Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Nowoczesne narzędzie informatyczne wsparciem fuzji i przejęć

Autor:  Artykuł dostarczony przez Datapoint  |  06-04-2012 00:00
Każda transakcja, która wymaga od właścicieli spółki udostępnienia firmowej dokumentacji podmiotom zewnętrznym w procesie badania własnego spółki, jest sporym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. Pomocą w tym może być nowoczesny system informatyczny.

Wirtualny data room Datapoint (VDR) to narzędzie pozwalające w bezpieczny i kontrolowany sposób współdzielić poufne informacje z doradcami oraz potencjalnymi inwestorami w procesach takich jak: fuzje, przejęcia, prywatyzacje, pozyskanie kapitału na rozwój firmy (np. przez debiut na giełdzie – IPO), prywatną emisję obligacji czy poszukiwanie inwestora, który byłby zainteresowany współfinansowaniem interesującego projektu.

Aplikacja Datapoint VDR została zaprojektowana w sposób, który znacznie usprawnienia badanie dokumentacji spółki w procesie jej sprzedaży (tzw. Due Diligence). System posiada specjalnie wyselekcjonowany zakres funkcji dedykowanych do wsparcia wyżej wymienionych procesów, dlatego jest coraz chętniej wykorzystywany przez polskie przedsiębiorstwa.

Aplikacja umożliwia skonstruowanie centralnego repozytorium dokumentów, które udostępniane jest pod specjalnie dedykowanym adresem internetowym, a dostęp do niego mają jedynie zaproszeni, autoryzowani użytkownicy. Załadowanie, skatalogowanie, a następnie kontrolowane udostępnienie dokumentów do analizy odbywa się w przeciągu zaledwie kilku dni, co pozwala na znaczne skrócenie całego procesu.

W tradycyjnej formie, proces fuzji i przejęć jest niezwykle czasochłonny oraz generuje wysokie koszty. Współpraca z inwestorami oraz ich doradcami, połączona z koniecznością udostępnienia informacji dotyczących Spółki stwarza również ryzyko niedochowania poufności transakcji oraz informacji udostępnianych podczas jej przeprowadzania.

Odpowiedzią na te wyzwania jest wirtualny data room oferowany przez Datapoint, który
pozwala zintensyfikować i skrócić proces do niezbędnego minimum, zachowując jednocześnie najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Dzięki aplikacji data room Datapoint (VDR) możliwa jest korzystniejsza wycena zbywanej spółki. Poza tym skróceniu ulega czas potrzebny do zamknięcia transakcji, dzięki udzieleniu jednoczesnego dostępu do bazy dokumentów dla wszystkich zainteresowanych. Co ważne, zaproszeni do VDR inwestorzy nie wiedzą o swoim istnieniu.

Aby Zbywca mógł w pełni kontrolować proces Due Diligence, aplikacja została wyposażona w funkcję raportowania aktywności inwestorów oraz moduł „pytania i odpowiedzi”, który pozwala na dwustronną komunikację pomiędzy kupującymi a zbywcą. Wirtualny data room Datapoint to dla spółki nowoczesne, a jednocześnie proste narzędzie do komfortowego przeprowadzania transakcji.

Usługa Datapoint VDR to nie tylko udostępnienie narzędzia informatycznego. To pełen zakres usług wspierających, które dają kompleksowe przygotowanie zaplecza organizacyjnego procesu sprzedaży spółki. Wykwalifikowany zespół wspiera transakcje na każdym jej etapie, począwszy od skanowania i tłumaczenia dokumentów, poprzez pomoc w ich prawidłowym skatalogowaniu i załadowaniu do aplikacji, po całodniowe wsparcie techniczne dostępne dla każdego użytkownika korzystającego z systemu.

Wirtualny data room Datapoint wspierał liczne transakcje; Zespół Datapoint pracował ostatnio przy procesach prywatyzacji (m.in. ENEI, spółek z grupy PKP, z sektora górniczego, warszawskiego SPEC), fuzji i przejęć (sprzedaż pakietu kontrolnego w TuEuropa przez GetinHolding, zakup Crowley Data Poland przez Netię, sprzedaż home.pl, Good Food, Bio Active, wykup menadżerski Masterlease) oraz publicznych emisji akcji (pierwsza emisja akcji JSW, kolejna emisja akcji BOŚ).

W przeciągu ostatnich 2 lat, aplikacja była wykorzystywana w kilkudziesięciu transakcjach o łącznej wartości 18 mld złotych. W systemie pracowało do tej pory ponad 8 tysięcy osób z 300 niezależnych firm, w tym największe firmy doradcze i kancelarie prawne z całego świata.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019