"Nowe wymagania dla paliw stałych wyeliminują ekogroszek"

"Nowe wymagania dla paliw stałych wyeliminują ekogroszek"
Propozycja przewiduje zaostrzenie norm dla paliw stałych stosowanych do ogrzewania domów (fot. wikipedia/ZojaZoja23, CC BY-SA 4.0)

Proponowane przez resort klimatu rozporządzenie dotyczące wymagań jakościowych dla paliw stałych wyeliminuje z rynku wszystkie tzw. ekogroszki produkowane przez polskie spółki węglowe i uniemożliwi realizację inwestycji zapisanych w umowie społecznej o transformacji górnictwa – ocenia Solidarność.

 • Propozycja przewiduje zaostrzenie norm dla paliw stałych stosowanych do ogrzewania domów. Chodzi m.in. o zmniejszenie udziału siarki i popiołu w sprzedawanym węglu oraz zastąpienie nazw "ekogroszek" czy "ekomiał" innymi - tak, by nie wprowadzały konsumentów w błąd.
 • Według związkowców z Solidarności projekt rozporządzenia skonstruowano w sposób eliminujący ze sprzedaży najwyższej jakości sortymenty węgla opałowego produkowanego przez polskie kopalnie, czyli tzw. ekogroszki.
 • Oceniają, iż proponowane przez resort klimatu zmiany przekreślą przeprowadzone w ostatnich latach, warte setki milionów złotych inwestycje spółek węglowych w budowę infrastruktury umożliwiającej produkcję ekogroszków - paliw najchętniej kupowanych przez indywidualnych użytkowników do ogrzewania domów.

W stanowisku skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego związkowcy z górniczej oraz śląsko-dąbrowskiej Solidarności zapowiedzieli akcję protestacyjną, jeżeli projekt nie zostanie wycofany.

Chodzi o opublikowany 20 września na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych. Propozycja przewiduje zaostrzenie norm dla paliw stałych stosowanych do ogrzewania domów. Chodzi m.in. o zmniejszenie udziału siarki i popiołu w sprzedawanym węglu oraz zastąpienie nazw "ekogroszek" czy "ekomiał" innymi - tak, by nie wprowadzały konsumentów w błąd.

W ocenie związkowców z "S", projekt rozporządzenia skonstruowano w sposób eliminujący ze sprzedaży najwyższej jakości sortymenty węgla opałowego produkowanego przez polskie kopalnie, czyli tzw. ekogroszki. W stanowisku zaadresowanym do szefa rządu szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz oraz lider górniczej "S" Bogusław Hutek nazwali projekt resortu klimatu skandalicznym i zażądali jego wycofania.

"Jednocześnie przestrzegamy, że kontynuacja konfrontacyjnej polityki prowadzonej przez ministra Michała Kurtykę i jego podwładnych spowoduje gwałtowny wzrost niepokojów społecznych wśród pracowników sektora wydobywczego i jego otoczenia, co zmusi nas do podjęcia wszelkich przewidzianych prawem działań protestacyjnych" - napisano w stanowisku.

Związkowcy oceniają, iż proponowane przez resort klimatu zmiany przekreślą przeprowadzone w ostatnich latach, warte setki milionów złotych inwestycje spółek węglowych w budowę infrastruktury umożliwiającej produkcję ekogroszków - paliw najchętniej kupowanych przez indywidualnych użytkowników do ogrzewania domów. W tym roku największy krajowy producent - Polska Grupa Górnicza - dostarcza na rynek ok. 700 tys. ton tego typu paliw.

Według związkowców projekt w obecnej formie uderza w tysiące gospodarstw domowych, które w ostatnich latach wymieniły przestarzałe instalacje grzewcze na kotły węglowe 5 klasy i kotły Ecodesign. "Kotły te są przystosowane do spalania ekogroszków, czyli paliwa, które resort klimatu zamierza wyeliminować z rynku. Co warte podkreślenia, w zdecydowanej większości przypadków zakup niskoemisyjnych kotłów węglowych przez gospodarstwa domowe był współfinansowany ze środków publicznych w ramach programu Czyste Powietrze" - przypominają przedstawiciele Solidarności.

