Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Meksykanin na czele listy najbogatszych

Autor: Forbes
Dodano: 11-03-2010 07:19

Po raz pierwszy w historii listę najbogatszych ludzi na świecie magazynu "Forbes" otwiera Meksykanin - potentat telekomunikacyjny Carlos Slim Helu. Pokonał on szefa Microsoftu Billa Gatesa, który spadł na drugie miejsce.

Slim zgromadził 53,5 miliarda dolarów, Gates może pochwalić się majątkiem o 500 milionów dolarów mniejszym. Trzecie miejsce przypadło inwestorowi Warrenowi Buffettowi z 47 miliardami dolarów.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się też Mukesz Ambani, stojący na czele indyjskiego koncernu chemicznego Reliance Industries, pochodzący również z Indii Lakszmi Mittal - założyciel giganta stalowego ArcelorMittal, Amerykanin Lawrence Ellison kierujący firmą informatyczną Oracle, Francuz Bernard Arnault zarządzający koncernem LVMH (należy do niego m.in. marka Louis Vuitton), Brazylijczyk Eike Batista, którego kapitał pochodzi głównie z przemysłu wydobywczego, hiszpański potentat w dziedzinie mody Amancio Ortega i Niemiec Karl Albrecht, współzałożyciel sieci supermarketów Aldi.

Na opublikowanej po raz 24. liście znaleźli się ludzie z 55 krajów. Po raz pierwszy pojawili się na niej przedstawiciele Finlandii i Pakistanu. Najwięcej miliarderów pochodzi z USA, na drugim miejscu znalazły się Chiny, a na trzecim Rosja. Na 97 nowych miliarderów aż 62 pochodzi z Azji. Najstarszy na liście jest 99-letni Szwajcar Walter Haefner, a najmłodszy 25-letni założyciel portalu Facebook Mark Zuckerberg.

W rankingu miast króluje Nowy Jork - tam mieszka najwięcej miliarderów. Na drugim miejscu jest Moskwa, a na trzecim Londyn.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021