Zarząd Azotów spotkał się ze związkowcami. Grożą strajkiem

Zarząd Azotów spotkał się ze związkowcami. Grożą strajkiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 02-07-2018 18:34

Przedstawiciele zarządu Grupy Azoty spotkali się z przedstawicielami ośmiu organizacji związkowych działających w Grupie Azoty Puławy. Spotkanie stanowiło wypełnienie deklaracji z umowy społecznej zawartej w 2014 r.

  • W puławskich Azotach od listopada ubiegłego roku trwa pogotowie strajkowe. Komitet strajkowy powołany przez związki zawodowe domaga się zaniechania zmian organizacyjnych, które ich zdaniem zmniejszają rolę puławskiej spółki.
  • W poniedziałek przedstawiciele zarządu Grupy Azoty spotkali się z przedstawicielami ośmiu organizacji związkowych działających w Grupie Azoty Puławy. Spotkanie stanowiło wypełnienie deklaracji z umowy społecznej zawartej w 2014 r.
  • "Taka buta i arogancja do tej pory nie miały miejsca, ani w Puławach, ani w Grupie Azoty" - podsumował spotkanie wiceprzewodniczący komitetu strajkowego Sławomir Wręga.
  • Wręga zapowiedział, że we wtorek zbierze się komitet strajkowy i będą podjęte decyzje, co do dalszych działań. "Na dzisiejszym spotkaniu uprzedziliśmy, że nie pozwolimy na grabienie Puław i wykorzystamy do tego wszelkie dostępne prawem środki, ze strajkiem włącznie" - podkreślił.

W poniedziałek przedstawiciele zarządu Grupy Azoty spotkali się z przedstawicielami ośmiu organizacji związkowych działających w Grupie Azoty Puławy. Spotkanie stanowiło wypełnienie deklaracji z umowy społecznej zawartej w 2014 r. - poinformowały zarządy grup.

W puławskich Azotach od listopada ubiegłego roku trwa pogotowie strajkowe. Komitet strajkowy powołany przez związki zawodowe domaga się zaniechania zmian organizacyjnych, które ich zdaniem zmniejszają rolę puławskiej spółki.

Według oświadczenia obu zarządów spółka puławska odniosła ponad połowę korzyści uzyskanych na skutek konsolidacji, głównie dzięki niższym kosztom zakupu surowców. "Puławom" przypadło 70 proc. oszczędności uzyskanych na kosztach zakupu gazu. "Łącznie dzięki koordynacji zakupów, produkcji i logistyki Grupa Azoty Puławy zaoszczędziła 376 mln zł - głosi oświadczenie.

Oba zarządy podkreśliły, że w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne w Puławach były największe od czasu wejścia spółki na giełdę w 2005 r., w przyszłym roku planowany jest ich dalszy wzrost do poziomu przekraczającego pół miliarda złotych. "Plany do roku 2026 zakładają, że prawie 50 proc. środków finansowych pozyskanych przez Grupę Azoty na inwestycje zostanie wykorzystanych w Grupie Azoty Puławy" - głosi oświadczenie.

Na spotkaniu zaprezentowano też inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa pracy. Liczba wypadków przy pracy spadła znacząco w ostatnich latach, zarówno w Puławach jak i w całej Grupie Azoty. W Puławach utworzone zostało Centrum Edukacji Ratowniczej Grupy Azoty CERGA.

Pełna treść WSPÓLNEGO OŚWIADCZENIa ZARZĄDÓW GRUPY AZOTY S.A. ORAZ GRUPY AZOTY PUŁAWY tutaj

Przedmiotem spotkania nie były postulaty komitetu strajkowego. Wiceprezes zarządu Grupy Azoty Artur Kopeć powiedział, że spotkanie przebiegło w "bardzo miłej i dobrej atmosferze". "Ono nie dotyczyło postulatów w ramach sporu. Stronami sporu zgodnie z prawem są zarząd Grupy Azoty Puławy i strona społeczna. To spotkanie było szersze" - powiedział Kopeć.

"Grupa Azoty jest właścicielem. Podczas jej tworzenia każda ze spółek bardzo mocno zabiegała o to, by mieć autonomię i zarząd Puław jest władny, aby ten spór rozstrzygnąć" - dodał.

Poinformował, że prezes Zarządu Grupy Azoty Wojciech Wardacki nie uczestniczył w spotkaniu, na jego koniec połączył się przez łącza video i podsumował je.

Zapytany o postulaty związkowców Kopeć przekazał głos prezesowi Grupy Azoty Puławy Jackowi Janiszkowi. "Spór zbiorowy w spółce trwa od kilku miesięcy, zarząd Grupy Azoty Puławy spotyka się ze związkami zawodowymi. Jesteśmy na etapie mediacji, z udziałem mediatora. Głęboko wierzę w to, że uda się dojść do pozytywnego rozstrzygnięcia" - powiedział Janiszek.

Wiceprzewodniczący komitetu strajkowego Sławomir Wręga powiedział dziennikarzom, że spotkanie ze związkowcami zostało zorganizowane, w sposób, który "spowodował zażenowanie". "Z ukrycia podglądał nas poprzez elektroniczne środki przekazu prezes Wardacki, dopiero na koniec dwugodzinnego spotkania się włączył, powiadamiając nas, kto za co będzie do prokuratury oskarżony o popełnienie przestępstwa" - powiedział Wręga.

"Taka buta i arogancja do tej pory nie miały miejsca, ani w Puławach, ani w Grupie Azoty" - dodał. Wręga zapowiedział, że we wtorek zbierze się komitet strajkowy i będą podjęte decyzje, co do dalszych działań. "Na dzisiejszym spotkaniu uprzedziliśmy, że nie pozwolimy na grabienie Puław i wykorzystamy do tego wszelkie dostępne prawem środki, ze strajkiem włącznie" - podkreślił.

Zaznaczył, że spór zbiorowy prowadzony jest - jego zdaniem - z dwoma pracodawcami, zarówno Grupą Azoty Puławy, jak i Grupą Azoty, a postulaty związkowców skierowane są głównie do zarządu Grupy Azoty.

"Domagamy się zaniechania wydzielania ze struktury spółki (Puławy-red.) jakichkolwiek obszarów, przestrzegania podpisania umowy konsolidacyjnej i umowy społecznej oraz odwołania wiceprezesa (zarządu Grupy Azoty Puławy-red.) Krzysztofa Homendy" - przypomniał postulaty Wręga.

"Ostatnie zdarzenie, jakie miało miejsce w już czasie trwania sporu zbiorowego, to przekazanie naszej spółki kolejowej Kolzap, spółce kolejowej z Tarnowa, Koltarowi, za dopłatą 5 mln zł. Nie zgadzamy się na takie postępowanie" - podkreślił Wręga.

Grupa Azoty działa w branży nawozowo-chemicznej. Powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarząd Azotów spotkał się ze związkowcami. Grożą strajkiem

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.111.47
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!