Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Niemcy i Francja spierają się o eksport i konkurencyjność

Autor: PAP
Dodano: 16-03-2010 04:57

Minister gospodarki Niemiec Rainer Bruederle uznał za bezpodstawny pojawiający się we Francji zarzut, że znaczny bilans dodatni niemieckiej wymiany handlowej osłabia międzynarodową konkurencyjność innych państw strefy euro.

"To, że kraje, które w przeszłości żyły ponad stan i zaniedbywały swą konkurencyjność, pokazują teraz palcem na innych, jest co prawda z ludzkiego i politycznego punktu widzenia zrozumiałe, ale nie jest bynajmniej uczciwe" - powiedział Bruederle w wywiadzie dla wtorkowego wydania dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Tekst rozmowy z ministrem udostępniono wcześniej na stronie internetowej gazety.

W wywiadzie dla poniedziałkowego "Financial Times" francuska minister finansów Christine Lagarde oświadczyła, że Niemcy powinny zwiększyć konsumpcję wewnętrzną kosztem eksportu, ułatwiając w ten sposób swym unijnym partnerom zbyt ich towarów za granicą.

"Najwyraźniej Niemcy zrobili nadzwyczaj wiele w ciągu ubiegłych mniej więcej 10 lat, poprawiając konkurencyjność, wywierając bardzo duży nacisk na koszty pracy. Jeśli patrzy się na jednostkowe koszty pracy w Niemczech, to oni uczynili ogromnie dużo pod tym względem. Nie jestem pewna, czy jest to trwały model na dłuższy czas i dla całej grupy (euro). Najwyraźniej potrzebujemy lepszego dopasowania" - zaznaczyła Lagarde.

Nawiązując do tej wypowiedzi, dziennikarz "FAZ" spytał swego rozmówcę, "czy być może w przyszłości wysokość płac powinny ustalać unijne władze statystyczne?". Odpowiedź Bruederlego była stanowcza: "W sprawie płac kompetentni są u nas partnerzy układów zbiorowych i tak powinno pozostać. Ponadto mimo względnej powściągliwości płacowej ubiegłych lat pod względem kosztów pracy nadal jesteśmy w światowej czołówce".

Poproszony o skomentowanie faktu, że Lagarde nie jest w Europie ze swymi zastrzeżeniami wobec Niemiec osamotniona, minister zaprzeczył, by dodawało im to słuszności.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021