Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Parlament Grecji przyjął program oszczędnościowy

Autor: PAP
Dodano: 05-03-2010 17:03

Grecki parlament przyjął opracowany przez rząd pod presją UE program oszczędnościowy, który ma ograniczyć ogromny deficyt budżetowy i wyprowadzić kraj z poważnego kryzysu gospodarczego - poinformował przewodniczący Filippos Pecalnikos.

Projekt specjalnej ustawy został zaakceptowany na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu.

Deputowani rządzącego Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego PASOK, mającego 160-osobową większość w 300-miejscowym parlamencie, przegłosowali plan, a deputowani Komunistycznej Partii Grecji (KKE) opuścili salę na znak protestu przeciwko nowym oszczędnościom.

Minister finansów Jeorjos Papakonstantinu w trakcie debaty parlamentarnej oznajmił, że Grecja "prowadzi walkę z czasem, aby odzyskać wiarygodność w świecie w momencie tak krytycznym dla kraju".

Nowy program oszczędnościowy zakłada m.in. redukcję funduszu wynagrodzeń dla pracowników sektora publicznego, zamrożenie państwowych emerytur i poniesienie podatku VAT o dwa punkty procentowe do 21 procent, a także wzrost akcyzy na paliwa, tytoń i alkohol.

Pod naciskiem Komisji Europejskiej i międzynarodowych partnerów finansowych Grecja zobowiązała się zredukować swój deficyt budżetowy z 12,7 proc. w roku ubiegłym do 8,7 proc. PKB w roku bieżącym.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021