Ich zdaniem projektowane regulacje uniemożliwią również realizację projektów inwestycyjnych zapisanych w umowie społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, podpisanej przez delegację rządową i związki zawodowe 28 maja tego roku. Chodzi np. o wymienioną w załączniku do tej umowy budowę instalacji do produkcji paliw niskoemisyjnych (E-coal, ECOCOAL) z przeznaczeniem na rynek komunalno-bytowy.

"Projekt (...) stoi w jawnej sprzeczności z umową społeczną podpisaną przez delegację rządu RP, która miała rzekomo być fundamentem prawdziwie sprawiedliwej transformacji sektora wydobywczego oraz regionu Górnego Śląska" - napisali do premiera Dominik Kolorz i Bogusław Hutek, wskazując przy tym, że projekt rozporządzenia, "choć ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania górnictwa i jego otoczenia", nie był konsultowany ze związkami zawodowymi.

W ocenie skutków regulacji opublikowanego przez resort klimatu projektu rozporządzenia wyjaśniono, że przeglądu dotychczasowych przepisów dotyczących norm jakościowych paliw stałych dokonał specjalny zespół, który pracował od października 2020 do 1 lipca 2021 r. W jego pracach, oprócz odpowiednich ministerstw, brali udział również przedstawiciele UOKiK, strony społecznej, a także pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze. Zespół zarekomendował potrzebę zmiany dotychczasowych przepisów.

"W celu poprawy stanu środowiska, w szczególności jakości powietrza, zdrowia i życia Polaków w projekcie rozporządzenia zaproponowano zmianę niektórych parametrów - wymagań jakościowych dla paliw stałych, określonych w załączniku do rozporządzenia" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, w zależności od tabeli, zaostrza się parametr zawartości całkowitej siarki w sprzedawanym paliwie z dotychczasowo poziomu 1,7 proc. do 1,2 proc. oraz z poziomu 1,2 proc. do 1 proc. Projektowane przepisy ograniczają również zawartość popiołu, jaka może znajdować się w węglu do sprzedaży, z poziomu 14 proc. do 12 proc.

Z uzasadnienia wynika, że ograniczenie poziomu zawartości siarki w węglu ma pomóc w ograniczaniu emisji szkodliwych pyłów. W przypadku popiołu podkreślono, że po spaleniu staje się on odpadem, a jego ilość wpływa na kaloryczność paliwa. Im popiołu w węglu jest więcej, tym trzeba go więcej spalić.

Projektowane rozporządzenie zmienia także wymagania dla węgla typu ekogroszek do standardów spójnych z europejską normą EN303-5:2012 dotyczącą kotłów grzewczych na paliwa stałe klasy piątej. Zgodnie z polskimi przepisami, obecnie można sprzedawać kotły na węgiel o klasie nie niższej niż 5.

Zgodnie z projektem paliwo typu ekogroszek w stanie roboczym nie będzie mogło mieć wyższej wilgotności niż 11 proc. Zawartość popiołu z kolei określono w przedziale 2 do 7 proc., a wartość opałową (w stanie suchym) wskazano na powyżej 28 MJ/kg. Ograniczono też dopuszczalną zawartość siarki w takim paliwie.

Projektowane rozporządzenie w tabelach 4 i 5 zmienia również nazwy "ekogroszek" i "ekomiał" odpowiednio na "groszek III" oraz "paliwo drobne". W zmianie nazw chodzi o to, aby nie wprowadzały one w błąd, sugerując, że sprzedawany węgiel jest ekologiczny.

"Użycie przedrostka +eko+ w odniesieniu do miału czy groszku sugeruje, że jest to paliwo ekologiczne, podczas gdy parametry jakościowe ekomiału czy ekogroszku tego nie potwierdzają. W czasie dyskusji przeprowadzonych w ramach przeglądu jakości paliw stałych wielokrotnie wskazywano, że nazwy zawierające przedrostek +eko+ mogą sugerować ekologiczny charakter tego paliwa i wprowadzać tym samym w błąd konsumentów" - wskazano w uzasadnieniu projektu.

