyciek amoniaku i cała ta hucpa walnie o podłogę. Amoniak to trucizna...co tez się z ludźmi dzieje w pędzie do "dekarbonizacji"..pierwszy objaw: -zanik myślenia
   • Stefan 2023-03-02 10:47:24
    Widać że Ciebie już ten amoniak zatruł. Co za różnica z czego produkujesz Amoniak? Piszesz że z prądu to truje, a z gazu nie truje.
  • Stefan 2023-03-02 10:50:32
   Z tą trumną to nie tak szybko, nowe instalacje OZE (wiatraki), elektrownie wodne czy trochę PV nie zapewnią tak szybko możliwości produkcji nawozów z gazu. To ogromna skala jest potrzeba, budowa oze, budowa zakłądów, rozbudowa oze, rozbudowa zakłądów. Nakłady inwestycyjne po prostu masakryczne. Ale jak bedzie taniej niz z gazu to opłacalne ale kwestia pewnie 20-30 lat. Wtedy też gaz stanieje. Dodatkowo nawet woda nie jest do końca stabilnym źródłem OZE bo w czasie susz w Skandynawii jest problem z prądem (mały).

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.59.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!