Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Analitycy spodziewają się wysypu debiutów na GPW

Autor: PAP/Parkiet
Dodano: 25-03-2010 05:36

Analitycy spodziewają się, że w 2010 r. rynek ofert pierwotnych na Giełdzie Papierów Wartościowych wreszcie nabierze tempa. Na warszawskim parkiecie może się pojawić kilkanaście nowych spółek. Spodziewana łączna wartość ich ofert to minimum kilkanaście miliardów złotych - zauważa "Parkiet".

Pierwsza nowa spółka w tym roku, Eko Holding, pojawiła się na GPW dopiero w środę. Zdecydowanie większy ruch panuje na alternatywnym rynku NewConnect, gdzie od stycznia zadebiutowało już 12 firm. Analitycy są jednak optymistami i twierdzą, że ożywienie na rynku ofert pierwotnych dopiero przed nami.

Informacje płynące z Komisji Nadzoru Finansowego wskazują jednak, że na hurraoptymizm jest jeszcze za wcześnie. W KNF jest 49 prospektów emisyjnych nowych przedsiębiorstw, w tym tylko 12 "czynnych". "Lepiej było w grudniu, kiedy w ciągu miesiąca wpłynęło sześć prospektów nowych spółek. W tym roku zaledwie siedem" - mówi Łukasz Dajnowicz z KNF.

W 2009 r. wartość ofert nowych spółek na GPW przekroczyła 6,9 mld zł. Eksperci nie mają wątpliwości, że w tym roku będzie wyższa. Powodem mają być debiuty wielkich przedsiębiorstw. W kwietniu do KNF ma trafić prospekt emisyjny grupy energetycznej Tauron. Debiut zaplanowano na przełomie maja i czerwca. Również na czerwiec planowany jest debiut PZU.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021