Związkowcy protestowali przeciwko likwidacji Zachemu

Związkowcy protestowali przeciwko likwidacji Zachemu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzystu związkowców i pracowników Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy protestowało w środę przed siedzibą Ciechu w Warszawie przeciw likwidacji ich firmy, co według nich nastąpi po decyzji o sprzedaży technologii głównego produktu Zachemu koncernowi BASF.

"Podczas pikiety pięcioosobowa delegacja załogi i związkowców przekazała petycję w sprawie Zachemu przedstawicielom zarządu Ciechu. Oczekujemy pilnego zwołania spotkania przedstawicieli załogi Zachemu z zarządem Ciechu i Ministerstwem Skarbu w sprawie dalszych losów naszej firmy. Postulat przyjęto, ale na odpowiedź kazano nam czekać do jutra" - powiedział PAP Andrzej Werner, lider NSZZ "S" w Zachemie.

W połowie października Ciech i należące do niego Zakłady Chemiczne Zachem zawarły z BASF Polska i BASF SE warunkową umowę "sprzedaży i przeniesienia wartości niematerialnych i prawnych" związanych z produkcją TDI na rzecz BASF Polska za 43 mln euro (ok. 178,56 mln zł). TDI (toluilenodwuizocyjanian) to główny komponent do produkcji pianek poliuretanowych, używanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy meblarskim. Czytaj także: BASF kupuje części biznesu TDI od Ciechu

"W praktyce sprzedano listę klientów i kontrakty handlowe związane z naszym podstawowym produktem, a zakład skazano na likwidację. Bez pracy zostanie nie tylko 700 osób z Zachemu, ale także około 1300 z firm kooperujących z naszymi zakładami" - ocenił Werner.

Jak poinformowała Grażyna Ciemniak, wiceprezydent Bydgoszczy, podczas zorganizowanego w połowie października spotkania w MSP zarząd Ciechu uzasadniał umowę z BASF zbyt wysokimi kosztami produkcji TDI w Bydgoszczy. Samo spotkanie zwołano, by omówić przygotowywany program pomocy zwalnianym pracownikom.

Dotychczas pracownicy Zachemu nie dostali jednak oficjalnej informacji na temat zakresu i terminu zwolnień załogi. Ciech, w przekazanym w środę PAP komunikacie zaznacza jednak, że jego celem jest "wyłączenie nieefektywnej produkcji chemikaliów oraz wykorzystaniu pozostałych składników majątku" Zachemu.

"Zdajemy sobie sprawę z faktu, że Zachem stanowi ważny element krajobrazu gospodarczego Bydgoszczy. Dlatego też podejmujemy wszelkie możliwe działania, by po sprzedaży aktywów niematerialnych i prawnych związanych z biznesem TDI, pozostały majątek mógł być wykorzystany w działalności gospodarczej realizowanej przez inne podmioty" - zapewnił Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Ciech S.A.

Ciech zadeklarował, że prowadzi negocjacje z dziesięcioma firmami zainteresowanymi kupnem działek należących do Zachemu i szuka chętnych do kupienia innych składników majątku firmy. Planuje także przekazanie części nieruchomości Bydgoskiemu Parkowi Przemysłowo-Technologicznemu, który sąsiaduje z zakładami i "działa na rzecz pobudzania lokalnej przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy".

Spółka zadeklarowała także przeznaczenie 33 mln zł na program osłonowy dla zwalnianych pracowników oraz - dodatkowo - 4 mln zł na szkolenia dla zwalnianych i bezzwrotne dotacje w wysokości ok. 33 tys. zł dla zainteresowanych założeniem własnych firm.

"Oprócz wsparcia materialnego zapewnimy im wsparcie doradcze w pierwszym roku, a także wsparcie w postaci refundacji kosztów działalności w początkowym okresie. Pracownicy, którzy nie będą chcieli podejmować działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z programu przekwalifikowania do zawodów i specjalności poszukiwanych lub deficytowych" - podkreślił Mariusz Babula, p.o. rzecznika prasowego Ciech S.A.

Poparcie dla załogi w walce o utrzymanie Zachemu zadeklarowali niemal wszyscy posłowie z Bydgoszczy oraz władze miasta. Parlamentarzyści PO starają się o spotkanie z ministrem skarbu, a posłowie opozycji składają interpelacje sejmowe.

Skarb państwa ma 38 proc. udziałów w Ciechu i teoretycznie ministerstwo mogłoby zablokować likwidację Zachemu. Biuro prasowe MSP informuje dziennikarzy, że żadne decyzje w sprawie przyszłości Zachemu jeszcze tu nie zapadły.

Związkowcy protestują również przeciwko zwolnieniom w firmie, oraz wypowiedzeniu układu zbiorowego pracy. Podczas środowej demonstracji, ich przedstawiciele przekazali petycję, w której domagają się zmiany polityki firmy złożyli na ręce Ryszarda Michalczyka, dyrektora Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi.

- Wiemy, że sytuacja firmy jest trudna, ale chciałbym, żeby zarząd nie stawiał nas przed faktami dokonanymi. Bez wsparcia załogi trudno będzie naprawiać firmę – mówi portalowi wnp.pl szef komitetu Włodzimierz Jóźwiak.

Zapowiada, że jeżeli zarząd dalej będzie ukrywał decyzje, działacze zwiększą presję.

Ciech to jedna z największych firm chemicznych w kraju. Firma boryka się jednak z problemami finansowymi. Najbardziej ciąży jej poważne zadłużenie.

Konieczna jest restrukturyzacja zarówno zatrudnienia jak i struktury firmy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy protestowali przeciwko likwidacji Zachemu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!