Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Asseco Systems liczy na min. dwa duże kontrakty w automatyce budynkowej w 2010 r.

Autor: ISB
Dodano: 26-02-2010 15:50

Asseco Systems zakłada, że do końca tego roku podpisze minimum dwa istotne kontrakty w segmencie automatyki budynkowej, warte kilkadziesiąt milionów złotych każdy, poinformował wiceprezes spółki Tadeusz Kij.

Dodał, że w segmencie automatyki budynkowej spółka ma portfel zamówień o wartości 70 mln zł.

"Nasz backlog kształtuje się obecnie na poziomie ok. 70 mln zł, to znacznie lepiej niż rok temu - mamy gwarancję bezpiecznego prowadzenia biznesu i łagodnego wejścia w nowy rok" - powiedział ISB Kij.

Dodał, że spółka uczestniczy lub będzie uczestniczyć w tym roku w przetargach na projekty o wartości kilkudziesięciu milinów złotych. "Zakładamy, że pozyskamy przynajmniej dwa takie kontrakty" - zaznaczył prezes.

Wśród kontraktów, o które będzie się ubiegać spółka są związane z organizacją Euro 2012, m.in. dotyczący instalacji na stadionie we Wrocławiu, gdzie Asseco już złożyło ofertę. Spółka, w konsorcjum z Telekomunikacją Polską, uczestniczyła w przetargu dotyczącym infrastruktury PGE Arena w Gdańsku. Zdaniem Kija, jest bardzo prawdopodobne, że będzie jeszcze występowała w konsorcjach ze swoim strategicznym partnerem - Telekomunikacją Polską.

Asseco Systems interesują nie tylko projekty realizowane w obiektach sportowych i budynkach biurowych, istotne referencje ma też w wyposażaniu obiektów służby zdrowia - szpital Medicover w Warszawie ma automatykę klimatyzacji i wentylacji na najwyższym poziomie technologicznym.

Kij szacuje, że polski rynek automatyki budynkowej (instalacji elektryczno-teletechnicznych) może mieć w tym roku wartość ok. 1,5 mld zł, z czego 300-400 mln zł przypadnie na projekty związane z Euro 2012.

"W zeszłym roku nie zauważyliśmy w naszej branży oznak kryzysu, natomiast teraz obserwujemy dodatkowe ożywienie. Otrzymujemy znacznie więcej zapytań ofertowych, co może być związane z tym, że inwestorom udaje się pozyskać finansowanie dla poprzednio wstrzymanych projektów" - uważa prezes.

Najbardziej zaawansowane technicznie projekty spółka realizowała do tej pory dla firm ze swojej grupy kapitałowej, która stale się poszerza o nowe zagraniczne podmioty. Wykorzystując efekt synergii Asseco Systems będzie się więc starała wejść na rynki także innych krajów europejskich. Razem z jedną z zagranicznych firm grupy stara się o kontrakt na budowę data center w kraju tej spółki - ich oferta jest obecnie jedną z dwóch rozpatrywanych (w Polsce Asseco Systems projektowała m.in. data center Onetu, które zostało zrealizowane przez Qumak-Sekom). Asseco Systems może też w najbliższym czasie otrzymać prośbę o ofertę od banku narodowego jednego z sąsiednich krajów.

Kij poinformował, że na realizowanych przez siebie projektach spółka osiąga marże w granicach 10-20%.

Asseco Systems jest spółką w 100% zależną od Asseco Poland.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021