Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Magazynowanie opon nie wpływa znacząco na ich jakość

Autor: PAP
Dodano: 24-02-2010 19:03

Roczne, czy nawet kilkuletnie nieużywane opony, przechowywane w odpowiednich magazynach, nie zmieniają swoich właściwości i są tak samo wartościowe, jak wyprodukowane w danym roku - wynika z badań zaprezentowanych w środę w Poznaniu.

Rok magazynowania opon ma taki wpływ na ich starzenie się, jak trzy tygodnie normalnego użytkowania.

Według kierownika laboratorium ogumienia Ośrodku Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Oponiarskiego Stomil w Poznaniu Jerzego Warszczyńskigo, dotyczy to jedynie produktów najwyższej jakości. Warszczyński podkreślił, że badania przeprowadzone przez różne organizacje testujące ogumienie wykazały brak zmian w wytrzymałości opon nowych i magazynowanych przez trzy lata. Nie stwierdziły też istotnych zmian w osiągach na śniegu i mokrej nawierzchni. Zaznaczył jednak, że dotyczy to produktów przechowywanych w optymalnych warunkach.

"Polska norma dopuszcza przechowywanie opon do trzech lat w odpowiednich warunkach: określonej temperaturze, czy wilgotności. Dużo zależy też od gumy, z której wykonano produkt. Dobra opona, w której zastosowano odpowiednie technologie, może być śmiało przechowywana przez trzy lata" - powiedział PAP Warszczyński.

Jak dodał, na proces starzenia się opon wpływ mają takie czynniki jak promieniowanie UV, wilgotność, temperatura, a także woda, sól, światło, chemikalia, oleje, smary, i benzyny.

"Do tej pory klienci często odmawiali zakupu rocznych, czy dwuletnich opon. Tymczasem według badań opona w magazynie starzeje się 17 razy wolniej niż w użytkowaniu. Rok magazynowania ma taki wpływ na oponę jak trzy tygodnie użytkowania. Nie bierzemy pod uwagę takich zdarzeń jak uderzenia w krawężniki, przeciążenia, przegrzania - to wszystko też ma wpływ na zniszczenie opony" - powiedział PAP Tomasz Młodawski, manager produktu Michelin Polska.

Jak dodał, badania były prowadzone także na oponach wyprodukowanych 4 lub 5 lat wcześniej. Pod względem wytrzymałości opony nie stwierdzono między nową a pięcioletnią oponą żadnej różnicy.

Według specjalistów, należy co roku kontrolować stan opon, a po maksymalnie 10 latach od daty produkcji wymienić je bez względu na wysokość bieżnika.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021