Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne pozostaje w Krynicy

Autor: PAP
Dodano: 08-02-2010 19:42

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne pozostanie w Krynicy (woj. małopolskie). We wtorek organizator imprezy - Instytut Studiów Wschodnich podpisze z władzami województwa wieloletnią umowę w sprawie organizacji Forum.

Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego poinformowało w poniedziałek, że umowa na organizację Forum w Krynicy ma obowiązywać przez 10 lat.

Dokumenty w tej sprawie zostaną podpisane we wtorek w Krakowie. W uroczystości będą uczestniczyć m.in. marszałek województwa Marek Nawara, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski, prezes Instytutu Studiów Wschodnich Jerzy Bochyński, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Szczegóły porozumienia zostaną przedstawione na konferencji prasowej.

W ciągu ostatnich miesięcy decydowało się, które miasto będzie organizatorem w najbliższych latach Forum Ekonomicznego, nazywanego "polskim Davos".

W ostatecznej rozgrywce pozostała Krynica i Sopot.

W 2010 roku odbędzie się dwudziesta, jubileuszowa edycja Forum Ekonomicznego. W ostatniej, dziewiętnastej edycji w Krynicy brało w udział 900 uczestników z 60 krajów. W 140 dyskusjach i panelach uczestniczyli wysocy rangą politycy, naukowcy i szefowie największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej, głównie energetycznych.

Jednak na przyszły rok zaplanowano remont Pijalni Głównej, gdzie dotąd odbywały się najważniejsze imprezy krynickiego Forum; przebudowa potrwa co najmniej do 2012 roku. Przedstawiciele Instytutu Studiów Wschodnich uważali, że bez pijalni zorganizowanie imprezy na odpowiednim poziomie jest niemożliwe. Dlatego rozesłali zapytania dotyczące możliwości organizacji Forum m.in. do Poznania, Kołobrzegu, Sopotu i Wrocławia.

Krynica nie chciała stracić organizacji tak dużej imprezy. Włączyły się też władze województwa małopolskiego, które zadeklarowały m.in. zabezpieczenie na najbliższe lata odpowiedniego centrum kongresowego; mógłby to być szklany namiot rozkładany na czas imprezy.

Samorząd województwa małopolskiego przesłał organizatorom ofertę dalszej organizacji imprezy, deklarując m.in., że dołoży do modernizacji krynickiej pijalni 10 mln zł. Wcześniej zostanie powołana spółka prawa handlowego z udziałem samorządu województwa i skarbu państwa.

Remont Pijalni Głównej to jednak nie jedyny problem. Górski kurort jest słabo skomunikowany z oddalonym o 140 km Krakowem. Dlatego samorząd Małopolski zaoferował uruchomienie specjalnego połączenia kolejowego z lotniska Kraków-Balice do Krynicy Zdrój.

W czasie trwania Forum do Krynicy wyjeżdżałyby dwa składy o wysokim standardzie, w których możliwe byłoby organizowanie konferencji i prezentacji multimedialnych z tłumaczeniami symultanicznymi. Niestety, podróż taka trwałaby ok. 4,5 godziny.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021