 

×

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: "Nowe wymagania dla paliw stałych wyeliminują ekogroszek"

 • Koks 2021-10-04 08:24:45
  Przy obecnych cenach tych eko-węgli; kwota za ogrzanie domu (CO+CWU) jest porównywalna do ogrzewania gazem, zatem nie wiem po co ta cała awantura o ten węgiel... brudzi, śmierdzi, trzeba to przywieźć, wnieść i cały czas pilnować palenia. XXI wiek mamy i erę smartfonów a ludzie na siłę starają się utrzymać średniowiecze...
 • khr 2021-09-29 09:27:00
  Czyli związkowcy bronią posiadaczy kotłów 5 klasy przed tym by na rynku był tylko węgiel, który spełnia parametry do jakich te kotły były projektowane? Dodatkowo związkowcy przyznają, że nawet "najwyższej jakości węgiel" nie spełnia tych nowych parametrów czyli ta "najwyższa jakość" nie jest wcale tak wysoka.
  • Namarginesie 2021-09-30 09:26:42
   No, przez kilka lat każe się ludziom wymieniać piece na 5 klasy, ludzie wydaja pieniądze, a potem okazuje się, że osiągnięcie parametrów 5 klasy nie wynika z konstrukcji pieca i technologii spalania, tylko jakości paliwa, to mój kopciuch po załadowaniu węgla 30kJ, zawartości popiołu <7%, też jest 5 klasy. A już bez żartów, to wg moich obserwacji na ryku 90% węgla to 26-28 kJ, poniżej rzadko kto kupuje bo śmierdzi i brudzi. Nowe rozporządzenie wyeliminuje z rynku 90 % węgla do zastosowań w małych kotłach. Producenci pozostałych 10% podyktują kosmiczne ceny. I wtedy co? zacznie się opłacać gaz droższy o 200% i nieefektywne w naszym klimacie pompy ciepła. Kurtyka walczy, żeby nie zamykać Turowa, a tym rozporządzeniem zamknie 90% kopalń węgla kamiennego. OT taka logika- "a la Kurtyka".
   • Taka prawda 2021-09-30 14:44:00
    Jak w kotle 5 klasy chcesz palić byle g...m to będziesz miał kopciucha . Jeszcze tańsze jest spalanie śmieci ale to jest karalne.
 • wiesiek 2021-09-28 15:46:51
  jeszcze niedawno dawali dofinansowania do niby kotlow 5-tej klasy na ten niby ekogr....a teraz juz po wszystkim i zakazy???to samo za jakis i to niedlugi czas stanie sie z oze.caly taki nasz urok swity rzadzacej
 • Kris o poranku 2021-09-28 14:08:27
  Kabaret. Zwachole rylskie grożą jakimiś smiesznymi akcjami bo w końcu ktoś ma odwagę nazwać produkcję ryli nic niewartą. W sumie nie ma się co dziwić tym jękom jak niedawno ryle z jednej z rybnickich kopalń chwalili się że opanowali trudną sztukę napełniania worków węglem za pomocą maszyny. Normalnie cud techniki obsługiwany przez topowych specjalistów, a teraz ktoś chce napisać w rozporzadzeniu że cały ten polski "ekogroszek" to nic nie warte gó..o. Widzicie ryle, nawet pisiory już mają was dosyć a tak ich pięknie popieraliście haha. Brawo ryle!!!!
 • Eko 2021-09-28 14:05:43
  A ja mam ekokurtkę i ekospodnie. W domu mam ekokanapę i oglądam ekotvn i ekopolsat. Z tymi stacjami jest mi ekociepło. Lubię plastik i żywność chemiczną na pestycydach i na pampersach i oczywiście chyba się przestawię na spożywanie mączek dla bydła i ryb i ptactwa. Pominę pośredników i wytwórców CO2 a wtym rolników i bydło. Będę eko. Kocham greenpeace, szczególnie że są eko i w Polsce zarząd jest austriacki. Dobrze pilnują interesów swoich mocodawców - biznesu. Mam nadzieję że za rzeki i wysypiska nie będą się brać, to przecież eko nie jest. Pozdrawiam.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.107.77
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!