Zielony Ład nie może wykoleić chemii

Zielony Ład nie może wykoleić chemii
Przyszłosć chemii to m.in. wodór. Fot. shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Dariusz Malinowski
  Dariusz Malinowski
 • Dodano: 20-09-2020 06:00

Unia Europejska prze w kierunku transformacji. Europejski Zielony Ład ma pomóc w ochronie klimatu, środowiska naturalnego i zasobów. O tym, że nasz kontynent potrzebuje spójnej proekologicznej polityki, przeświadczeni są wszyscy. Problem, że narzucanie nowych wymogów może spowodować spadek konkurencyjności wielu branż, w tym chemicznej. Zwłaszcza że zaostrzenie polityki trafia na czas, gdy branża zmaga się ze skutkami pandemii.

 • Europejski Zielony Ład może zmniejszyć konkurencyjność polskiej branży chemicznej.
 • Konieczne są takie regulacje, które osłonią ten sektor gospodarki i pozwolą na jego skuteczną konkurencję z pozaeuropejskimi podmiotami.
 • Nowe regulacje to także szanse na rozwój nowych segmentów produkcji.

Polska chemia? Ponad 13 tys. firm i 17-procentowy wkład do budżetu (faktycznie jest on jeszcze wyższy - ze względu na to, że jej produkty wykorzystują właściwie wszystkie pozostałe sektory gospodarki). Koronawirus z branżą nie obszedł się zbyt łaskawie.

Wartość produkcji sprzedanej Polskiej Chemii w I półroczu 2020 r. spadła
aż o 16 mld zł (o 7 mld w kwietniu) - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

- Początkowo nie zaobserwowaliśmy drastycznych zmian... Firmy realizowały jeszcze wcześniejsze zamówienia. Pierwsze problemy pojawiły się, gdy transport został utrudniony przez zamknięcie granic, a firmy wysłały znaczną część pracowników na tzw. postojowe – przyznaje dr Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

I pewnie nie byłby to aż tak duży problem, gdy nie fakt, że chemia stoi przed fundamentalnym wyzwaniem.

Unia gra w zielone

- Poza pandemią widać przed chemią także nowe wyzwanie – przyznaje dr Krzysztof Mazur, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. – Nie da się ukryć, ze polskie firmy będą musiały się zmierzyć z zasadami tzw. europejskiego Zielonego Ładu.

Jak argumentuje, to że Europa chce zagospodarować odpady, być neutralna dla środowiska, to szczytny cel. Jednak chodzi o to, aby przy okazji branża chemiczna nie była zbytnio poszkodowana; zresztą nie tylko polskie firmy upominają się tu w Brukseli o równe szanse.

W czym rzecz? Kłopot w tym, że realizacja niewątpliwie szczytnej i potrzebnej wpłynie na działalność unijnych firm chemicznych: poniosą ogromne koszty dostosowania się do nowych regulacji. Jak mówi prof. Zdzisław Krasnodębski – europoseł PiS, wiceprzewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim - szacunki są bezlitosne. - Należy się spodziewać nawet od 20 do 80 proc. wzrostu kosztów przemysłu chemicznego. Nie ma odwrotu od celów Zielonego Ładu, ale róbmy to dobrze – argumentuje polityk.

Czytaj też: Komisja Europejska pokazała nowy cel dla redukcji emisji CO2

I branża, i specjaliści uważają, że jedynym rozwiązaniem jest wyrównanie szans; być może konieczne będzie nałożenie podatku na produkty chemiczne z innych, pozaunijnych krajów. Odzwierciedlałby on koszty ponoszone przez europejskie firmy z branży - wskutek dostosowywania się do nowych regulacji.

W innym przypadku może dojść do sytuacji, w której europejscy wytwórcy będą wynosić się z produkcją do krajów nieobjętych zasadami „zielonego ładu”. W praktyce zatem nie tylko nie udałoby się Europie per saldo ograniczyć globalnej emisji, ale dodatkowo utracilibyśmy dziesiątki tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy. A przecież „zła” produkcja w Azji niestety wpływa także na nas.

Ale Zielony Ład to także szansa

Jednak choć tyle mówi się o problemach, jakie mogą skutkami wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu, to niesie on także spore szanse.

- Będzie on wymagał wdrożenia nowych technologii, co oznacza poważne nakłady na badania i rozwój, a także szanse dla firm – mówi Marco Mensink, dyrektor generalny CEFIC (z fr. Conseil Européen des Fédérations de l'Industrie Chimique - Europejska Rada Przemysłu Chemicznego).

Przynajmniej w części pieniądze te będą pochodziły z funduszy europejskich. Kwoty, jakie mają zostać przeznaczone przez Unię na badania, sięgają miliardów euro. Sporo nich może trafić także do Polski.

Zresztą świadomość zmian i potrzebę dostosowania się do nich mają władze naszych firm z branży.

- Zielony Ład dotknie całą Europę, wpłynie na ograniczenia emisji z transportu, zmianę w nim miksu paliwowego – mówi Paweł Majewski, prezes Grupy Lotos.

Jak zaznacza, firmy z branży chemicznej i petrochemicznej muszą w związku z tym spojrzeć na nowo na prowadzony przez siebie biznes. 

- Stąd też prowadzone przez nas badania związane z wodorem. W nim upatrujemy paliwo przyszłości. Nie stanie się to z dnia na dzień, lecz w kilka dekad. Musimy być jednak na to przygotowani – podkreśla prezes Majewski.

Wtóruje mu prezes Grupy Azoty, dr Wojciech Wardacki. – Musimy przekuć nowe wymagania na sukces. Przy zachodzących zmianach i nowych wymaganiach to chemia będzie kołem napędowym dla całej gospodarki – uważa menedżer. Jego zdaniem nowe wymagania mogą także zaowocować zmniejszeniem luki produktowej na polskim rynku. Konieczne jest jednak wykorzystanie szans związanych z Europejskim Zielonym Ładem.

Zresztą to już się dzieje - firmy chemiczne już teraz myślą o takich rozwiązaniach, które będą współgrały z wytycznymi Zielonego Ładu. Redukcja emisji, mniejsza energochłonność produkcji czy skuteczne zagospodarowanie odpadów - to tylko część zagadnień, nad którymi skupia się europejska branża chemiczna.

*Wykorzystane w tekście cytaty pochodzą z dyskusji, jakie odbyły się podczas VII Kongresu Polskiej Chemii

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zielony Ład nie może wykoleić chemii

 • sir kotu 2020-09-20 11:45:00
  Jak się będzie wydawać pieniądze na kolorowe prezentacje marketingowców i ekspertyzy korpo-mecenasów to nawet odkręcenie śruby klimatycznej nie pomorze.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!