Zysk netto Ciechu w II kw. poniżej oczekiwań

Zysk netto Ciechu w II kw. poniżej oczekiwań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zysk netto grupy Ciech przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w drugim kwartale 2014 roku wyniósł 20,6 mln zł, a zysk netto z pominięciem działalności zaniechanej 21,4 mln zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Wynik netto spółki okazał się gorszy od oczekiwań analityków.

Oczekiwania co do zysku netto Ciechu 11 ankietowanych przez PAP analityków mieściły się w przedziale od 36 do 15 mln zł.

Na wynik netto grupy Ciech, który w całym pierwszym półroczu 2014 roku sięgnął 27 mln zł, wpłynął głównie wynik na sprzedaży, częściowo zniwelowany ujemnym wynikiem na działalności finansowej (największy negatywny wpływ miały koszty obsługi zadłużenia zewnętrznego, głównie odsetki od obligacji).

Na wynik netto grupy Ciech znaczący wpływ miało również utworzenie w Ciechu części aktywa na podatek odroczony z tytułu różnicy przejściowej pomiędzy wartością bilansową a podatkową akcji Infrastruktury Kapuściska w upadłości.

Dodatkowo w Grupie Soda Deutchland Ciech rozwiązano aktywo na podatek odroczony w kwocie minus 12,8 mln zł oraz ujęto korekty podatku od transakcji sprzedaży spółki Sodawerk Stassfurt GmbH (transakcja zawarta w 2007 roku) w kwocie minut 8 mln zł.

Zysk operacyjny grupy Ciech w drugim kwartale wyniósł 82,8 mln zł i okazał się o 14 proc. lepszy od konsensusu PAP. W całym pierwszym półroczu zysk EBIT grupy wyniósł 151 mln zł.

EBITDA grupy Ciech w drugim kwartale sięgnęła 133,3 mln zł, o 7,3 proc. powyżej oczekiwań. Od początku roku EBITDA wynosi 251 mln zł.

Marża EBIT wyniosła za pierwsze półrocze 2014 roku 9,1 proc.(przed rokiem 6,4 proc.), a marża EBITDA 15,1 proc. (przed rokiem 12,0 proc.). Marża EBIT bez zdarzeń jednorazowych wyniosła za pierwsze półrocze 2014 roku 10,1 proc. (przed rokiem 7,0 proc.), a marża EBITDA bez zdarzeń jednorazowych 16,1 proc. (przed rokiem 12,6 proc.).

W komentarzu zarząd Ciechu poinformował, że pozytywnie na wyniki wpłynęły m.in. poprawa koniunktury w krajowym przemyśle chemicznym (niewielki spadek sprzedaży o 1,9 proc. w przypadku chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz znaczny wzrost o 9,5 proc. w zakresie wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych; wg cen stałych), wzrost sprzedaży krajowej produkcji budowlano-montażowej o 9,8 proc. od początku roku, utrzymanie się zwiększonych cen sody kalcynowanej na rynkach europejskich i dosyć wysokich cen siarki na tle roku poprzedniego, wzrost wolumenu sprzedaży soli, poprawa koniunktury na rynku środków ochrony roślin.

Negatywnie na wyniki wpłynęły m.in. nadal niski poziom cen żywic epoksydowych, wzmocnienie wartości polskiej waluty wobec EUR, spadek sprzedaży sody do produkcji detergentów, wzrost cen ropy naftowej pogarszający efektywność działalności w segmencie organicznym Grupy Ciech.

W drugim kwartale grupa Ciech zanotowała 814,1 mln zł przychodów, o 1,3 proc. poniżej konsensusu PAP. Od początku roku przychody Ciechu wynoszą 1,659 mld zł.

W porównaniu do roku poprzedniego przychody zmniejszyły się o 11,9 proc. Głównymi źródłami tych zmian były czynniki rynkowe, jak również trwająca restrukturyzacja Grupy Ciech.

Przypomnijmy, że w czerwcu większościowym akcjonariuszem Ciechu została spółka kontrolowana przez Jana Kulczyka - KI Chemistry, przejmując 51,14 proc. akcji tej spółki. W wyniku wezwania akcjonariuszem spółki przestał być Skarb Państwa.

To, że Jan Kulczyk będzie chciał przejąć Ciech, stało się jasne w marcu. Wtedy właśnie należąca do grupy Kulczyk Investments firma KI Chemistry ogłosiła wezwanie do sprzedaży prawie 35 mln akcji Ciechu, stanowiących 66 proc. kapitału spółki po 29,5 zł za akcję. Warunkiem wezwania było zebranie ofert sprzedaży na 60 proc. akcji. W tym czasie kurs akcji na giełdzie sięgał 33 zł. W maju KI Chemistry podniosła oferowaną cenę do 31 zł.

Ostatecznie spółce Jana Kulczyka udało się skupić 51,14 proc. akcji Ciechu.

Czytaj także: Ciech: nowy suweren
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zysk netto Ciechu w II kw. poniżej oczekiwań

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!